Jesteś tutaj: Home

Skutecki: Droga E-40 schodzi na dalszy plan. Schreiber: Jest wręcz przeciwnie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 29 maj 2016 18:44

Poseł Paweł Skutecki, będący przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Narodowego Programu Rewitalizacji, Rozwoju i Wykorzystania Potencjału Gospodarskiego Polskich Rzek, wyraża niepokój o rewitalizację Wisły oraz Kanału Bydgoskiego w przyszłości. Swoje obawy Skutecki kieruje w liście otwartym do premier Beaty Szydło.

 

Odnosimy jednak niepokojące wrażenie, że w pracach nad harmonogramem działań na drugi plan schodzą inwestycje w obrębie Wisły. Pilnie potrzebne jest zagospodarowanie Dolnej Wisły – wspólnego szlaku dla drogi międzynarodowej E-40 i w przyszłości E-70, szlaku, którego eksploatacja mogłaby przynieść powiększenie rocznych przychodów Państwa nawet o kilkanaście miliardów złotych rocznie. Skala wieloletnich zaniedbań i wynikających z tego problemów do natychmiastowego rozwiązania nakazuję, aby opracować kompleksowy Program Rewitalizacji, Rozwoju i Wykorzystania Potencjału Gospodarczego Polskich Rzek z równoważnym uwzględnieniem w nim dwóch, największych polskich rzek. Marnowanie 32 000 000 000 m3 wody rocznie, stepowienie Polski centralnej, zagrożenie powodziowe oraz

degradowanie potencjału transportowego, turystycznego i energetycznego są w naszej ocenie wystarczającym przesłankami do podjęcia radykalnych decyzji w zakresie inwestycji również w obrębie Królowej Polski Rzek – pisze poseł Paweł Skutecki.

 

W treści pojawia się liczba mnoga, stąd też można wyrazić opinie, iż powyższe obawy są efektem dyskusji na dwóch posiedzeniach zespołu, którego wiceprzewodniczącym jest inny bydgoski poseł, Piotr Król z PiS.

 

Z listem wysłanym przez posła Skuteckiego nie zgadza się z kolei poseł Łukasz Schreiber z PiS, którego zainteresowaniem w pracy parlamentarnej również cieszą się drogi wodne - W kwietniu Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło strategie rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce. Są znakomite informacje dla Bydgoszczy. Na cztery priorytety postawione przez resort, aż trzy maja znaczenie dla naszego miasta – wyjaśnia nam Schreiber - Nie sposób zgodzić się z ocena Pana Posła Skuteckiego, jakoby drogi E-40 i E-70 schodziły na dalszy plan. Wręcz przeciwnie. Jednym z najważniejszych priorytetów rządu w kontekście rozwoju śródlądowych dróg wodnych jest połączenie Odra-Wisła - Zalew Wiślany (Ę-70) i Wisła - Brześć (E-40). W tym kontekście trzeba zaznaczyć przygotowanie do modernizacji międzynarodowej drogi wodnej na szlaku Odra-Noteć-Wisła-Zalew Wiślany (E-70) oraz przygotowanie do budowy polskiego odcinka Wisła-Dniestr (E-40) z Warszawy do Brześcia.

 

Poseł Schreiber do tej pory jako jedyny bydgoski parlamentarzysta określił się jednoznacznie, iż port multimodalny powinien zostać wybudowany w Łęgnowie, w granicach administracyjnych Bydgoszczy.

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.