Jesteś tutaj: Home

Pamiętajmy o obowiązkach wobec Polski. Idźmy na wybory

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 24 październik 2015 23:07

W niedziele 25 października będziemy wybierać skład Sejmu i Senatu w wyborach bezpośrednich. Odpowiedzialność za losy kraju tego dnia będzie w naszych rękach jako suwerenna. Decydować będziemy także o przyszłości regionu.

26 stycznia 1919 roku w Polsce odbyły się pierwsze wybory powszechne, w kraju co dopiero odzyskał niepodległość. Organizacyjnie było znacznie trudniej niż dzisiaj, nie było tylu lokalów wyborczych, stąd też zagłosowanie niekiedy oznaczało wyrzeczenie. Frekwencja wówczas wyniosła w zależności od okręgu od 70 do 90%. Naród polski czuł bowiem odpowiedzialność za losy swojego kraju.

 

Dzisiaj o takiej frekwencji możemy tylko pomarzyć. Apeluje zatem do czytelników Portalu Kujawskiego o pójście do urn i oddanie głosu wedle naszych predyspozycji politycznych, w zgodzie z naszymi sumieniami.

 

,,Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” - zapisano niegdyś w Konstytucji 3 Maja. Niech wybrany 25 października Sejm i Senat, w jak największym stopniu odzwierciedla wolę narodu polskiego.

 

Na koniec sprostuję, że w dniu 26 stycznia 1919 roku na Kujawach wybory się nie odbywały, gdyż te ziemie były wstanie wojny, trwało wówczas Powstanie Wielkopolskie. Wybory uzupełniające dla Kujaw i Wielkopolski zarządzono na 1 czerwca 1919 roku.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.