Jesteś tutaj: Home

Sejm odrzuca poprawkę Mężydły. Nie będzie przymusowej metropolii z Toruniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 25 wrzesień 2015 11:28

Duże emocje panowały na sali sejmowej w momencie, gdy marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska poddała pod głosowanie poprawkę posła Antoniego Mężydły z Torunia, która miała narzucić już na szczeblu ustawowym narzucenie Bydgoszczy metropolię. Ostatecznie Mężydło nie przekonał jednak do swoich racji większości Sejmu.

 

Jako pierwszy głos zabrał poseł Łukasz Krupa - Przyszłe metropolie zgodnie z rządowymi dokumentami powinny opierać się na oddolnej współpracy. Poseł Mężydło chce narzucić Bydgoszczy metropolie odgórnie.

 

Następnie na mównice wszedł poseł Antoni Mężydło -  Jest taka tradycja, że w poprawkach regionalnych nie obowiązuje dyscyplina klubowa. Nasz klub (od redakcji PO) dyscyplina w tym głosowaniu nie obejmuje, apeluje o to samo do pozostałych klubów.

 

Mężydło straszył parlament, że bez tej poprawki Bydgoszcz stworzy metropolie bez Torunia, a to zrujnuje rządowe dokumenty.

 

Posłanka Anna Bańkowska z SLD podkreślała - Do tej pory na skutek uporu Torunia nie udało się wynegocjować żadnych rozwiązań dotyczących tworzenia metropolii.

 

Wiceminister Paweł Olszewski zawnioskowało zwołanie przerwy i odbycie posiedzenia przez Konwent Seniorów - Składam wniosek formalny o chwilę przerwy i zwołanie Konwentu Seniorów, aby wyjaśnić pewne kwestie posłowi Mężydle, który widocznie ich nie rozumie.

 

Jeszcze przed przerwą głos zabrał minister administracji i cyfryzacji  Andrzej Halicki - Bez tej poprawki związek metropolitarny może powstać. Na Boga nie czyńmy tego drogą ustawową.

 

Po przerwie pierwszy na mównicy pojawił się poseł Piotr Król - Bydgoszcz to nie jest miasto gorszego Boga. Chcemy mieć takie same prawa jak Gdańsk czy Poznań.

 

Do toruńskich racji próbował przekonywać jeszcze m.in. poseł Tomasz Lenz.

 

- Był już kompromis, ale pan poseł Mężydło swoją poprawką go popsuł. Ta poprawka popsuje jeszcze badziej tą trudną współpraca – zauważył poseł Eugeniusz Kłopotek z PSL.

 

Za poprawką posła Mężydły było 111 posłów, przeciw 260, a 40 się wstrzymało. 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.