Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw

Prymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław sobota, 05 sierpień 2017 16:09
Prymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dzisiaj (sobota) na Jasną Górę dotarło około tysiąca pielgrzymów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wśród nich znajdowało się dość wielu pątników z kujawskiej części archidiecezji – m.in. z Inowrocławia, Kruszwicy, czy Gniewkowa. Przed klasztorem ojców Paulinów w Częstochowie pielgrzymów witał Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

- Chcemy, żeby z tego jasnogórskiego szczytu rozeszli się do wszystkich części naszej archidiecezji niosąc przede wszystkim to przesłanie od Maryi: ‘Czyńcie cokolwiek Syn wam powie’. I myślę, że to jest najważniejsze, że na szczyt się wchodzi, ale na szczycie się nie zostaje, do szczytu się pielgrzymuje, żeby spojrzeć w oczy Matki, ale potem wraca się w konkretne życie – mówił abp. Wojciech Polak w rozmowie z Radiem Jasna Góra.

 

W zależności od miejsca wyruszenia pielgrzymom przyszło przejść od 300 do nawet 400 km. Główny swój start pielgrzymka miała 28 lipca w Gnieźnie. Jeżeli chodzi o ten rok dokonano ciekawej reformy w grupach kolorowych, które wędrowały podzielone na regiony. Przewodnikiem grupy z regionu Inowrocław jest ks. Marcin Przybylski. Dodatkowo w ramach Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej wędrowały samodzielnie tzw. grupy przezroczyste, które dzisiaj wraz z głównym trzonem pielgrzymki weszły na Jasną Górę, aby ofiarować Matce Bożej pielgrzymi trud. Taka grupa promienista wyszła m.in. z Kruszwicy.

 

 

Jutro (niedziela) przypada święto Przemienienia Pańskiego i z tej okazji o godzinie 11:00 zostanie odprawiona dla pielgrzymów Msza Święta. Dla pątników z Kujaw zatem pielgrzymowanie zakończy się dopiero jutro.

 

31 lipca na Jasną Górę dotarło z kolei kilkuset uczestników pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej. Warto przypomnieć, że jeszcze kilkanaście lat temu pielgrzymi z Bydgoszczy również wędrowali przez Gniezno.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Zawisza - Victoria Lisewo

  Był to mecz pełen emocji, nerwy trenerowi Jackowi Łukomskiego towarzyszyły do końca. Zachęcamy do obejrzenia skrótu z tego pojedynku w ramach rozgrywek V ligi pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Victorią Lisewo. Spotkanie rozegrane zostało w niedzielę 14 października, przy ulicy Sielskiej w Fordonie.

 • Po emocjonującym meczu Zawisza pokonał Victorię Lisewo

  Ubiegłotygodniowa porażka Zawiszy w Ostaszewie co prawda nie odebrała niebiesko-czarnym pozycji lidera, to mentalnie popsuła morale wewnątrz zespołu, co można było zobaczyć również dzisiaj w meczu przeciwko Victorii Lisewo, rozegranym przy ulicy Sielskiej w Fordonie. Był to mecz pełen nerwów i emocji, ale z pozytywnym dla Zawiszy finałem.

Wiadomości sportowe

 • Kandydaci PiS z całej zachodniej strony województwa mówią jednym głosem

  Kolejny marszałek ma być z Bydgoszczy – taką deklarację wyrazili kandydaci do Sejmiku Województwa z Prawa i Sprawiedliwości, z okręgów nr 1, 2 i 5, czyli terenów położonych na zachód od Wisły. We wtorek w Parku Kochanowskiego w Bydgoszczy podpisali deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju całego województwa.

 • PiS zapowiada realizację Bydgoskiej Kolei Metropolitalnej

  W poprzedniej perspektywie unijnym sztandarowym projektem transportowym było BiT City. Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą stworzyć kolejny tak duży projekt, który miałby się nazywać Bydgoska Kolej Metropolitalna, bowiem Bydgoszcz jest obecnie jednym z niewielu dużych polskich miast, które nie posiadają nawet koncepcji kolei dojazdowej.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.