Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-pomorskie nie wykorzystało ponad 300 mln z Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 13 wrzesień 2016 00:14

Województwo kujawsko-pomorskie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, w perspektywie finansowej UE 2007-2013 wykorzystało zaledwie 92% alokowanych środków (najniższy wynik wśród województw). Średnie wykorzystanie funduszy z Regionalnych Programów Operacyjnych dla wszystkich województw wyniosło 97%.

 

Na lata 2007-2013 (w praktyce perspektywa rozliczana była do końca 2015 roku) kujawsko-pomorskie w ramach RPO otrzymało 996 mln euro. Ostatecznie do Komisji Europejskiej nasze województwo wystąpiło jednak o refundację 918,6 mln euro w ramach wydatków certyfikowanych. Wykorzystano zatem z ogólnej alokacji 92%.

 

 

źródło: informacja rządu RP o wykorzystaniu środków z funduszy strukturalnych funduszu spójności

 

Do pełnego wykorzystania alokacji brakuje nam 77 mln euro. W przeliczeniu na dzisiejszy kurs euro=4,3 wychodzi to ponad 300 mln zł.

 

- Widocznie nie było już na co wydać pieniędzy w Toruniu – komentuje ironicznie te dane radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz.

 

- Gdybyśmy mieli marszałka, który myśli w kategoriach interesu całego województwa, to zapewne ten procent byłby większy. Nasz marszałek patrzy jednak tylko na interes części regionu, stąd też wypadamy tak nisko – dodaje radny Andrzej Walkowiak.

 

Poziom niewykorzystania funduszy może być jednak większy. Powyższy fragment tabeli obrazuje sytuację na dzień 31 maja i wskazuje, że Komisja Europejska do tej pory zrefundowała wnioski o wartości 860,6 mln euro dla województwa kujawsko-pomorskiego, czyli nie na wszystkie wydatki certyfikowane zgłoszone do refundacji przez KE. Jak czytamy jednak w wyjaśnieniu do tabeli, dane w tej rubryce mogą ulec zmianie, bowiem dane do Ministerstwa Rozwoju docierają z opóźnieniem.

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.