Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO środki unijne powalczymy także w ramach inicjatywy oddolnej

O środki unijne powalczymy także w ramach inicjatywy oddolnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 22 wrzesień 2015 08:51

W środę Rada Miasta Bydgoszczy ma zdecydować o wejściu Miasta Bydgoszczy w skład Bydgoskiej Lokalnej Grupy Działania – Dwie Rzeki, która będzie miała szansę zabiegać o środki unijne z RPO na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. LGD obejmie swoim zasięgiem osiedla najbardziej zagrożone wykluczeniem mieszkańców.

Mówimy tutaj o inicjatywie oddolnej zainicjowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Fundację dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Fundacja Fordońska Moc, Fordoński Klub Sportowy Wisła Fordon, do której włączyły się organizacje związane z Błoniem, Bocianowem, Śródmieściem i Wilczakiem.

 

Utworzenie takiej miejskiej LGD będzie jednak możliwe tylko w przypadku wejścia w jej skład Miasta Bydgoszczy, stąd też skierowano do radnych wniosek o udzielenie na to zgody. Zgodnie z przepisami może ona obejmować tylko 150 tys. mieszkańców, stąd też skupiono się na dzielnicach o najbardziej niekorzystnych wskaźnikach demograficznych, dotyczących bezrobocia i przestępczości. Selekcji dokonano w oparciu o analizę firmy Deloitte.

 

LGD Dwie Rzeki będzie mogło liczyć na fundusze z Europejskiego Funduszu Społecznego na prowadzenie staży i kursy zawodowych oraz organizację wsparcia psychologicznego. Łącznie w RPO dla całego województwa na tego typu zadania przewidziano 36,2 mln euro.

 

Miasto Bydgoszcz będzie musiało jako członek LGD płacić składkę, która rocznie nie powinna przekroczyć 150 tys. zł. Te pieniądze będą służyć jako wkład własny do inwestycji dofinansowywanych z Unii Europejskiej.

 

Komisja Promocji Miasta i Współpracy Zagranicznej zaopiniowała w poniedziałek wejście Bydgoszczy do Lokalnej Grupy Działania Dwie Rzeki pozytywnie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu