Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO zmianach w ordynacji na sesji Rady Miasta

O zmianach w ordynacji na sesji Rady Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 listopad 2017 10:20

Klub radnych Platformy Obywatelskiej wniósł do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta projekt stanowiska, który negatywnie opiniuje trwające w Sejmie prace nad zmianami w ustawach samorządowych i ordynacji wyborczej. Niespodziewanie na obradach bydgoskiego samorządu pojawił się poseł Łukasz Schreiber, który zaangażowany jest w prace nad tymi ustawami w parlamencie.

Radni PO i SLD Lewicy Razem podnoszą głównie zarzuty, iż nowa ordynacja ma ograniczyć wpływ obywateli na samorządność. Pada zarzut, iż możliwość funkcjonowania mniejszych okręgów wyborczych (obecnie jest to minimum pięć mandatów w okręgu, projekt PiS przewiduje zmniejszenie do trzech), co ma sztucznie podwyższyć próg wyborczy. Nad głosowaniem stanowiska radni będą głosować pod wieczór. Podobnej treści stanowisko przyjął w poniedziałek sejmik.

 

Głos w trakcie obrad Rady Miasta zabrał poseł Łukasz Schreiber, który we wtorek brał udział w pracach komisji nadzwyczajnej w Sejmie - W tym stanowisku w ogóle nie zauważono, że ta ustawa zwiększa wydatnie wpływ obywateli na współdecydowanie – wskazywał parlamentarzysta - Ta ustawa zwiększa także wpływ i możliwości współdecydowania obywateli poprzez coroczne debaty nad stanem gminy.

 

- Chcecie państwo zaprotestować przeciwko likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych, których w Bydgoszczy przecież nie ma – ubolewał poseł Łukasz Schreiber - W Bydgoszczy nic się nie zmienia, bo nie widzę tutaj innych okręgów niż 5 czy 6 mandatowe. To wszystko się mieści w naszym projekcie.

 

Poseł Schreiber podkreślił również, iż nowe przepisy korzystnie wpłyną na sprawiedliwość wyborów do sejmiku - Dzięki tym rozwiązaniom nie ma żadnych przeciw wskazań, aby Toruń pełnił tak samo jak dzisiaj Bydgoszcz odrębny okręg wyborczy, liczący 4 mandaty.

 

Niemal pewne jest, że Rada Miasta Bydgoszczy głosami koalicji PO – SLD Lewica Razem przyjmie negatywne wobec przygotowywanej reformie stanowisko. Do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta wniesiono jeszcze dwa inne projekty stanowisk: w sprawie zaapelowania do parlamentarzystów o niedopuszczenie do wyznaczenia trasy przebiegu Kolei Dużych Prędkości omijających Bydgoszcz (wniósł klub PO) oraz wyrażenia sprzeciwu wobec zapowiedzi likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy jako samodzielnego ośrodka (wniósł klub radnych PiS).

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Czy marszałek faworyzuje toruński klub?

  Pałac Bydgoszcz i KS Poli Budowlani Toruń to dwaj reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego w najwyższej klasie rozgrywek siatkówki kobiet. Oba kluby walczą o utrzymanie w rozgrywkach. Okazuje się, że toruński klub może liczyć na wsparcie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czyli również bydgoszczanie dokładają się do wzmacniania rywalek bydgoskiego Pałacu.

 • Z meczu GLKS Dobrcz z Zawiszą

  Rozgrywany na zmarzniętej murawie, przy wietrze mecz, był przede wszystkim spotkaniem walki. Mogliśmy zobaczyć w nim wiele męskiej gry i walki o piłkę. Nie było to jednak z powodu panujących warunków spotkanie pełne piłkarskiego polotu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Dodatkowe 30 mln zł od rządu na drogi w regionie

  Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował w środę, iż podczas narady wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim, usłyszał informację, że rząd przeznaczy dodatkowe 30,5 mln zł dla województwa kujawsko-pomorskiego, na remonty i przebudowy dróg lokalnych.

 • Wzrasta liczba cudzoziemców

  Według GUS w 2017 roku wydano w województwie kujawsko-pomorskim 6,5 tys. zezwoleń o pracę dla obcokrajowców, mamy do czynienia ze wzrostem o 30% w stosunku do roku wcześniejszego. Są to oficjalne dane, praktycznie liczba obcokrajowców w województwie może być znacznie większa. Zdecydowana większość zezwoleń dotyczy obywateli Ukrainy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.