Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw

Prymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław sobota, 05 sierpień 2017 16:09
Prymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dzisiaj (sobota) na Jasną Górę dotarło około tysiąca pielgrzymów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wśród nich znajdowało się dość wielu pątników z kujawskiej części archidiecezji – m.in. z Inowrocławia, Kruszwicy, czy Gniewkowa. Przed klasztorem ojców Paulinów w Częstochowie pielgrzymów witał Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

- Chcemy, żeby z tego jasnogórskiego szczytu rozeszli się do wszystkich części naszej archidiecezji niosąc przede wszystkim to przesłanie od Maryi: ‘Czyńcie cokolwiek Syn wam powie’. I myślę, że to jest najważniejsze, że na szczyt się wchodzi, ale na szczycie się nie zostaje, do szczytu się pielgrzymuje, żeby spojrzeć w oczy Matki, ale potem wraca się w konkretne życie – mówił abp. Wojciech Polak w rozmowie z Radiem Jasna Góra.

 

W zależności od miejsca wyruszenia pielgrzymom przyszło przejść od 300 do nawet 400 km. Główny swój start pielgrzymka miała 28 lipca w Gnieźnie. Jeżeli chodzi o ten rok dokonano ciekawej reformy w grupach kolorowych, które wędrowały podzielone na regiony. Przewodnikiem grupy z regionu Inowrocław jest ks. Marcin Przybylski. Dodatkowo w ramach Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej wędrowały samodzielnie tzw. grupy przezroczyste, które dzisiaj wraz z głównym trzonem pielgrzymki weszły na Jasną Górę, aby ofiarować Matce Bożej pielgrzymi trud. Taka grupa promienista wyszła m.in. z Kruszwicy.

 

 

Jutro (niedziela) przypada święto Przemienienia Pańskiego i z tej okazji o godzinie 11:00 zostanie odprawiona dla pielgrzymów Msza Święta. Dla pątników z Kujaw zatem pielgrzymowanie zakończy się dopiero jutro.

 

31 lipca na Jasną Górę dotarło z kolei kilkuset uczestników pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej. Warto przypomnieć, że jeszcze kilkanaście lat temu pielgrzymi z Bydgoszczy również wędrowali przez Gniezno.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Baba Jaga
« Listopad 2017 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Kosma Złotowski

  • Jest wniosek o podwyżkę cen prądu

    Enea, PGE, Tauron oraz Energa chcą podwyższyć od 2018 roku ceny energii elektrycznej. Z wnioskiem o zgodę na podwyższenie taryf wystąpiły do Urzędu Regulacji Energetyki. O planach sprzedawców energii elektrycznej informuje dziennik ,,Rzeczpospolita”.

  • Miał być budżet zrównoważony – będzie kilkadziesiąt milionów deficytu

    W grudniu ubiegłego roku Sejmik Województwa uchwalił budżet wojewódzki na rok bieżący, który miał być zrównoważony. Mieliśmy wydać dokładnie tyle samo ile wyniosą dochody. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że wydatki będą o kilkadziesiąt milionów wyższe od przychodów.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.