Jesteś tutaj: Home

Inowrocławska lewica krytykuje CETA

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 03 listopad 2016 23:47

Na czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez inowrocławskie struktury SLD, działacz lewicy Waldemar Kubiak krytycznie odniósł się do podpisania w niedziele pomiędzy Unią Europejską i Kanadą umowy o wolnym handlu CETA. W jego opinii uderza ona w polski interes narodowy,

 

Zdaniem Waldemara Kubiaka w Polsce główna debata na temat CETA odbyła się w zaciszu medialnego sporu o temat aborcji. Związany z rolnictwem działacz SLD jest zdania, że powinniśmy przed podjęciem decyzji o poparciu dla CETA zapoznać się z efektami innej umowy NAFTA - Umowa CETA budzi wiele kontrowersji dlatego, że jest to umowa korzystna dla korporacji zarówno europejskich i kanadyjskich. Ja jako człowiek zajmujący się rolnictwem jestem przerażony faktem, że bardzo ucierpi w ten sposób nasze polskie rolnictwo, czego przykładem jest umowa NAFTA zawarta pomiędzy Kanadą i USA, a Meksykiem. I tutaj Meksyk, państwo o najmniejsze, o najsłabszej gospodarce i dużym rozdrobnieniu rolnictwa, gospodarstwa tam bardzo ucierpiały, wręcz upadły – mówił na konferencji prasowej Waldemar Kubiak.

 

Zauważa on, iż polskie rolnictwo jest mniej wydajne od kanadyjskiego, bowiem nie stosujemy niezdrowego GMO. Po wejściu w życie CETA niezdrowa żywność i tak trafi do polskich sklepów - W Polsce nie wolno rolnikowi uprawiać roślin modyfikowanych genetycznie, w Kanadzie nie ma żadnych przeciwwskazań, jest to jedno z państw na świecie, w którym dominuje GMO. Będzie taka sytuacja, że nie będziemy mogli uprawiać, ale będziemy mogli jeść żywność genetycznie modyfikowaną.

 

 - Wiele kontrowersji budzi sprawa rozstrzygania sporów. Będą one rozpatrywane przez trybunały arbitrażowe. Polska ma już takie doświadczenia, bo chociażby z lat 90-tych funkcjonowały umowy ISDN, zapłaciliśmy odszkodowania, później była sprawa związana z Eureko – prezentuje kolejny zarzut Kubiak.

 

- Mam pytanie do rządu, jak tutaj ma się obrona suwerenności, o której polski rząd tak mówi? - pyta działacz SLD.

 

Do całkowitej ratyfikacji CETA potrzebna będzie teraz zgoda większości parlamentów państw Unii Europejskiej. W Polsce będzie musiało zagłosować przynajmniej 2/3 parlamentu. Wstępnie umowę CETA popiera PiS i PO, które bez problemu mogą uzyskać wymaganą większość. Przeciwne jest PSL oraz organizacje pozaparlamentarne – oprócz lewicy również Ruch Narodowy.

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.