Jesteś tutaj: Home

Waszczykowski: Polska wydaje miliony na pomoc Syryjczykom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 09 luty 2017 21:27
Waszczykowski: Polska wydaje miliony na pomoc Syryjczykom Fot: MSZ

W czwartek w Sejmie odbyła się debata na temat polityki zagranicznej polskiego rządu. Opozycja zarzucała rządzącym m.in. niesłuchanie papieża Franciszka w kwestii pomocy uchodźcom. Do tych zarzutów bezpośrednio odniósł się szef MSZ minister Witold Waszczykowski.

Waszczykowski zaznaczał, że podczas spotkania z członkami polskiego rządu na Wawelu papież Franciszek mówił o różnych formach pomocy uchodźcom - W moich kontaktach z dyplomacją watykańską było podkreślane, że pomagamy i nie musimy przyjmować uchodźców – tłumaczył.

 

Polska na bezpośrednią pomoc poszkodowanym w wyniku wojny przeznaczy w tym roku 46 mln zł. Te pieniądze trafią głównie do syryjskich uchodźców przebywających w Libanie i Jordanii.

 

 -Nie mamy dostępu do Syrii, te tereny, które opanował reżim Baszara al-Asada są niedostępne. Można mówić o korytarzach, ale one nie funkcjonują – wyjaśniał minister Waszczykowski.

 

Polska uczestniczy dodatkowo w unijnym funduszu, który kierowany jest na pomoc uchodźcom przebywającym w Turcji. Łącznie Unia Europejska przeznacza na ten cel 3 mld zł.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.