Jesteś tutaj: Home

Senat zatwierdza obniżenie liczby mieszkańców dla metropolii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 01 październik 2015 19:29

Tylko 350 tys. mieszkańców będzie potrzeba do utworzenia związku metropolitarnego. Pozwoli to zatem stworzyć niezależną od siebie metropolię bydgoską i toruńską. Senat przyjął dzisiaj poprawkę toruńskiego senatora Jana Wyrowińskiego. Bydgoski senatorowie nie wzięli udziału w glosowaniu.

Debata plenarna w Senacie odbyła się w środę. Szerzej o niej przeczytacie państwo – Senat debatował nad metropoliami.

 

Dzisiaj miało miejsce głosowanie. Za przyjęciem poprawki senatora Jana Wyrowińskiego głosowało 77 senatorów, 1 się wstrzymał, a 21 nie głosowało. Nie było głosów przeciwnych. Senatorowie Andrzej Kobiak i Jan Rulewski nie wzięli udziału w tym głosowaniu.

 

Zmniejszenie liczby mieszkańców wymaganych do utworzenia metropolii zwiększy liczbę miast mogących założyć związek metropolitarny, co przełoży się na mniejsze wpływy do budżetu państwa. Dlatego Senat zgłosił też poprawkę zakładającą, że dodatkowy udział związków metropolitarnych w podatku PIT będzie obowiązywał tylko przez 5 lat. Ustawa przyjęta przed tygodniem przez Sejm zakładała, że związki metropolitarne mogą liczyć na trwały dodatkowy 5% udział w podatku PIT.

 

Poprawki Senatu może odrzucić Sejm.

 

Kosma Złotowski

Klęska. Upadek. Powstanie Warszawskie. Ale skoro klęska, skoro upadek, dlaczego komuniści przez cały okres Prylu usiłowali wymazać powstanie z historii? Przecież jeśli była to klęska, to klęska „reakcyjnego Londynu”. A jednak taka narracja się nigdy nie przebiła. 1 sierpnia warszawiacy zawsze spotykali się na Powązkach. Zawsze, przez cały okres komunizmu, pamiętali. Pamiętali nie tylko klęskę, pamiętali - przede wszystkim - WALKĘ.

Czytaj więcej: Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.