Jesteś tutaj: Home

Papież Franciszek: Każde życie, które napotkamy, jest darem

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 01 marzec 2017 12:45
Papież Franciszek: Każde życie, które napotkamy, jest darem Fot: Fczarnowski / Wikipedia

Dzisiaj katolicy rozpoczynają Wielki Post, 40 dniowy okres pokuty przed Wielkanocą. Zgodnie z obrzędami tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty. W niedzielę okres postu rozpoczęli prawosławni.

 

W słowach kierowanych do wiernych z okazji Środy Popielcowej papież Franciszek nawiązuje do Ewangelii św. Łukasza - Łazarz uczy nas, że druga osoba jest darem. Właściwa relacja z ludźmi polega na uznaniu z wdzięcznością ich wartości. Również ubogi przy bramie bogacza nie jest irytującą przeszkodą, ale wezwaniem do pokuty i przemiany swojego życia. Pierwszą zachętą jaką kieruje ta przypowieść jest wezwanie do otwarcia drzwi naszego serca na drugą osobę, ponieważ każdy człowiek jest darem, czy jest to ktoś nam bliski, czy też obcy biedak. Wielki Post jest czasem sprzyjającym otwarciu drzwi każdemu potrzebującemu i rozpoznaniu w nim, czy też w niej, oblicza Chrystusa.

 

W dalszej części swoich rozważań papież podkreśla - Każdy z nas spotyka ich na swojej drodze. Każde życie, które napotykamy, jest darem i zasługuje na akceptację, szacunek, miłość. Słowo Boże pomaga nam otworzyć nasze oczy, aby przyjąć życie i je umiłować, zwłaszcza gdy jest słabe. By jednak móc to uczynić, trzeba potraktować poważnie także to, co Ewangelia mówi nam o bogaczu.

 

Kosma Złotowski

Klęska. Upadek. Powstanie Warszawskie. Ale skoro klęska, skoro upadek, dlaczego komuniści przez cały okres Prylu usiłowali wymazać powstanie z historii? Przecież jeśli była to klęska, to klęska „reakcyjnego Londynu”. A jednak taka narracja się nigdy nie przebiła. 1 sierpnia warszawiacy zawsze spotykali się na Powązkach. Zawsze, przez cały okres komunizmu, pamiętali. Pamiętali nie tylko klęskę, pamiętali - przede wszystkim - WALKĘ.

Czytaj więcej: Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.