Jesteś tutaj: Home

Czujemy się bardziej chorzy od średniej krajowej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 07 lipiec 2016 00:15

Dość ciekawe zestawienie opublikował przed kilkoma dniami Główny Urząd Statystyczny. Dotyczy ono oceny stanu zdrowia, która w kujawsko-pomorskim minimalnie się pogorszyła. Częstość występowania chorób i dolegliwości przewlekłych jest również w naszym województwie wyższa od średniej krajowej.

Najzdrowsi wydają się mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie na choroby i dolegliwości przewlekłe cierpi 37 osób na 100. Największe problemy ze zdrowiem mają natomiast mieszkańcy województw łódzkiego i śląskiego, gdzie ten odsetek wynosi już 60. Minimalnie lepiej wygląda to w pomorskim – 59, a następne mamy już kujawsko-pomorskie – 58.

 

Jak czytamy w analizie GUS nasze województwo przoduje w występowaniu: alergii, silnych bólów głowy, zwyrodnienia stawów (dotyka około 20% populacji województwa). Szczęśliwie udaje nam się unikać zbyt wysokiego ciśnienia, które jest bolączką innych województw.

 

W 2009 roku swój stan zdrowia jako dobry i bardzo dobry oceniało 65,3% mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, już jednak w roku 2014 było to 65,2%. Mamy zatem odnotowany mały spadek. Średnia krajowa dla 2014 roku wyniosła 67,4%. Wzrosła natomiast nieznacznie liczba mieszkańców, którzy uważają, że ich stan zdrowia jest gorszy niż dobry – z 34,7% w 2009 roku do 34,8% w 2014 roku. Średnia dla Polski w 2014 roku wyniosła 32,6%.

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.