Jesteś tutaj: HomeEurowybory

26 maja 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego

Obywatele państw członkowskich UE wybiorą 705 posłów. 

Polskę reprezentować będzie 52 posłów. 

 

Bez społeczeństwa obywatelskiego nie ma demokracji - Ernset Gellner

W ubiegłym tygodniu odbyło się głosowanie na nowego prezesa Komisji Europejskiej. Została nim Ursula van der Leyen. Dlaczego PiS, który ma zupełnie inne poglądy również na nią zagłosował? Czy to krok do umocnienia pozycji Polski w Europie? Czy po prostu obłudne zagranie?

Na mocy głosowania z 16 lipca 2019 roku na szefa Komisji Europejskiej wybrano niemiecką minister obrony Ursulę vand der Leyen. Zdobyła 383 głosy Od listopada, gdy rozpocznie się nowa kadencja Parlamentu Europejskiego, cała Europa i świat będą obserwować jej dokonania oraz poczynania.

15 maja w Brukseli odbywała się debata przewodniczących (relacjonowana również na Portalu Kujawskim), która miała być kluczowa dla wyboru na najważniejszą funkcję w Unii Europejskiej, przewodniczącego Komisji Europejskiej. O swoich wizjach Europy mówili kandydaci wiodących europejskich partii. Najbliżej objęcia tej funkcji nie jest jednak zarówno Manfred Weber (EPP), ani Frans Timmermans (S&D), ale nieobecna na tej debacie Ursula von der Leyer. W ostatnim tygodniu doszło zatem do złamania pewnej niepisanej reguły.

Związany z socjaldemokratami Włoch David-Maria Sassoli, funkcjonujący głównie w środowisku dziennikarskim, został wybrany w środę na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Wśród wiceprzewodniczących jest Polka – była premier Ewa Kopacz. Warzy się jeszcze los jednego polskiego nazwiska.

We wtorek 2 lipca rozpoczęła się kadencja Parlamentu Europejskiego 2019-2024, posiedzenie otworzył przewodniczący tej izby w zakończonej kadencji, Włoch Antonio Tajani. Odbyła się właściwie tylko część uroczysta część, bowiem żeby móc prowadzić debaty trzeba wybrać prezydium. Próba wybrania nowego przewodniczącego PE odbędzie się jutro.

Europejska Partia Ludowa (EPP) przedstawiła dzisiaj nazwiska członków nowego zarządu. Wśród dziesiątki wiceprzewodniczących znalazła się była premier polskiego rządu Ewa Kopacz, wcześniej tę funkcję pełnił europoseł z kujawsko-pomorskiego Tadeusz Zwiefka, który w tych wyborach nie startował. EPP po wyborach jest największą siłą w Parlamencie Europejskim liczącą 179 posłów.

Twardy Brexit wydaje się coraz bardziej realny

Napisane przez wtorek, 04 czerwiec 2019 14:15

Pojęcie twardego Brexitu oznacza wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez uzgodnienia wspólnego stanowiska z Komisją Europejską. Na takim rozwiązaniu w praktyce stracą wszyscy – najwięcej brytyjska gospodarka, ale rykoszetem może dostać się też innym państwom UE. Ostatnie wydarzenia pokazują, że twardy Brexit staje się coraz bardziej realny.

Warte obejrzenia Ukr

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30