Jesteś tutaj: Home

Radny Witkowski odpowiada senatorowi Kobiakowi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 05 październik 2015 18:00

Do opublikowanej na naszych łamach rozmowy z senatorem Andrzej Kobiakiem odnosi się radny wojewódzki Marek Witkowski z Więcborka. Zarzuca on senatorowi stosowanie nieprawd i szukania winnych w Sejmiku, aby tylko nie narazić się Zarządowi Województwa, z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele.

Pytaliśmy w niedzielę senatora Andrzeja Kobiaka o to czy środki unijne pomiędzy Bydgoszcz i Toruń w kończącej się perspektywie finansowej były dzielone sprawiedliwie. Senator przyznał, że Bydgoszcz może być poszkodowana, ale dawał też do zrozumienia, że winy nie należy szukać w Zarządzie Województwa, ale wśród radnych.

 

SzerzejKobiak o metropolii i rozdziale środków unijnych

 

- Senator Kobiak twierdząc, że Bydgoszcz powinna uzyskać więcej funduszy z RPO, dzielonego przez Zarząd Województwa, obwinia o ten stan rzeczy radnych Sejmiku. Jak powiedzieć mieszkańcom Bydgoszczy, że są rolowani przez Toruń i nie narazić się Zarządowi Województwa? - komentuje wypowiedzi senatora radny Marek Witkowski - To radni Sejmiku staną się chłopcami do bicia. Trwa kampania wyborcza i prawda musi poczekać na bocznicy aby zaspokoić potrzeby polityków z Platformy Obywatelskiej. A jak mają się fakty? Łatwo sprawdzić w odpowiednich aktach normatywnych, a te bezlitośnie wskazują na wyłączną domenę Zarządu Województwa do zarządzania RPO. Radni co najwyżej mają prawo do informacji ze strony Zarządu o realizacji RPO za ubiegły rok. Jest nawet określona data, do której powinni zostać poinformowani. I nic więcej. Mocniejsza wydaje się pozycja Wojewody, który ma prawo weta wobec udokumentowanych nieprawidłowości. Wojewoda ma prawo desygnować swoich przedstawicieli do komisji konkursowych, ale jedynie jako obserwatorów. To i tak więcej niż mogą radni. Tak to zostało ukształtowane. W pełni natomiast zgadzam się z opinią Pana Senatora, że radni winni być w większym stopniu asertywni wobec Zarządu. Z jedną mała uwagą, że ten postulat skierujemy w stronę radnych koalicji PO/PSL. Od kiedy pamiętam radni PiS najczęściej głosowali przeciwko budżetowi albo się wstrzymywali. Ubolewam, że kampania wyborcza zeszła na tory płytkiego przekazu naszych problemów a odeszliśmy od merytorycznych dyskusji.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.