Jesteś tutaj: HomeInowrocławMieszkańcy chcą zachowania radzieckiego żołnierza jako patrona ulicy

Mieszkańcy chcą zachowania radzieckiego żołnierza jako patrona ulicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 06 październik 2017 13:32

Iwan Alejnikow był żołnierzem Armii Czerwonej w trakcie II wojny światowej. Zginał w trakcie walk o Inowrocław. W ramach uznania jego zasług w walce o miasto, jego imieniem nazwano jedną z ulic w Inowrocławiu. Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy w ramach dekomunizacji powinien utracić ten patronat.

Zgodnie z ustawą samorządy powinny dokonać dekomunizacji do 2 września. Po tym terminie do wydania zarządzeń zastępczych zobowiązany będzie wojewoda. Nazwisko Iwana Alejnikowa w wykazie nazw uznanych przez IPN za propagujące komunizm się nie znalazły. Wątpliwości ma mieć natomiast wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który miał zwrócić się do władz Inowrocławia z zapytaniem, czy planują zmianę nazwy tego patrona.

 

W obronie ulicy Alejnikowa stanęli natomiast radni Platformy Obywatelskiej, którzy uważają, żę Iwan Alejnikow był zwykłym żołnierzem, który nie pełnił żadnych funkcji politycznej. Zarzucają oni jednocześnie wojewodzie brak konsultacji. Radni chwalą się, że zebrali już około 500 podpisów pod petycją w obronie patronu Alejnikowa.

 

Na łamach inowrocławskich mediów pojawia się informacja, iż zmiana nazwy przez wojewodę narazi mieszkańców na koszty wymiany dokumentów, co jest akurat w tym wypadku nie prawdą, bowiem ustawa jasno wskazuje, że nie będzie to wymagane. Nie wiemy zatem czy mieszkańcy swój opór wyrażają tylko z powodu przywiązania do patrona, czy być może również z obawy o koszty związane z wymianą dokumentów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Z meczu Zawiszy z Falą Świekatowo

  Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych sytuacji z II połowy meczu Zawiszy Bydgoszcz z Falą Świekatowo.

 • Zawisza powraca na fotel lidera

  Fala Świekatowo po raz pierwszy w tym sezonie została pokonana. W sobotę w Potulicach, piłkarze Fali musieli uznać wyższość Zawiszy. Dla niebiesko-czarnych są to cenne punkty, bowiem o wartości powrotu na fotel lidera, ale ich zdobycie nie było łatwe. Nie był to również mecz rozegrany przez Zawiszę w najwyższym stylu.

Wiadomości sportowe

Baba Jaga

Kosma Złotowski

 • Na poważnie rozważa się sprowadzenie lekarzy ze wschodu

  Z przygotowanego na zlecenie OECD raportu ,,Health at a Glance: Europe 2016” wynika, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2,3 pacjentów, przy średniej UE 3,5. Jest to najgorszy wynik w Unii Europejskiej, także gorszy od takich państw jak Serbia czy Macedonia. Dane te wskazują jednoznacznie, że w Polsce mamy problem z deficytem lekarzy, który może się nawarstwiać, bowiem w wielu specjalizacjach średnia wieku lekarzy oscyluje w okolicach wieku emerytalnego.

 • Kujawsko-pomorskie z jednym z najwyższych wskaźników ubóstwa

  Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Jak wynika ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, województwa kujawsko-pomorskie należy do tych, które ma z tym zjawiskiem dość duży problem.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.