Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski: Będą mnie rozliczać przyszłe pokolenia

Bruski: Będą mnie rozliczać przyszłe pokolenia

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 wrzesień 2015 13:35

Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę, która ma zobowiązać prezydenta Rafała Bruskiego do przeznaczenia od 2016 roku na budowę dróg osiedlowych przynajmniej 35 mln zł. Zdaniem Platformy Obywatelskiej uchwała jest niezgodna z prawem i może być unieważniona przez wojewodę.

 

Za przyjęciem uchwały obywatelskiej głosowało 13 radnych (PiS i Bogdan Dzakanowski), przeciw był przewodniczący Rady Miasta Zbigniewa Sobociński, zaś radni PO i SLD Lewica Razem w głosowaniu nie wzięli udziału, co dało wynik 13:1.

 

- Projekt ma wady prawne w naszej opinii, dlatego Klub Radnych Platformy Obywatelskiej nie weźmie udziału w głosowaniu – zapowiadał już na początku debaty radny Maciej Zegarski.

 

Zdaniem przedstawiciela wnioskodawców, radnego Bogdana Dzakanowskiego, uchwała nie ma wad prawnych i nie boi się jej uchylenia przez wojewodę.

 

- Rady osiedlowe jednoznacznie wskazują nieutwardzanie dróg osiedlowych jako główny problem – tłumaczył radny Bogdan Dzakanowski.

 

- Jestem przekonany, że należy się wsłuchać w głos mieszkańców. Jestem przekonany, że mieszkańcy oczekują od nas podjęcia tej uchwały. Będziemy popierać ten projekt, w tej sprawie Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości jest konsekwentny – zapewniał o wsparciu dla tej uchwały radny Łukasz Schreiber.

 

Prezydent Rafał Bruski zarzucał radnym populizm - Na tej sali nie ma radnych, którzy dróg nie chcą budować. Problemem jest tylko kwestia pieniędzy – tłumaczył - Dzisiaj priorytetem są środki unijne. Nie mówię o tym, aby unikać budowy dróg, ale jeżeli na złotówkę wyłożoną na tramwaj ulicą Kujawską otrzymamy 3 zł z Unii Europejskiej, to tylko szaleniec z tego nie skorzysta.

 

Zdaniem Bruskiego radnym opozycji brak odpowiedzialności - Powiedźcie z jakiej inwestycji zrezygnować? Miasta nie zadłużę bardziej niż potrzeba, a środki unijne będę traktował priorytetowo, bo rozliczą mnie z tego przyszłe pokolenia.

 

Mało brakowało, a głosowania nad obywatelskim projektem by nie było, gdyż Platforma Obywatelska dążyła do ściągnięcia go z porządku obrad. Zabrakło do tego jednak jednego głosu.

 

Więcej o sytuacji – Platforma Obywatelska i lewica nie chciały procedować ,,obywatelskiego” projektu.

 

Jeżeli wojewoda nie stwierdzi błędów prawnych, to prezydent Rafał Bruski powinien w projekcie budżetu miasta na rok 2016 zapisać przynajmniej 35 mln zł na zadanie budowy dróg osiedlowych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Kluczowe pytanie dla wielu kwestii – jaki będzie nowy budżet Unii Europejskiej?

    Powoli końca dobiega perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020, której rozliczenie zapewne potrwa jeszcze rok, może dwa dłużej, to kluczowe staje się pytanie jak będzie wyglądać perspektywa 2021-2027? Wiele inwestycji planowanych jest w oparciu o środki unijne, począwszy od szczebla rządowego po samorządowych.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Spółka marszałkowska jeszcze nie inwestuje, ale prezes dobrze zarabia

    W marcu 2018 roku Sejmik Województwa wyraził zgodę na powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Celem spółki jest prowadzenie dużych inwestycji z ramienia Samorządu Województwa, na razie spółka jeszcze żadnego dużego projektu inwestycyjnego nie prowadzi, natomiast Zarząd Województwa ,reprezentując jedynego wspólnika spółki (Samorząd Województwa) zdecydował o wysokiej pensji dla prezesa.

Wiadomości z regionu

Śledź nas