Jesteś tutaj: Home

Znajdujemy się w fazie zaawansowanej starości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 02 marzec 2016 18:59

Demografia niesie dla naszego województwa nie tylko zagrożenia związane ze spadkiem populacji, ale również starzenia się społeczeństwa. Jeżeli porównamy sytuację w miastach kujawsko-pomorskiego ze skalą ONZ dla społeczeństw starzejących się, to już dzisiaj możemy powiedzieć, iż znajdujemy się w fazie zaawansowanej starości. Prognozy wskazują, że ta sytuacja będzie się jeszcze bardziej pogłębiać.

Z informacji przedstawionej przez Główny Urząd Statystyczny na rok 2014 wynika, iż ponad połowa mieszkańców kujawsko-pomorskiego zamieszkuje trzy największe miasta (Bydgoszcz, Toruń i Włocławek). Z tego Bydgoszcz zamieszkuje więcej osób niż Toruń i Włocławek razem wzięte. I to te trzy miasta mogą najbardziej odczuć trwające procesy demograficzne.

 

We wszystkich miastach województwa współczynnik starości demograficznej GUS szacuje na 16,2%, co nas plasuje wedle skali ONZ do fazy zaawansowanej starości. Wspomniany współczynnik starości wylicza się w oparciu o udział w społeczeństwie osób powyżej 60-tego roku życia.

 

Przewiduje się, że do 2050 roku liczba mieszkańców miast w kujawsko-pomorskim spadnie o 1/4, przy czym ten ubytek nie dotknie ludności starszej, a co za tym idzie, społeczeństwo będzie się jeszcze szybciej starzało. Wskaźnik starości demograficznej wobec tych przewidywań zostanie zwiększony do 35,7%, czyli przekroczymy najwyższą fazę – społeczeństwa mocno zaawansowanej starości.

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.