Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWalka o bezpieczeństwo i prawa pieszych będzie się jeszcze toczyć

Walka o bezpieczeństwo i prawa pieszych będzie się jeszcze toczyć

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 25 lipiec 2015 20:47

Przyjęte przez sejmową Komisję Infrastruktury sprawozdanie dające większe prawa pieszych, ma być ważnym krokiem w walce z dużą liczbą ofiar śmiertelnych na polskich drogach. Zdaniem części organizacji społecznych, proponowane zapisy są jednak niezbyt daleko idące. O bezpieczeństwie na drodze rozmawiano także w sobotę na skwerze osiedla Górzyskowo w Bydgoszczy, gdzie miejscowa rada osiedla wraz ze stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego zorganizowała happening.

Mimo deszczowej aury kilkadziesiąt osób zebrało się na skwerze, aby porozmawiać o akcji stowarzyszenia – ,,Wszyscy Jesteśmy Pieszymi”. W maju w ratuszu odbyła się konferencja inaugurująca ten projekt, a teraz stowarzyszenie rozpoczęło działania w terenie - Ze strony Rady Osiedla Górzyskowo spotkaliśmy się z dużą przychylnością, stąd też zdecydowaliśmy się na pierwszy happening na tym osiedlu – tłumaczy nam Paweł Górny ze stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego.

 

Zdaniem stowarzyszenia akurat osiedle Górzyskowo pod względem komfortu życia pieszych jak na bydgoskie warunki prezentuje się dość dobrze. Górny zapowiada, że to dopiero początek - Spotkań będzie jednak znacznie więcej, od września planujemy także bezpośrednią akcję w szkołach.

 

Projekt ,,Wszyscy Jesteśmy Pieszymi” ma na celu rozbudzenie aktywizmu obywatelskiego i zachęcenie każdego z mieszkańców do rozejrzenia się po swojej okolicy, w jaki sposób ułatwić komfort życia, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych, gdyż o własnych nogach porusza się przecież każdy z nas. W szczególności aktywność potrzebna będzie rodziców dzieci, które muszą dotrzeć jakoś do szkoły, niekiedy w dość niebezpiecznych warunkach.

 

Niestety Polska pod względem liczby wypadków z udziałem pieszych oraz liczby ofiar śmiertelnych przoduje w Unii Europejskiej. Obecny na konferencji stowarzyszenia Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy Sławomir Szymański przedstawił statystyki, z których wynika, że w ubiegłym roku zginęło na bydgoskich drogach 8 pieszych.

 

Elementem walki z tym niechlubnym zjawiskiem ma być poprawa infrastruktury drogowej, do czego zachęcać będzie stowarzyszenie realizując swój projekt. W Sejmie trwają natomiast prace nad projektem zmiany przepisów, które miałyby zwiększać ochronę prawną pieszych. W ostatnim tygodniu Komisja Infrastruktury przyjęła projekt opracowany przez pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa drogowego Pawła Olszewskiego, który zakłada, że kierowca będzie zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu wskazującemu swoim zachowaniem przejście na pasach.

 

- To jest szczątkowy sukces – ocenia Paweł Górny - Inicjatywa w swoim założeniu była dobra, ale moim zdaniem z zapisów powinno wynikać, że pieszy powinien mieć bezwzględne pierwszeństwo na przejściu, gdyż inaczej zawsze może być potraktowany jako współodpowiedzialny zdarzenia drogowego.

 

W opinii Górnego zbyt liberalne przepisy znacząco nie zmienią sytuacji na drodze, stąd też wyraża on nadzieje, że parlament ten projekt doprecyzuje.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

    Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

  • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

    Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu