Jesteś tutaj: Home

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę metropolitalną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 28 październik 2015 14:39

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o związkach metropolitarnych, która umożliwi utworzenie metropolii obszarom liczącym przynajmniej 500 tys. mieszkańców. Oznacza to, że metropolia w kujawsko-pomorskim będzie musiała zostać oparta o Bydgoszcz. O veto wnioskował prezydent Torunia.

 

Ustawa metropolitarna budziła duże emocje w województwie kujawsko-pomorskim. Toruńscy posłowie zabiegali pierw o zapisanie odgórnej metropolii bydgosko-toruńskiej, czemu sprzeciwiali się reprezentanci Bydgoszczy w Sejmie. W głosowaniu taki zapis został odrzucony.

 

Następnie toruńscy senatorowie zaproponowali obniżenie wymogu liczby mieszkańców do 350 tys., co dawałoby szansę na osobną metropolię toruńską. W głosowaniu Senat ją przyjął, ale tą poprawkę odrzucił z kolei Sejm.

 

Prezydent Torunia poprosił zatem prezydenta Dudę o zawetowanie ustawy. Osobny list do prezydenta RP wystosowało Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska, prosząc o podpisanie ustawy. Prezydentowi bliższa była racja bydgoskiej organizacji społecznej.

 

Najważniejsze założenia tej ustawy opisuje serwis PopieramBydgoszcz.pl - http://popierambydgoszcz.pl/2015/09/najwazniejsze-zalozenia-ustawy-o-zwiazkach-metropolitarnych/

Kosma Złotowski

Klęska. Upadek. Powstanie Warszawskie. Ale skoro klęska, skoro upadek, dlaczego komuniści przez cały okres Prylu usiłowali wymazać powstanie z historii? Przecież jeśli była to klęska, to klęska „reakcyjnego Londynu”. A jednak taka narracja się nigdy nie przebiła. 1 sierpnia warszawiacy zawsze spotykali się na Powązkach. Zawsze, przez cały okres komunizmu, pamiętali. Pamiętali nie tylko klęskę, pamiętali - przede wszystkim - WALKĘ.

Czytaj więcej: Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.