Jesteś tutaj: Home

Będą ostrzejsze kary za jazdę pod wpływem alkoholu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 23 marzec 2017 12:03
Będą ostrzejsze kary za jazdę pod wpływem alkoholu Fot: KWP

Najprawdopodobniej dzisiaj posłowie uchwalą nowelizację kodeksu karnego w zakresie zaostrzenia kar za przestępstwa w ruchu drogowym. Zakłada się przede wszystkim ustalenie minimalnych kar, które mają skuteczniej wykluczyć pijanych kierowców.

 

O tym, że są oni plagą świadczą policyjne statystyki. Przy okazji sierpniowego długiego weekendu na drogach województwa kujawsko-pomorskiego podczas policyjnych kontroli wykryto 64 kierujących pod wpływem alkoholu. W mediach ogólnopolskich od czasu do czasu słyszymy natomiast o ofiarach pijanych kierowców – często są nimi dzieci.

 

Dzisiaj przepisy prawa pozwalają skazać kierowcę, który doprowadził do wypadku, w którym są osoby poszkodowane, może zostać skazany na karę do 3 lat pozbawienia wolności. Nowelizacja przygotowana przez rząd Beaty Szydło zakłada, że jeżeli sprawca wypadku znajdował się pod wpływem alkoholu kara pozbawienia wolności wyniesie minimalnie 2 lata – sąd będzie mógł orzec jednak znacznie wyższą karę.

 

Zaostrzeniu mają ulec również przepisy dotyczące kierowania pomimo sądowego orzeczenia zakazu. Sądy zakazy orzekają z reguły w przypadku właśnie pijanych kierowców. Obecnie osoba przyłapana na jeździe może być ukarana karą do 3 lat pozbawienia wolności – rząd chce, aby minimalna kara wyniosła 3 miesiące, maksymalna zaś została podwyższona do 5 lat.

 

Identyczna kara od 3 miesięcy do 5 lat może zostać orzeczona również wobec kierowców, którzy zignorują polecenie policjanta zatrzymania pojazdu. W 2015 roku odnotowano 2625 przypadków kierowców, którzy nie zastosowali się do poleceń policjantów, w celu uniknięcia kontroli drogowej.

 

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.