Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw

Prymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław sobota, 05 sierpień 2017 16:09
Prymas Polski przywitał pielgrzymów z Kujaw Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Dzisiaj (sobota) na Jasną Górę dotarło około tysiąca pielgrzymów z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wśród nich znajdowało się dość wielu pątników z kujawskiej części archidiecezji – m.in. z Inowrocławia, Kruszwicy, czy Gniewkowa. Przed klasztorem ojców Paulinów w Częstochowie pielgrzymów witał Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

- Chcemy, żeby z tego jasnogórskiego szczytu rozeszli się do wszystkich części naszej archidiecezji niosąc przede wszystkim to przesłanie od Maryi: ‘Czyńcie cokolwiek Syn wam powie’. I myślę, że to jest najważniejsze, że na szczyt się wchodzi, ale na szczycie się nie zostaje, do szczytu się pielgrzymuje, żeby spojrzeć w oczy Matki, ale potem wraca się w konkretne życie – mówił abp. Wojciech Polak w rozmowie z Radiem Jasna Góra.

 

W zależności od miejsca wyruszenia pielgrzymom przyszło przejść od 300 do nawet 400 km. Główny swój start pielgrzymka miała 28 lipca w Gnieźnie. Jeżeli chodzi o ten rok dokonano ciekawej reformy w grupach kolorowych, które wędrowały podzielone na regiony. Przewodnikiem grupy z regionu Inowrocław jest ks. Marcin Przybylski. Dodatkowo w ramach Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej wędrowały samodzielnie tzw. grupy przezroczyste, które dzisiaj wraz z głównym trzonem pielgrzymki weszły na Jasną Górę, aby ofiarować Matce Bożej pielgrzymi trud. Taka grupa promienista wyszła m.in. z Kruszwicy.

 

 

Jutro (niedziela) przypada święto Przemienienia Pańskiego i z tej okazji o godzinie 11:00 zostanie odprawiona dla pielgrzymów Msza Święta. Dla pątników z Kujaw zatem pielgrzymowanie zakończy się dopiero jutro.

 

31 lipca na Jasną Górę dotarło z kolei kilkuset uczestników pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej. Warto przypomnieć, że jeszcze kilkanaście lat temu pielgrzymi z Bydgoszczy również wędrowali przez Gniezno.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Rawys znowu krzyżuje szyki Zawiszy

  Niespodzianką w rundzie jesiennej była porażka faworyta do awansu – Zawiszy Bydgoszcz w Rawysem Raciąż. Dzisiaj piłkarze Rawysa ponownie sprawili niespodziankę w konfrontacji z Zawiszą.

 • Odegrać się Rawysowi za jesień

  W rundzie jesiennej Zawisza Bydgoszcz w meczu ligowym przegrał tylko raz – 23 września w Raciążu, gdzie minimalnie ulegli miejscowemu Rawysowi. Piłkarze niebiesko-czarnych schodzili z tego spotkania w niezbyt dobrych nastrojach i podłamani, bowiem bardzo chcieli przywieść z Borów Tucholskich trzy punkty.

Wiadomości sportowe

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

 • PKW: Propozycja zmian okręgów do sejmiku jest zbyt daleko idąca

  Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa nie będzie procedowany projekt uchwały autorstwa marszałka województwa, który zakładał dość daleko idące zmiany w okręgach wyborczych. Jak udało nam się ustalić – wątpliwości wobec propozycji marszałka ma komisarz wyborczy.

 • Samorządowcy chcą reformy systemu wynagrodzeń prezydentów, burmistrzów i wójtów

  Głos w sprawie zapowiedzi posła Jarosława Kaczyńskiego, dążenia do obniżenia wynagrodzeń samorządowców, zabrał Związek Miast Polskich. Zrzeszenie skupiające większość polskich samorządów podkreśla, iż od kilku lat oczekuje przeprowadzenia reformy wynagrodzeń, która miałaby m.in. uzależnić wynagrodzenie od wielkości samorządy, liczby mieszkańców.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.