Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO zmianach w ordynacji na sesji Rady Miasta

O zmianach w ordynacji na sesji Rady Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 listopad 2017 10:20

Klub radnych Platformy Obywatelskiej wniósł do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta projekt stanowiska, który negatywnie opiniuje trwające w Sejmie prace nad zmianami w ustawach samorządowych i ordynacji wyborczej. Niespodziewanie na obradach bydgoskiego samorządu pojawił się poseł Łukasz Schreiber, który zaangażowany jest w prace nad tymi ustawami w parlamencie.

Radni PO i SLD Lewicy Razem podnoszą głównie zarzuty, iż nowa ordynacja ma ograniczyć wpływ obywateli na samorządność. Pada zarzut, iż możliwość funkcjonowania mniejszych okręgów wyborczych (obecnie jest to minimum pięć mandatów w okręgu, projekt PiS przewiduje zmniejszenie do trzech), co ma sztucznie podwyższyć próg wyborczy. Nad głosowaniem stanowiska radni będą głosować pod wieczór. Podobnej treści stanowisko przyjął w poniedziałek sejmik.

 

Głos w trakcie obrad Rady Miasta zabrał poseł Łukasz Schreiber, który we wtorek brał udział w pracach komisji nadzwyczajnej w Sejmie - W tym stanowisku w ogóle nie zauważono, że ta ustawa zwiększa wydatnie wpływ obywateli na współdecydowanie – wskazywał parlamentarzysta - Ta ustawa zwiększa także wpływ i możliwości współdecydowania obywateli poprzez coroczne debaty nad stanem gminy.

 

- Chcecie państwo zaprotestować przeciwko likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych, których w Bydgoszczy przecież nie ma – ubolewał poseł Łukasz Schreiber - W Bydgoszczy nic się nie zmienia, bo nie widzę tutaj innych okręgów niż 5 czy 6 mandatowe. To wszystko się mieści w naszym projekcie.

 

Poseł Schreiber podkreślił również, iż nowe przepisy korzystnie wpłyną na sprawiedliwość wyborów do sejmiku - Dzięki tym rozwiązaniom nie ma żadnych przeciw wskazań, aby Toruń pełnił tak samo jak dzisiaj Bydgoszcz odrębny okręg wyborczy, liczący 4 mandaty.

 

Niemal pewne jest, że Rada Miasta Bydgoszczy głosami koalicji PO – SLD Lewica Razem przyjmie negatywne wobec przygotowywanej reformie stanowisko. Do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta wniesiono jeszcze dwa inne projekty stanowisk: w sprawie zaapelowania do parlamentarzystów o niedopuszczenie do wyznaczenia trasy przebiegu Kolei Dużych Prędkości omijających Bydgoszcz (wniósł klub PO) oraz wyrażenia sprzeciwu wobec zapowiedzi likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy jako samodzielnego ośrodka (wniósł klub radnych PiS).

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Francja mistrzem świata. Mundial dobiega końca

  Po 20 latach najlepszą drużyną na świecie okazuje się reprezentacja Francji, która w finale pokonała Chorwatów 4:2. Tak wielu bramek w finale mundialu nie padło od 1958 roku. Mundial, którym przez dobry miesiąc się emocjonowaliśmy, dobiegł końca. Jutro wrócimy do szarej rzeczywistości.

 • Zawisza wysoko wygrywa z IV ligowcem z Wielkopolski

  W sobotę na boisku w Rynarzewie Zawisza Bydgoszcz zmierzył się w pojedynku sparingowym z Nielbą Wągrowiec. Piłkarze z Wielkopolski występować będą ligę wyżej od niebiesko-czarnych w IV lidze. Ten sparing zdominował jednak beniaminek V ligi z Bydgoszczy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Kontrolują czy w regionie nikt nie uprawia zakazanej, genetycznie modyfikowanej kukurydzy

  Genetycznie modyfikowana kukurydza GMO MON 810 nie może być uprawiana w większości państw europejskich. W Polsce ten zakaz obowiązuje od 2013 roku. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy, prowadzi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kontrole upraw, pod kątem hodowli zakazanej odmiany kukurydzy.

 • Toruńska posłanka niepokoi się skutkami nałogowego grania w gry komputerowe

  Posłanka PiS Anna Sobecka obawia się zgubnych skutków grania w gry komputerowe, dlatego w interpelacji do minister edukacji narodowej wskazuje działania podjęte przez Francję, gdzie zakazano korzystania z gier na terenie szkół oraz Korei Południowej – kraju w którym od północy do godziny 6 rano granie ma być zakazane.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.