Jesteś tutaj: Home

Komisja Europejska przyjęła wykaz inwestycji kolejowych z RPO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 19 październik 2016 09:25

Bruksela przyjęła opracowany przez Zarząd Województwa Plan Spójności Komunikacyjnej Drogowej i Kolejowej, czyli najważniejszy dokument, który decydował będzie na jakie inwestycje infrastrukturalne zostaną wydane środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w perspektywie 2013-2020. Z puli inwestycji kolejowych prawie cała kwota zostanie wydatkowana na inwestycje leżące po wschodniej stronie Wisły, w rejonie Torunia i Grudziądza.

 

Na kolej do wydania z RPO mamy 50 mln euro, czyli około 210 mln zł. Przyjęty przez Komisję Europejską dokument właściwie już reguluje jakie inwestycje mogą liczyć na wsparcie z funduszy europejskich. Jest to pięć zadań kolejowych. Na liście podstawowej znajdują się: linia nr 208 z Tucholi do Grudziądza i granicy województwa, nr 207 z Torunia do Chełmży, nr 208 z Grudziądza do Brodnicy, nr 207 z Grudziądza do granicy województwa. Przedsięwzięciem rezerwowym jest rewitalizacja szlaku kolejowego Bydgoszcz – Kcynia (bez wskazania czy w ramach linii nr 356 przez Szubin, czy 281 z Nakła do Kcyni).

 

Koszt z inwestycji z listy podstawowej szacuje się na 187,4 mln zł, stąd też będzie to mniej niż połowa środków z RPO potrzebnych na rewitalizację szlaku do Kcyni, szacowanego na 52 mln zł (zakładając, że drugie 50% dołoży zarządca infrastruktury PKP PLK).

 

W mediach marszałek chwali się inwestycjami rządowymi

O przyjęciu dokumentu planistycznego przez Komisję Europejską marszałek województwa Piotr Całbecki pochwalił się na konferencji prasowej. Dziennikarzom pokazano na niej zestawienie, z którego wynika, iż inwestycje będą w dużej mierze realizowane również po wschodniej stronie Wisły. Są to jednak inwestycje całkowicie niezależne o polityki Zarządu Województwa, o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym. Mowa chociażby o linii nr 201 z Maksymilianowa do Gdyni.

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.