Jesteś tutaj: Home

To może być kolej dużych prędkości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 30 styczeń 2017 13:21

PKP PLK ogłosiło dzisiaj przetarg zakładający dostosowanie prędkości na odcinku Inowrocław – Bydgoszcz – Tczew linii kolejowej nr 131 do 200 km/h. Duża liczba przejeżdżających pociągów generuje problemy związane z przepustowością tej linii, dlatego też PKP chce przeznaczyć ponad 30 mln zł na zwiększenie prędkości maksymalnej. Pociągi towarowe będą mogły jeździć natomiast 120 km/h.

 

Szacuje się, że dziennie po tej linii przejeżdża ponad 90 pociągów. Zwiększenie prędkości maksymalnej automatycznie zwiększy również przepustowość tej linii. Firmy zainteresowane realizacją inwestycji w trybie ,,projektuj i buduj” mogą do 7 marca składać oferty. Inwestycja powinna zakończyć się w ciągu dwóch lat. Łącznie planuje się modernizację ponad 100 km torów na linii nr 131.

 

W ramach realizacji tej inwestycji planuje się kompleksową wymianę sieci trakcyjnej.

 

Modernizacje czeka również równoległa do linii nr 131 linia 201, która biegnie przez Kościerzynę. Docelowo linia 201 będzie dedykowana pod transport towarowy, zaś 131 pasażerski.

 

Dla mieszkańców naszego regionu oznaczać będzie to, że szybciej dojedziemy pociągiem do Trójmiasta i Poznania. Zapewne wpłynie to również korzystnie na czas przejazdu pociągów regionalnych na trasie Bydgoszcz – Inowrocław.

Kosma Złotowski

Klęska. Upadek. Powstanie Warszawskie. Ale skoro klęska, skoro upadek, dlaczego komuniści przez cały okres Prylu usiłowali wymazać powstanie z historii? Przecież jeśli była to klęska, to klęska „reakcyjnego Londynu”. A jednak taka narracja się nigdy nie przebiła. 1 sierpnia warszawiacy zawsze spotykali się na Powązkach. Zawsze, przez cały okres komunizmu, pamiętali. Pamiętali nie tylko klęskę, pamiętali - przede wszystkim - WALKĘ.

Czytaj więcej: Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.