Jesteś tutaj: Home

Sejmik uchwalił budżet. Opozycja wypominała, że jesteśmy najgorsi w wydatkowaniu środków unijnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 19 grudzień 2016 22:44

Dla przedstawicieli koalicji jest to budżet ambitny, opozycja wskazuje natomiast, że wykorzystywanie funduszy unijnych jest powolne. W poniedziałek Sejmik Województwa głosami PO i PSL uchwalił budżet na rok 2017.

Przyjęty budżet jest zrównoważonym, czyli zakłada dokładnie takie same wydatki jak przychody – wyniosą one 850 milionów.

 

- Zaplanowaliśmy, że w ciągu dwóch najbliższych lat wydamy prawie 750 mln zł na inwestycje – mówił o budżecie radny Leszek Pluciński w imieniu komisji budżetowej i klubu PO. Radny wskazał również założenie, że w przyszłym roku nadwyżka operacyjna (wartość obrazująca o ile wyższe są dochody bieżące od wydatków) przekroczy 100 mln zł – To jest ambitny cel. Nigdy nie mieliśmy tak dużej nadwyżki operacyjnej.

 

Pluciński zwrócił natomiast uwagę, że problemem jest konieczność pokrywania strat w spółkach podległych województwu, których nie da się zbytnio przewidzieć na przyszłość. Największe spółki przynoszące straty to Port Lotniczy Bydgoszcz oraz Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy z Włocławka.

 

Klub radnych PiS, który jako jedyny zagłosował w całości przeciwko projektowi budżetu reprezentował bydgoski radny Michał Krzemkowski, który wskazywał przede wszystkim na opieszałość przy wdrażaniu funduszy unijnych oraz - zbyt duże wydatki na promocję ekologiczną, przy braku wydatków na konkretne materialne przedsięwzięcia w tej sferze. Na dobrą sprawę w tym budżecie nie zapisano ani jednej oczyszczalni ścieków.

 

Marszałek Piotr Całbecki podjął z Krzemkowskim polemikę wyrażając pogląd, że na wolne wykorzystywanie funduszy wpływ mają czynniki niezależne od województwa, przede wszystkim rząd - Statystyki Ministerstwa Rozwoju coś wskazują, to ostatnie miejsce jednak coś mówi – bronił swojej opinii Michał Krzemkowski - Można oczywiście zrzucać winę na stronę rządową, ale trzeba wtedy udowodnić, że strona rządowa się uwzięła na nasze województwo, co jest jednak niepoważne.

 

Według zestawienia Ministerstwa Rozwoju województwo kujawsko-pomorskie najgorzej radzi sobie z absorcją funduszy unijnych. Liderem jest natomiast sąsiednie pomorskie.

 

Prawo i Sprawiedliwość wyraziło również się negatywnie o ,,przeinwestowaniu” dokonanym przez spółkę wojewódzką Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, czego zdaniem Krzemkowskiego skutki odczuwać wojewódzkie finanse będą jeszcze przez 20 lat.

 

Kosma Złotowski

Klęska. Upadek. Powstanie Warszawskie. Ale skoro klęska, skoro upadek, dlaczego komuniści przez cały okres Prylu usiłowali wymazać powstanie z historii? Przecież jeśli była to klęska, to klęska „reakcyjnego Londynu”. A jednak taka narracja się nigdy nie przebiła. 1 sierpnia warszawiacy zawsze spotykali się na Powązkach. Zawsze, przez cały okres komunizmu, pamiętali. Pamiętali nie tylko klęskę, pamiętali - przede wszystkim - WALKĘ.

Czytaj więcej: Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.