Jesteś tutaj: Home

Czy Sejm odrzuci metropolitarną poprawkę Senatu?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 04 październik 2015 20:20

W ubiegłym tygodniu Senat zdecydował, że związki metropolitarne będą mogły obszary liczące przynajmniej 350 tys. mieszkańców, a nie jak wcześniej planowano 500 tys. Otwiera to Toruniowi teoretyczną drogą do swojej metropolii, ale ta poprawka ma znaczenie także dla Białegostoku, Lublina i Kielc.

Pod koniec tygodnia rozpocznie się ostatnie posiedzenie Sejmu VII kadencji, najprawdopodobniej w jego programie znajdą się poprawki Senatu. Na chwilę obecną nie jest znane oficjalne stanowisko rządu w sprawie tych poprawek. Inicjatorzy ustawy metropolitarnej mogą jednak wnioskować o ich odrzucenie, gdyż przewracają one porządek w ustawie wypracowanej przez Sejm.

 

Może zabraknąć jednak większości dla odrzucenia poprawek Senatu. Bardzo jest prawdopodobne, że zostaną one poparte przez PiS, gdyż główni beneficjenci senackich poprawek to ściana wschodnia – Kielce, Białystok i Lublin. Być może w podobny tok rozumowania pójdzie PSL lub SLD. Głosowanie przeciwko tej poprawce może być bowiem źle odebrane przez społeczności tych miast przed wyborami.

 

Głosowań nad poprawkami senackimi w Sejmie spodziewać się możemy w piątek.

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.