Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO zmianach w ordynacji na sesji Rady Miasta

O zmianach w ordynacji na sesji Rady Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 listopad 2017 10:20

Klub radnych Platformy Obywatelskiej wniósł do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta projekt stanowiska, który negatywnie opiniuje trwające w Sejmie prace nad zmianami w ustawach samorządowych i ordynacji wyborczej. Niespodziewanie na obradach bydgoskiego samorządu pojawił się poseł Łukasz Schreiber, który zaangażowany jest w prace nad tymi ustawami w parlamencie.

Radni PO i SLD Lewicy Razem podnoszą głównie zarzuty, iż nowa ordynacja ma ograniczyć wpływ obywateli na samorządność. Pada zarzut, iż możliwość funkcjonowania mniejszych okręgów wyborczych (obecnie jest to minimum pięć mandatów w okręgu, projekt PiS przewiduje zmniejszenie do trzech), co ma sztucznie podwyższyć próg wyborczy. Nad głosowaniem stanowiska radni będą głosować pod wieczór. Podobnej treści stanowisko przyjął w poniedziałek sejmik.

 

Głos w trakcie obrad Rady Miasta zabrał poseł Łukasz Schreiber, który we wtorek brał udział w pracach komisji nadzwyczajnej w Sejmie - W tym stanowisku w ogóle nie zauważono, że ta ustawa zwiększa wydatnie wpływ obywateli na współdecydowanie – wskazywał parlamentarzysta - Ta ustawa zwiększa także wpływ i możliwości współdecydowania obywateli poprzez coroczne debaty nad stanem gminy.

 

- Chcecie państwo zaprotestować przeciwko likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych, których w Bydgoszczy przecież nie ma – ubolewał poseł Łukasz Schreiber - W Bydgoszczy nic się nie zmienia, bo nie widzę tutaj innych okręgów niż 5 czy 6 mandatowe. To wszystko się mieści w naszym projekcie.

 

Poseł Schreiber podkreślił również, iż nowe przepisy korzystnie wpłyną na sprawiedliwość wyborów do sejmiku - Dzięki tym rozwiązaniom nie ma żadnych przeciw wskazań, aby Toruń pełnił tak samo jak dzisiaj Bydgoszcz odrębny okręg wyborczy, liczący 4 mandaty.

 

Niemal pewne jest, że Rada Miasta Bydgoszczy głosami koalicji PO – SLD Lewica Razem przyjmie negatywne wobec przygotowywanej reformie stanowisko. Do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta wniesiono jeszcze dwa inne projekty stanowisk: w sprawie zaapelowania do parlamentarzystów o niedopuszczenie do wyznaczenia trasy przebiegu Kolei Dużych Prędkości omijających Bydgoszcz (wniósł klub PO) oraz wyrażenia sprzeciwu wobec zapowiedzi likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy jako samodzielnego ośrodka (wniósł klub radnych PiS).

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • ,,Ks. Bosko mówił, że kiedy boisko jest pełne, wtedy diabeł jest smutny”

  W piątek w Hotelu Brzoza odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne Stowarzyszenia Piłkarskiego ,,Zawisza”. Była to okazja do spotkania się całej niebiesko-czarnej rodziny, począwszy od piłkarzy pierwszej drużyny, po najmłodszych adeptów piłki nożnej. Nie zabrakło również działaczy, sponsorów i innych przyjaciół klubu.

 • Halowe Mistrzostwa Świata nie dla Torunia

  Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki chciał zorganizować w 2020 roku w Toruniu Halowe Mistrzostwa Świata – byłaby to impreza najwyższej rangi, do tej pory organizowana w naszym województwie. Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna IAAF, postanowiła postawić jednak na Chiny.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Toruński szpital i drogi priorytetem na rok 2018

  Jutro (poniedziałek, 18 grudnia) Sejmik Województwa uchwali budżet na rok 2018. Bydgoscy radni twierdzą, że jest to budżet wyborczy marszałka Piotra Całbeckiego, zadowoleni z tych zapisów będą jednak głównie wyborcy z Torunia. W okręgu wyborczym marszałka Całbeckiego prowadzona jest rozbudowa szpitala.

 • Dwóch toruńskich posłów we władzach krajowych PO

  Dzisiaj w Warszawie odbyła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, w trakcie które wybrano nowy Zarząd Krajowych Platformy Obywatelskiej. W liczącym ponad 32 osoby ciele znalazło się dwóch przedstawicieli województwa kujawsko-pomorskiego. Obaj związani z okręgiem toruńskim.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.