Jesteś tutaj: Home

Rada Miasta chce utworzenia stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 25 maj 2016 12:22

Jednogłośnie Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę wyrażającą zgodę na udział Bydgoszczy w Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz, czyli inicjatywie powstałej na spotkaniu prezydenta Bydgoszczy z włodarzami gmin i powiatów tworzących obszar funkcjonalny Bydgoszczy. Przyjęcei uchwały poprzedziła dyskusja, która nie była łatwa.

- W związku z decyzją rządu musimy znaleźć alternatywne działanie – tłumaczył radnym pełnomocnik prezydenta ds. metropolii Łukasz Krupa. Odniósł się on tutaj do zapowiedzi odejścia od ustawy o związkach metropolitalnych - Bylibyśmy silniejszą grupą lobbującą jako sformalizowany związek gmin – kontynuował Krupa.

 

Do stowarzyszenia Bydgoszcz zaprosiła wszystkie gminy, które wyraziły chęć udziału w związku metropolitalnym Metropolia Bydgoszcz. Podobne uchwały będą musieli przyjąć również przedstawiciele innych samorządów.

 

- Każdy z nas pracując zawodowo i społecznie robi wszystko, aby dążyć do wielkiej Metropolii Bydgoskiej – zaznaczył radny Stefan Pastuszewski, z klubu Prawa i Sprawiedliwości - Brak statutu jako zarysu czyni tę debatę niepełną. Jesteśmy za tym, aby działanie było konkretne, a nie pozorowane.

 

Radnym pokazano jedynie statut Metropolii Poznań, w oparciu o który ma powstać statut Metropolii Bydgoszcz. Trudno mówić jednak o konkretach, gdyż takowe muszą być ustalone przede wszystkim z pozostałymi partnerami samorządowymi. Dlatego też PiS wstępnie zapowiedział wstrzymanie się od głosu.

 

Po dość burzliwe, ale merytorycznej dyskusji, doszło do spotkania radnych PiS z prezydentem Rafalem Bruskim, po którym radny Pastuszewski poinformował o osiągnięciu porozumienia - Pan prezydent raz na kwartał będzie informował radnych o funkcjonowaniu stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

 

W głosowaniu wszyscy radni wyrazili zgodę na utworzenie Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego o nazwie Metropolia Bydgoszcz.

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.