Jesteś tutaj: Home

Papież Franciszek: Wasz naród pokonał na swojej drodze wiele trudnych chwil

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 28 lipiec 2016 13:56

Dzisiaj na Jasnej Górze papież Franciszek celebrował uroczystą Mszę Świętą z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Do Krakowa Ojciec Święty przyleciał wczoraj wieczorem. W swoich dotychczasowych przemówieniach z uznaniem wypowiadał się o Polakach, podkreślając to, iż to nasz naród wydał papieża Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży. Papież mówił jednak również o trudnej sytuacji międzynarodowej.

Na Jasnej Górze w homilii papież mówił o pokorze jaką wobec woli Boga prezentowała Maryja, którą później z racji jej pokorności została tak wywyższona. Papież Franciszek wcześniej modlił się przed cudownym obrazem Królowej Polski na Jasnej Górze. Również w homilii wspomniał, iż matka Chrystusa w dziejach Polski odgrywała szczególną rolę, przypominał również, o pieśnie Bogurodzica, która uznawana jest za pierwszy hymn naszego kraju.

 

- Tutaj, na Jasnej Górze, podobnie jak w Kanie, Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia. Teraz, podobnie jak wówczas, czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach – powiedział papież Franciszek - Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności. Niech Matka, mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli.

 


fot. Mazur/episkopat.pl

 

Papież przyleciał do Polski w środę o godzinie 16. Z krakowskiego lotniska udał się na Wawel, gdzie spotkał się z władzami państwowymi. Podczas tego spotkania z uznaniem odniósł się do działań polskiego Kościoła, podkreślając przede wszystkim działania na rzecz pojednania z narodem niemieckim oraz podczas wizyty patriarchy Cyryla w Polsce z Rosyjskim.

 

Ojciec Święty mówił też o trudnej sytuacji międzynarodowej, nawiązując przy tym do problemu uchodźców - Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary. Równocześnie należy zabiegać o współpracę i koordynację na poziomie międzynarodowym, w celu znalezienia rozwiązania konfliktów i wojen, które zmuszają wielu ludzi do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Chodzi zatem o uczynienie tego, co w naszej mocy, aby ulżyć ich cierpieniom, niestrudzenie, inteligentnie i stale działać na rzecz sprawiedliwości i pokoju, świadcząc konkretnymi faktami o wartościach humanistycznych i chrześcijańskich.

 

Swoje wystąpienie Franciszek zakończył życzeniem - Niech Matka Boża Częstochowska błogosławi i ochrania Polskę!

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.