Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO zmianach w ordynacji na sesji Rady Miasta

O zmianach w ordynacji na sesji Rady Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 listopad 2017 10:20

Klub radnych Platformy Obywatelskiej wniósł do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta projekt stanowiska, który negatywnie opiniuje trwające w Sejmie prace nad zmianami w ustawach samorządowych i ordynacji wyborczej. Niespodziewanie na obradach bydgoskiego samorządu pojawił się poseł Łukasz Schreiber, który zaangażowany jest w prace nad tymi ustawami w parlamencie.

Radni PO i SLD Lewicy Razem podnoszą głównie zarzuty, iż nowa ordynacja ma ograniczyć wpływ obywateli na samorządność. Pada zarzut, iż możliwość funkcjonowania mniejszych okręgów wyborczych (obecnie jest to minimum pięć mandatów w okręgu, projekt PiS przewiduje zmniejszenie do trzech), co ma sztucznie podwyższyć próg wyborczy. Nad głosowaniem stanowiska radni będą głosować pod wieczór. Podobnej treści stanowisko przyjął w poniedziałek sejmik.

 

Głos w trakcie obrad Rady Miasta zabrał poseł Łukasz Schreiber, który we wtorek brał udział w pracach komisji nadzwyczajnej w Sejmie - W tym stanowisku w ogóle nie zauważono, że ta ustawa zwiększa wydatnie wpływ obywateli na współdecydowanie – wskazywał parlamentarzysta - Ta ustawa zwiększa także wpływ i możliwości współdecydowania obywateli poprzez coroczne debaty nad stanem gminy.

 

- Chcecie państwo zaprotestować przeciwko likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych, których w Bydgoszczy przecież nie ma – ubolewał poseł Łukasz Schreiber - W Bydgoszczy nic się nie zmienia, bo nie widzę tutaj innych okręgów niż 5 czy 6 mandatowe. To wszystko się mieści w naszym projekcie.

 

Poseł Schreiber podkreślił również, iż nowe przepisy korzystnie wpłyną na sprawiedliwość wyborów do sejmiku - Dzięki tym rozwiązaniom nie ma żadnych przeciw wskazań, aby Toruń pełnił tak samo jak dzisiaj Bydgoszcz odrębny okręg wyborczy, liczący 4 mandaty.

 

Niemal pewne jest, że Rada Miasta Bydgoszczy głosami koalicji PO – SLD Lewica Razem przyjmie negatywne wobec przygotowywanej reformie stanowisko. Do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta wniesiono jeszcze dwa inne projekty stanowisk: w sprawie zaapelowania do parlamentarzystów o niedopuszczenie do wyznaczenia trasy przebiegu Kolei Dużych Prędkości omijających Bydgoszcz (wniósł klub PO) oraz wyrażenia sprzeciwu wobec zapowiedzi likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy jako samodzielnego ośrodka (wniósł klub radnych PiS).

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W sobotę Zawisza nie zagra

  Planowany w Chełmży mecz 11 kolejki V ligi pomiędzy Cyklonem Kończewice, a Zawiszą Bydgoszcz nie dojdzie do skutku w pierwotnym terminie, czyli w sobotę 20 października. O zmianę terminu meczu zawnioskowali gospodarze.

 • Skrót: Zawisza - Victoria Lisewo

  Był to mecz pełen emocji, nerwy trenerowi Jackowi Łukomskiego towarzyszyły do końca. Zachęcamy do obejrzenia skrótu z tego pojedynku w ramach rozgrywek V ligi pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Victorią Lisewo. Spotkanie rozegrane zostało w niedzielę 14 października, przy ulicy Sielskiej w Fordonie.

Wiadomości sportowe

 • Kolej Plus ma reaktywować zamknięte linie

  W środę premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosili Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, który zyskał przydomek Kolei Plus. Wśród potencjalnych beneficjentów tego programu wskazano Żnin, miasto od wielu lat pozbawionego dostępu do siatki połączeń kolejowych.

 • Kandydaci PiS z całej zachodniej strony województwa mówią jednym głosem

  Kolejny marszałek ma być z Bydgoszczy – taką deklarację wyrazili kandydaci do Sejmiku Województwa z Prawa i Sprawiedliwości, z okręgów nr 1, 2 i 5, czyli terenów położonych na zachód od Wisły. We wtorek w Parku Kochanowskiego w Bydgoszczy podpisali deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju całego województwa.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.