Jesteś tutaj: Home

Pieniędzy na remont torów do Szczecina raczej nie będzie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 wrzesień 2015 00:22

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku, czyli najważniejszy dokument strategiczny dotyczący rozwoju szlaków kolejowych o znaczeniu ogólnopolskim. Znalezienie szczegółów tego dokumentu w internecie wymaga jednak pewnego wysiłku, tak jakby rządowi specjalnie nie zależało na jego rozpowszechnieniu.

Do dokumentu nie dotarliśmy, za to udało nam się odnaleźć z raport z konsultacji społecznych nad tym tym programem, do udziału w których zachęcaliśmy naszych czytelników.

 

Z konsultacji dowiadujemy się, że rząd nie planuje elektryfikacji żadnych linii kolejowych, gdyż na ten cel dla Polski nie przewidziano dotacji z Unii Europejskiej. W rezultacie oznacza to negatywną opinię dla wniosku mieszkańców naszego regionu i nie tylko, o elektryfikację odcinka Piła – Krzyż, co pozwoliłoby uruchomić bezpośrednie pociągi do Szczecina przez Piłę. Obecnie do Szczecina możemy dojechać tylko okrężną trasą przez Poznań. Elektryfikacja tego odcinka zwiększyłaby też potencjał dla szlaku Bydgoszcz – Gorzów Wielkopolski, czy dalej na Berlin.

 

Remont odcinka Bydgoszcz Główna – Piła na linii kolejowej nr 18 nadal pozostaje na liście rezerwowej.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.