Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPosłowie glosowali przeciwko Bydgoszczy! Zachemu państwo nie posprząta

Posłowie glosowali przeciwko Bydgoszczy! Zachemu państwo nie posprząta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 grudzień 2014 22:38

W budżecie państwa na rok 2015 nie zapisano żadnych środków na rekultywacje terenów skażonych przez Zachem. Stosowną poprawkę próbował przeforsować poseł Piotr Król, nie miał on jednak zbytnio na to szans, gdy nawet posłowie Platformy Obywatelskiej z Bydgoszczy zagłosowali przeciwko.

 

Jak wynika z ekspertyz gdańskich naukowców tereny po zakładach chemicznych ,,Zachem” w Bydgoszczy zostały poważnie zanieczyszczone, a wiele niebezpiecznych odpadów nadal na nich zalega. Właściciel zakładów firma ,,Ciech”, których głównym udziałowcem do niedawna był Skarb Państwa nie zadbał jednak o zabezpieczenie środków na likwidację zakładu, to z kolei może być dla miasta Bydgoszczy wielkim problemem, gdyż nie ma kto oczyścić zdegradowanych gruntów.

 

 

We wtorek z mównicy Sejmowej pytał o tę sprawę poseł Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości – Faktem jest, że 5 lat przed likwidacją Zachemu powinien być utworzony fundusz likwidacyjny. Ministerstwo Skarbu nie wyegzekwowało jego utworzenia. Z odpowiedzi jaką uzyskałem wynika, że za likwidację odpadów niebezpiecznych odpowiada właściciel terenu, czyli w tym wypadku jest to syndyk i właściciele działek. Zrzuca się zatem odpowiedzialność na syndyka i nabywców działek, a tak naprawdę na mieszkańców Bydgoszczy.

 

Mało kto bowiem wierzy, aby syndyk był wstanie uzyskać ze sprzedaży pozostałości po Zachemie środki, które pokryłyby w połowie realne koszty rekultywacji. Dlatego też poseł Król złożył poprawkę do budżetu państwa na rok 2015 zapisująca na ten cel 20 mln zł. Ta kwota byłaby i tak nie wystarczająca, dla Bydgoszczy oznaczałaby już jednak jakąś pomoc. W glosowaniu za przyjęciem poprawki było 192 posłów (z naszego regionu poparli: Piotr Król, Tomasz Latos, Bartosz Kownacki, Anna Bańkowska i Łukasz Krupa). Przeciwko było zaś 247 posłów z koalicji rządzącej, wśród nich znaleźli się reprezentanci naszego okręgu – Teresa Piotrowska, Radosław Sikorski, Iwona Kozłowska, Grażyna Ciemniak, Paweł Olszewski i Eugeniusz Kłopotek z PSL.

 

O wpisanie rekultywacji dawnego ,,Zachemu” do budżetu państwa na przyszły rok apelował także Roman Jasiakiewicz, który przedstawił kilka miesięcy temu na konferencji prasowej zagrożenia dla środowiska jakie niesie obecna sytuacja.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny nie został co prawda jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw, natomiast znany jest jego projekt do którego nawiązujemy.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu