Jesteś tutaj: Home

Kontrowersyjna uchwała w sprawie budowy pomnika w Toruniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 02 grudzień 2016 12:01

Dużo emocji na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa wywoła uchwała dotycząca budowy pomnika upamiętniającego Ofiary Zbrodni Pomorskiej 1939 roku w Toruniu. Dyskusja dotyczyła kreowania polityki historycznej w województwie, bydgoski radny Roman Jasiakiewicz wskazuje marginalizowanie tragicznych wydarzeń, które jesienią 1939 roku odbyły się w Bydgoszczy.

Jednak do największych zbrodni na terenie okupowanej Polski doszło w granicach przedwojennego województwa pomorskiego ze stolicą w Toruniu, gdzie w piaskowniach, lasach i dołach śmierci zamordowano około 30 000 obywateli II Rzeczpospolitej – czytamy w uchwale przyjętej niejednogłośnie przez sejmik - Warto podkreślić, że lokalizacja pomnika w Toruniu, przedwojennej stolicy województwa pomorskiego znajduje akceptację i zrozumienie także wśród władz i środowisk naukowych współczesnego województwa pomorskiego, które wyraziły chęć ścisłej współpracy w dążeniu do realizacji założonego celu.

 

- To próba budowania Torunia jako centralnego miejsca tamtych tragicznych wydarzeń z przywołaniem ofiar Piaśnicy, Gdyni i Tczewa – wskazywał radny Roman Jasiakiewicz. Z jego wystąpienia można było wywnioskować, iż za jeden z głównych celów projektu stanowiska przyjmuje się podkreślenie tego, że przed 1939 roku Toruń był stolicą województwa pomorskiego.

 

Jego zdaniem mówiąc o roku 1939 powinniśmy skupić się głównie w naszym województwie na Bydgoszczy, gdzie Niemcy zorganizowali prowokację – niemieckie służby wraz z miejscowymi Niemcami wywołały dywersję wobec wycofujących się w dniach 3 i 4 września wojsk polskich. Konsekwencją tego były masowe rozstrzeliwania od 9 listopada.

 

Jasiakiewicz przypomniał również, iż na Starym Rynku w Bydgoszczy stanął w 1969 pomnik oddający pamięć pomordowanym mieszkańcom Kujaw, Pomorza i Ziemi Chełmińskiej.

 

Głos w dyskusji zabrał również radny Marek Witkowski, który wyraził potrzebę postawienia pomnika w Karolewie w powiecie sępoleńskim gdzie zamordowano ok. 20 tys. osób.

 

Z kolei marszalek Piotr Całbecki próbował udowadniać, że województwo kujawsko-pomorskie jest kontynuatorem tradycji dawnego województwa pomorskiego.

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.