Jesteś tutaj: Home

Dziwne zachowanie PSL w sprawie Uniwersytetu Medycznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 18 lipiec 2016 00:17

Odbywające się niecały miesiąc temu posiedzenie Sejmiku Województwa zakończyło się pewnym niesmakiem. Radni z Bydgoszczy zarzucali, że pozostali rajcy byli oporni nawet na debatę dotyczącą przyszłości szkolnictwa medycznego w kujawsko-pomorskim. Bydgoscy radni proponowali tak naprawdę postulat, który w debacie parlamentarnej zaproponował PSL. Dziwić może zatem zachowanie radnych wojewódzkich tej partii, których głosy okazały się kluczowe, w głosowaniu nad umieszczeniem projektu stanowiska w porządku obrad.

1 kwietnia miało miejsce I czytanie obywatelskiego projektu ustawy zakładającego utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego w tej debacie reprezentował poseł Eugeniusz Kłopotek, który zaproponował kompromisowe rozwiązanie – utworzenie na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy oraz powstanie przy UMK wydziału lekarskiego w Toruniu.

 

- Skoro w polityce zdrowotnej naszego państwa cały czas mówimy o zwiększeniu liczby studentów kształcących się na kierunkach medycznych, to nic nie stałoby na przeszkodzie, aby w Toruniu przy UMK utworzyć wydział lekarski, a w Bydgoszczy na bazie Collegium Medicum aby powstał Uniwersytet Medyczny, który zacząłby nawiązywać bliższą niż do tej pory współpracę z dwoma pozostałymi uczelniami państwowymi w Bydgoszczy – powiedział nam po debacie poseł Eugeniusz Kłopotek. Dopytaliśmy go, czy wygłoszone z mównicy stanowisko należy traktować jako pogląd całego klubu PSL, na co odpowiedział - Można to tak w ten sposób odebrać, bo w ten sposób rozmawiałem w klubie zarówno z prezesem oraz moim kolegą parlamentarzystą Zbyszkiem Sosnowskim z Torunia i to by było najlepsze rozwiązanie.

 

Cała rozmowa z posłem Kłopotkiem:

 

Identyczna intencja wychodziła z projektu stanowiska Sejmiku Województwa, zgłoszonego przez bydgoskich radnych, autorstwa prof. Macieja Świątkowskiego - Mamy najniższą liczbę pielęgniarek, bardzo mało lekarzy i w związku z tym zwróciliśmy się z prośbą o możliwość rozwoju szkolnictwa wyższego w zakresie nauk medycznych do senatu i rektora UMK, aby utworzył on własny wydział medyczny wielokierunkowy, wzorem innych uczelni jak np. w Zielonej Górze, w Kielcach, w Rzeszowie, czy jak funkcjonuje to w Olsztynie. Gdyby tam powstał ten wydział, to na bazie Collegium Medicum można by utworzyć uczelnie w Bydgoszczy – wyjaśnia bydgoski radny.

 

Stanowisko zyskało nawet pozytywną opinię Komisji Edukacji i Nauki. Przy ustalaniu porządku obrad plenarnej Sesji Sejmiku, za jego wprowadzeniem głosowało zaledwie 6 radnych (poza bydgoskimi dwójka radnych PiS – Marek Witkowski z Więcborka i Marek Hinderbrandt z okręgu grudziądzkiego). Przeciw głosowała m.in. żona posła Kłopotka Agnieszka i większość klubu PSL. Część radnych PSL się wstrzymywała, chociażby związany z Szubinem Marek Domżała.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.