Jesteś tutaj: Home

Poprawka dotycząca linii kolejowej: Bydgoszcz – Piła – Krzyż upadła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 01 luty 2016 00:56

W minionym tygodniu odbywała się w Sejmie debata nad budżetem państwa na bieżący rok. Zgłoszono ponad 200 poprawek, stąd też obrady odbywały się po nocach. Posłowie PO z okręgu pilskiego zaproponowali w dwóch poprawkach przekazanie łącznie 200 mln zł na inwestycje kolejowe.

 

Dokładniej chodziło o linie kolejową nr 18 na odcinku Bydgoszcz – Nakło – Piła oraz linie nr 203 Piła – Krzyż.

 

O przyjęcie poprawek prosiła posłanka Maria Małgorzata Janyska, której wystąpienie przerywano okrzykami ,,osiem lat”. Zapewne osoby interesujące się samorządem pilskim będą wiedziały o co chodzi, nie zmienia to jednak faktu, iż takie zachowanie Sejmu nie sprzyjało poważnej debacie.

 

- Wniosek mniejszości dotyczy remontu linii kolejowej w Polsce lokalnej – tłumaczyła posłanka – Dotyczy subregionu pilskiego, w którym są prawie same małe miejscowości. Zależy wam na obywatelach polski powiatowej, aby mieli dostęp do usług edukacyjnych, zdrowotnych i rynku pracy.

 

Za przyjęciem poprawki głosowało 198 posłów (PO:Teresa Piotrowska, Zbigniew Pawłowicz, Paweł Olszewski, Krzysztof Brejza; Kukiz15: Paweł Skutecki; Nowoczesna: Michał Stasiński), przeciw było 236 posłów (PiS: Ewa Kozanecka, Tomasz Latos, Piotr Król, Łukasz Schreiber, Bartosz Kownacki). Eugeniusz Kłopotek wstrzymał się od głosu. Jedynym posłem PiS, który się wyłamał, był Maks Kraczkowski z okręgu pilskiego.

 

Posłowie od Kukiza zabiegają

Przed dwoma tygodniami wspólną interpelacje w sprawie linii kolejowych nr 18 i 203 złożyli posłowie: Paweł Skutecki, Paweł Szramka (z Brodnicy) i Błażej Parda (okręg pilski). W przypadku linii nr 203 zabiegają oni o elektryfikację, co pozwolić ma na uruchomienie bezpośrednich pociągów z Bydgoszczy do Szczecina.

 

Realizacja tych inwestycji będzie miała duże znaczenie dla miasta Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego, ale również dla północnej Wielkopolski oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Umożliwiłoby to sprawniejszą komunikację Szczecina z centralną Polską oraz pozwoliłoby na realizację szybkich i ekonomicznych połączeń miast: Piły, Bydgoszczy i Torunia z Berlinem, co przełożyłoby się na wzrost potencjału inwestycyjnego tych terenów. Modernizacja linii kolejowej nr 18 przyczyniłaby się również do usprawnienia komunikacji w tzw. Bydgoskim Obszarze Funkcjonalnym – czytamy w uzasadnieniu interpelacji.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.