Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTak Bydgoszcz Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nigdy nie świętowała

Tak Bydgoszcz Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nigdy nie świętowała

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 luty 2016 00:13

1 marca po raz pierwszy bydgoskim obchodom upamiętniających Żołnierzy Wyklętych będzie towarzyszyć asysta Wojska Polskiego. Nową jakość uroczystości zapowiada wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który wraz ze swoimi współpracownikami apeluje o wywieszenie tego dnia flag. Hołd Wyklętym oddadzą również tradycyjnie kibice Zawiszy.

 

- Chcemy oddać hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy sprzeciwiali się sowietyzacji Polski. Te postacie miały zniknąć z historii – mówił na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Żeby pamięć o nich nie zginęła, wbrew woli oprawców, w tym roku czekają nas obchody w nowej formie - Będą to pierwsze w Bydgoszczy uroczystości z takim rozmachem - dodaje wojewoda

 

Rozpocznie je msza w kościele NMP Matki Kościoła na ulicy Jaskółczej o godzinie 13:00. Następnie na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, nazywanym również ,,bydgoską Łączką” odbędą się obchody.

 

Od godziny 15:00 będą odbywać się obchody wewnątrz Urzędu Wojewódzkiego, współorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

- Przed Urzędem Wojewódzkim będzie prezentowana wystawa poświęcona V Brygadzie Wileńskiej majora Łupaszki – wyjaśnia dr Marek Szymaniak.

 

 

- Już dzisiaj apeluje o solidarność z tym dniem i wywieszenie flag – zaapelował doradca wojewody Jacek Tarczewski. Do tego apelu dołącza się również wojewoda Bogdanowicz i dr Szymaniak.

 

IPN chce również w sposób szczególny uczcić dzień 3 marca, który przypada w czwartek. Jest to data związana ze śmiercią Leszka Białego, który został zamordowany przez UB przy ulicy Markwarta.

 

- Zależy nam, aby 3 marca bydgoszczanie gremialnie oddali hołd Leszkowi Białemu – wyjaśnia dr Marek Szymaniak. W intencji IPN jest, aby tego dnia bydgoszczanie przychodzili na skwer im. Leszka Białego i zapalali znicze. W czwartek Klub Historyczny im. ,,Grota” zorganizuje również prelekcję poświęconą bezpośrednio tej postaci.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

 • Sondaż: Polacy popierają karanie za nienoszenie maseczek

  Przeglądając wpisy w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wzrasta sceptycyzm co do nakazu noszenia maseczek. Jak jednak pokazuje badanie wykonane przez United Surveys dla Dziennika Gazeta Prawna oraz RMF FM, aż 80% ankietowanych popiera nakładanie mandatów za nienoszenie maseczek w sklepach oraz w komunikacji publicznej.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu