Jesteś tutaj: Home

Ukazało się kolejne niekorzystne dla naszego województwa zestawienie gospodarcze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 listopad 2016 00:53

Instytut badawczy GfK opublikował zestawienie dotyczące siły nabywcze mieszkańców poszczególnych państw Europy – Purchasing Power Europe 2016. Dowiadujemy się z niego, iż Polsce do średniej europejskiej jeszcze dużo brakuje, zaś jednym ze słabszych polskich regionów jest województwo kujawsko-pomorskie.

Według definicji siła nabywcza to wydatki konsumentów pokrywające koszty związane z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze, wydatki mieszkaniowe, na media, prywatne fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe oraz inne wydatki, np. wakacje, transport i wydatki konsumpcyjne – czytamy na stronie internetowej instytutu GfK.

 

W Polsce średnia siła nabywcza na mieszkańca wynosi 6,366 euro, co daje ponad 27 tys. zł. Jest to jednak tylko 46,6% średniej europejskiej, która wynosi 13,7 tys. euro. Najwyższy wskaźnik w Europie odnotowuje księstwo Liechensteinu ponad 63 tys. euro na mieszkańca; w drugiej Szwajcarii jest to ponad 42 tys. euro. Co ciekawe w pierwszej piątce uplasował się tylko jeden członek Unii Europejskiej – Luksemburg (trzecia lokata). Czwarty wynik przypada Norwegii, piąty zaś Islandii. Polska jest 29.

 

Najlepiej z polskich miast wypada Warszawa z siłą nabywczą na poziomie ponad 11,6 tys. euro.

 

GfK nie publikuje danych dla wszystkich miast, za to ogólną mapę poglądową z podziałem na powiaty. Pokazuje ona dość dobrze, które regiony są zacofane gospodarczo. Bydgoszcz i Toruń sklasyfikowane są na poziomie nieco przewyższającym średnią siłę nabywczą dla kraju (104-112% średniej na poziomie 6,366 euro). Powiat bydgoski to mniej więcej 88-96% średniej dla Polski, zaś powiaty toruński, inowrocławski i świecki to 80-88% tej średniej. Pozostałe powiaty (z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Włocławka i Grudziądza) mają siłę nabywczą niższą od 80% średniej dla Polski.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.