Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw

Prymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław sobota, 05 sierpień 2017 16:09
Prymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dzisiaj (sobota) na Jasną Górę dotarło około tysiąca pielgrzymów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wśród nich znajdowało się dość wielu pątników z kujawskiej części archidiecezji – m.in. z Inowrocławia, Kruszwicy, czy Gniewkowa. Przed klasztorem ojców Paulinów w Częstochowie pielgrzymów witał Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

- Chcemy, żeby z tego jasnogórskiego szczytu rozeszli się do wszystkich części naszej archidiecezji niosąc przede wszystkim to przesłanie od Maryi: ‘Czyńcie cokolwiek Syn wam powie’. I myślę, że to jest najważniejsze, że na szczyt się wchodzi, ale na szczycie się nie zostaje, do szczytu się pielgrzymuje, żeby spojrzeć w oczy Matki, ale potem wraca się w konkretne życie – mówił abp. Wojciech Polak w rozmowie z Radiem Jasna Góra.

 

W zależności od miejsca wyruszenia pielgrzymom przyszło przejść od 300 do nawet 400 km. Główny swój start pielgrzymka miała 28 lipca w Gnieźnie. Jeżeli chodzi o ten rok dokonano ciekawej reformy w grupach kolorowych, które wędrowały podzielone na regiony. Przewodnikiem grupy z regionu Inowrocław jest ks. Marcin Przybylski. Dodatkowo w ramach Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej wędrowały samodzielnie tzw. grupy przezroczyste, które dzisiaj wraz z głównym trzonem pielgrzymki weszły na Jasną Górę, aby ofiarować Matce Bożej pielgrzymi trud. Taka grupa promienista wyszła m.in. z Kruszwicy.

 

 

Jutro (niedziela) przypada święto Przemienienia Pańskiego i z tej okazji o godzinie 11:00 zostanie odprawiona dla pielgrzymów Msza Święta. Dla pątników z Kujaw zatem pielgrzymowanie zakończy się dopiero jutro.

 

31 lipca na Jasną Górę dotarło z kolei kilkuset uczestników pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej. Warto przypomnieć, że jeszcze kilkanaście lat temu pielgrzymi z Bydgoszczy również wędrowali przez Gniezno.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza wysoko wygrywa z IV ligowcem z Wielkopolski

  W sobotę na boisku w Rynarzewie Zawisza Bydgoszcz zmierzył się w pojedynku sparingowym z Nielbą Wągrowiec. Piłkarze z Wielkopolski występować będą ligę wyżej od niebiesko-czarnych w IV lidze. Ten sparing zdominował jednak beniaminek V ligi z Bydgoszczy.

 • Jacek Góralski chciałby kiedyś jeszcze założyć koszulkę Zawiszy

  Występujący na Mundialu w meczach z Kolumbią i Japonią Jacek Góralski zyskał jedne z lepszych ocen wśród polskich reprezentantów. Piłkarz znalazł chwilę, aby wziąć udział w spotkaniu otwartym w Bydgoszczy. Góralski przyznał, że w finale Mistrzostw Świata kibicuje Chorwacji.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Polacy parlamentaryzmu nie otrzymali w darze

  Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się dzisiaj uroczyste zgromadzenie narodowej z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu oraz 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda mówił jak przez wieki sejmowanie budowało obywatelski charakter Rzeczypospolitej.

 • Polski parlament gości Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej

  Marszałek Senatu Stanisław Karczewski nawiązując do roku 1918 w którym Polska odzyskała niepodległość, wysnuł refleksję, iż tamten rok uczy nas, że losy państw Europy Środkowej i Wschodniej są ze sobą powiązane, stąd też ważna jest współpraca. Zacieśnianiu współpracy dyplomatycznej służyć ma odbywający się dzisiaj Szczyt Przewodniczących Parlamentów, w przededniu centralnych uroczystości 550-lecia polskiego parlamentaryzmu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.