Jesteś tutaj: Home

Jak wygląda religijność mieszkańców województwa w statystyce?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 30 grudzień 2016 23:11

Z najnowszego badania GUS wynika, że w 2015 roku aż 94,2% Polaków deklarowało przynależność do któregoś z kościołów lub związków wyznaniowych. Przy czym tylko 80,1% uważa się za osoby wierzące lub głęboko wierzące. Ten odsetek różni się w zależności od regionów. Jak wygląda sytuacja w kujawsko-pomorskim?

Podobnie jak w sąsiedniej Wielkopolsce za wierzących lub głęboko wierzących uznaje ok. 80-85% mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Na ścianie wschodniej odsetek ten przekracza 85%, z kolei w sąsiednich województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i łódzkim jest niższy niż 80%.

 

Najpopularniejszym wyznaniem jest Kościół katolicki, do którego przynależność zadeklarowało 92,8% badanych. Prawosławni i grekokatolicy stanowili 0,8%, Jechowy 0,3%, natomiast wyznania protestanckie tp zaledwie 0,2%.

 

Poczucie związku z parafią bądź z własną wspólnotą odczuwa tylko 65,1% badanych.

 

Zdecydowanie nie wierzący w żadną religię stanowią 3,1% badanych.

 

Badanie objęło Polaków, którzy ukończyli 16 rok życia.

 

Infografika GUS

 

Kosma Złotowski

Wspólnie z wiceprzewodniczącym Grupy EKR Prof. Ryszard Legutko oraz wiceprzewodniczącym Komisji Transportu i Turystyki PE Tomasz Poręba - Poseł do Parlamentu Europejskiego skierowaliśmy list do komisarz Violety Bulc w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej ograniczenia przez rząd swobodnego ruchu pojazdów do 11,5 tony po drogach publicznych w Polsce.

 

Więcej o sprawie przeczytać można pod tym linkiem

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.