Jesteś tutaj: Home

Zgromadzenie Narodowe w 1050 urodziny narodu i ojczyzny

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne piątek, 15 kwiecień 2016 13:11

W południe w Poznaniu rozpoczęło się Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski z udziałem legata papieskiego kard. Pietro Parolina i licznych delegacji zagranicznych. Prezydent Andrzej Duda podkreślał znaczenie dla Polski chrześcijańskich korzeni i zapowiedział, że w wytrwaniu przy nich widzi przyszłość narodu polskiego.

 Posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego przewodniczył Marszałek Sejmu Marek Kuchciński - W sytuacjach historycznych w czasach dawnej Rzeczypospolitej odbywały się Zgromadzenia Narodowe w różnych miastach Polski. Dzisiaj symbolicznie nawiązujemy do tej tradycji i spotykamy się w Poznaniu – mówił.

 

Kuchciński podkreślał znaczenie chrześcijańskich korzeni dla Polski oraz przypomniał co nasz naród dał chrześcijańskiej Europie. Marszałek nawiązał tym samym do dwóch dat – Bitwy pod Wiedniem w 1683 roku, gdy husaria dowodzona przez króla Jana III Sobieskiego powstrzymała najazd turecki na Europę oraz Bitwę Warszawską w 1920 roku, gdy Polacy powstrzymali pochód sowiecki.

 

Głównym punktem Zgromadzenia Narodowego było okolicznościowe przemówienie prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy - Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu polskiego. Nie był, ale jest, bo decyzja naszego pierwszego historycznego władcy zdecydowała o całej przyszłości naszego kraju. Chrześcijańskie dziedzictwo do dzisiaj kształtuje nasze dziedzictwo. To miał na myśli, nasz papież Jan Paweł II, że nie można bez Chrystusa zrozumieć Polski. Zgodnie z tradycją chrzest władcy Polan odbył się najpewniej w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku. I to właśnie wtedy narodziła się Polska, narodziła się z wód chrzcielnych dla nowego chrześcijańskiego życia.

 

Prezydent Andrzej Duda nazwał obchodzony jubileusz 1050 urodzinami narodu polskiego i naszej ojczyzny. Podkreślał również znaczenie religii chrześcijańskiej dla polskiej wspólnotowości. Prezydent przypominał, iż okupanci i zaborcy zawsze atakowali Kościół - Wiedzieli, że w ten sposób uderzają w podstawy duchowe naszej wspólnoty. Nie cofnęli się przed uwięzieniem Prymasa Polski.

 

- My Polacy jesteśmy dokonać rzeczy wielkich, jeżeli jesteśmy zjednoczeni i gdy działamy zgodnie z naszymi wartościami. Wartościami związanymi z chrześcijańskimi korzeniami – mówił prezydent Andrzej Duda.

 

Fot: Paweł Kula

 

Zdaniem głowy państwa tożsamość polski oparta jest o trzy filary – filozofię grecką, rzymską myśl prawny i etos obywatelski oraz rdzeń chrześcijański - To nowa rewolucyjna wizja ludzkości jako rodzinny (…) To nakaz przekładania osoby ludzkiej ponad rzeczy (…) To uznanie godności kobiet.

 

Prezydent uważa, że dzisiaj, gdy w Europie wszyscy zastanawiają się nad przyszłością powinniśmy zaufać własnym korzeniom - W tej sytuacji warto zaufać przede wszystkim sile naszej tożsamości.

 


Fot: Paweł Kula

 

Andrzej Duda wielokrotnie nawiązywała do postaci papieża Jana Pawła II - Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy mówił nasz Ojciec Święty. Dlatego też oddając hołd naszym dalekowzrocznym poprzednikom sprzed 1050 lat, pragnę z całą mocą wyrazić przekonanie, że idąc za wskazaniem naszego wielkiego rodaka – Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu. W nim mamy bowiem wypróbowany i mocny fundament dla przyszłości.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.