Jesteś tutaj: HomeInowrocławMieszkańcy chcą zachowania radzieckiego żołnierza jako patrona ulicy

Mieszkańcy chcą zachowania radzieckiego żołnierza jako patrona ulicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 06 październik 2017 13:32

Iwan Alejnikow był żołnierzem Armii Czerwonej w trakcie II wojny światowej. Zginał w trakcie walk o Inowrocław. W ramach uznania jego zasług w walce o miasto, jego imieniem nazwano jedną z ulic w Inowrocławiu. Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy w ramach dekomunizacji powinien utracić ten patronat.

Zgodnie z ustawą samorządy powinny dokonać dekomunizacji do 2 września. Po tym terminie do wydania zarządzeń zastępczych zobowiązany będzie wojewoda. Nazwisko Iwana Alejnikowa w wykazie nazw uznanych przez IPN za propagujące komunizm się nie znalazły. Wątpliwości ma mieć natomiast wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który miał zwrócić się do władz Inowrocławia z zapytaniem, czy planują zmianę nazwy tego patrona.

 

W obronie ulicy Alejnikowa stanęli natomiast radni Platformy Obywatelskiej, którzy uważają, żę Iwan Alejnikow był zwykłym żołnierzem, który nie pełnił żadnych funkcji politycznej. Zarzucają oni jednocześnie wojewodzie brak konsultacji. Radni chwalą się, że zebrali już około 500 podpisów pod petycją w obronie patronu Alejnikowa.

 

Na łamach inowrocławskich mediów pojawia się informacja, iż zmiana nazwy przez wojewodę narazi mieszkańców na koszty wymiany dokumentów, co jest akurat w tym wypadku nie prawdą, bowiem ustawa jasno wskazuje, że nie będzie to wymagane. Nie wiemy zatem czy mieszkańcy swój opór wyrażają tylko z powodu przywiązania do patrona, czy być może również z obawy o koszty związane z wymianą dokumentów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Czy marszałek faworyzuje toruński klub?

  Pałac Bydgoszcz i KS Poli Budowlani Toruń to dwaj reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego w najwyższej klasie rozgrywek siatkówki kobiet. Oba kluby walczą o utrzymanie w rozgrywkach. Okazuje się, że toruński klub może liczyć na wsparcie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czyli również bydgoszczanie dokładają się do wzmacniania rywalek bydgoskiego Pałacu.

 • Z meczu GLKS Dobrcz z Zawiszą

  Rozgrywany na zmarzniętej murawie, przy wietrze mecz, był przede wszystkim spotkaniem walki. Mogliśmy zobaczyć w nim wiele męskiej gry i walki o piłkę. Nie było to jednak z powodu panujących warunków spotkanie pełne piłkarskiego polotu.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Kosma Złotowski

 • Dodatkowe 30 mln zł od rządu na drogi w regionie

  Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował w środę, iż podczas narady wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim, usłyszał informację, że rząd przeznaczy dodatkowe 30,5 mln zł dla województwa kujawsko-pomorskiego, na remonty i przebudowy dróg lokalnych.

 • Wzrasta liczba cudzoziemców

  Według GUS w 2017 roku wydano w województwie kujawsko-pomorskim 6,5 tys. zezwoleń o pracę dla obcokrajowców, mamy do czynienia ze wzrostem o 30% w stosunku do roku wcześniejszego. Są to oficjalne dane, praktycznie liczba obcokrajowców w województwie może być znacznie większa. Zdecydowana większość zezwoleń dotyczy obywateli Ukrainy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.