Jesteś tutaj: Home

,,Czy potrafimy jak nasi ojcowie dać sobie i światu projekt na miarę Konstytucji 3 Maja?”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 14 listopad 2015 21:00

Te podniosłe słowa, nawołujące do podniosłych czynów naród polski, padły w czwartek z ust Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego. Legendarny działacz opozycji antykomunistycznej, w III RP znajdujący się na uboczu polityki. Przyjęcie jego wystąpienia przez Sejm z brawami, na stojąco, można uznać za pewien symbol, że coś się w naszym życiu publicznym zmienia, a przynajmniej jest ku temu wielka szansa. Tylko czy będziemy chcieli z niej skorzystać.

 

Kornel Morawiecki jest założycielem Solidarności Walczącej, władze PRL próbowały go bezskutecznie wydalić z kraju. W trakcie przemian ustrojowych był przeciwny porozumieniu Okrągłego Stołu, przez co znajdował się na uboczu polskiej polityki.

 

Do Sejmu wszedł z list Pawła Kukiza i jako najstarszemu posłowi przyszło mu otworzyć nową kadencję - Dziś nie możemy zgadzać się na panowanie pieniądza nad polityką i prawdą.

 

My Polacy jesteśmy wielkim, dumnym narodem. Mamy przeszłość wielką, jesteśmy narodem z pokoleń przed nami, w pokolenia, które przyjdą po nas. Jesteśmy cząstką dziejów, rośliśmy z chrześcijańskiego i europejskiego ducha. Z naszej mowy i kultury, z umiłowania wolności, z pracy i walki o niepodległość, z fenomenu Solidarności – mówił z wielkim spokojem Morawiecki w Sejmie – Na co dzień widzimy bezprawie, draństwo i rozpacz. Rządzą ci co mają pieniądze i siłę, ludziom potrzeba uczestnictwa, możliwości wypowiadania się, decydowania o sobie, o kraju. Takie są nasze cele, takie będą nasze czynny – po tych słowach większość parlamentarzystów na sali biła brawa.

 

– Tu z tej trybuny padło przed laty padło dramatyczne pytanie – czyja jest Polska? Ale jest jeszcze bardziej doniosłe i ważne pytanie – kogo jest Polska? Żyjemy nie tylko dla siebie, żyjemy i umieramy dla innych. Polska ma rozwijać się nie tylko dla Polaków, jesteśmy potrzebni sąsiadom, światu, mamy łączyć zachód Europy z jej wschodem.

 

- Ponad nami są wartości, dobro i prawda, wolność i sprawiedliwość. Nad nimi jest poczucie sensu naszego indywidualnego życia i naszego narodowego trwania. Sensu tożsamego z niepojętym Bogiem. Polacy nie raz przydając się sobie, przydawali się innym. Tak było w 1920 roku, tak było podczas II wojny światowej, podczas walki i męczeństwa, które nasz naród wycierpiał, tak było w zrywie Solidarności. Przydaliśmy się Europie, przyczyniliśmy się do pokonania totalitaryzmu, mieliśmy swój udział w kształtowaniu mapy Europy, ale po okrągłym stole zabrakło nam odwagi, wyobraźni i oryginalności. Marzy mi się, żebyśmy w tym parlamencie, zaproponowali Polsce i Europie nową, wielką konstytucję, na miarę XXI wieku, konstytucję nie tylko praw i obowiązków, wolności – konstytucję sensu. Powiemy w niej o wzajemnej solidarności bogatych z biednymi, młodych ze starymi, zdrowych z chorymi, przedsiębiorców z pracownikami, Polaków w kraju, z Polakami na obczyźnie – mówił marszałek senior.

 

Zdaniem Kornela Morawieckiego powinien być to czyn na miarę Konstytucji 3 Maja - Dziś nie możemy zgadzać się na panowanie pieniądza nad polityką i prawdą.

 

Za Okrągły Stół określa się dogadanie się elit Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej z częścią liderów Solidarności. W oparciu o tamte ustalenia powstał ustrój III Rzeczypospolitej, który w ostatnim czasie coraz bardziej krytykowany jest przez młodych. Przyjęcie wystąpienia Morawieckiego oklaskami jest w pewnym sensie symbolem, podobnie jak brak w tym Sejmie (po raz pierwszy) sił politycznych, które nawiązywały ideologicznie do PZPR.

 

Czy najbliższe lata przyniosą przełom i Polacy dokonają czynu na miarę Konstytucji 3 Maja? To pytanie dzisiaj jest otwarte i zależeć będzie od naszych czynów, w szczególności tych reprezentujących nas w parlamencie.

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.