Jesteś tutaj: Home

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę metropolitalną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 28 październik 2015 14:39

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o związkach metropolitarnych, która umożliwi utworzenie metropolii obszarom liczącym przynajmniej 500 tys. mieszkańców. Oznacza to, że metropolia w kujawsko-pomorskim będzie musiała zostać oparta o Bydgoszcz. O veto wnioskował prezydent Torunia.

 

Ustawa metropolitarna budziła duże emocje w województwie kujawsko-pomorskim. Toruńscy posłowie zabiegali pierw o zapisanie odgórnej metropolii bydgosko-toruńskiej, czemu sprzeciwiali się reprezentanci Bydgoszczy w Sejmie. W głosowaniu taki zapis został odrzucony.

 

Następnie toruńscy senatorowie zaproponowali obniżenie wymogu liczby mieszkańców do 350 tys., co dawałoby szansę na osobną metropolię toruńską. W głosowaniu Senat ją przyjął, ale tą poprawkę odrzucił z kolei Sejm.

 

Prezydent Torunia poprosił zatem prezydenta Dudę o zawetowanie ustawy. Osobny list do prezydenta RP wystosowało Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska, prosząc o podpisanie ustawy. Prezydentowi bliższa była racja bydgoskiej organizacji społecznej.

 

Najważniejsze założenia tej ustawy opisuje serwis PopieramBydgoszcz.pl - http://popierambydgoszcz.pl/2015/09/najwazniejsze-zalozenia-ustawy-o-zwiazkach-metropolitarnych/

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.