Jesteś tutaj: HomeInowrocławMieszkańcy chcą zachowania radzieckiego żołnierza jako patrona ulicy

Mieszkańcy chcą zachowania radzieckiego żołnierza jako patrona ulicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 06 październik 2017 13:32

Iwan Alejnikow był żołnierzem Armii Czerwonej w trakcie II wojny światowej. Zginał w trakcie walk o Inowrocław. W ramach uznania jego zasług w walce o miasto, jego imieniem nazwano jedną z ulic w Inowrocławiu. Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy w ramach dekomunizacji powinien utracić ten patronat.

Zgodnie z ustawą samorządy powinny dokonać dekomunizacji do 2 września. Po tym terminie do wydania zarządzeń zastępczych zobowiązany będzie wojewoda. Nazwisko Iwana Alejnikowa w wykazie nazw uznanych przez IPN za propagujące komunizm się nie znalazły. Wątpliwości ma mieć natomiast wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który miał zwrócić się do władz Inowrocławia z zapytaniem, czy planują zmianę nazwy tego patrona.

 

W obronie ulicy Alejnikowa stanęli natomiast radni Platformy Obywatelskiej, którzy uważają, żę Iwan Alejnikow był zwykłym żołnierzem, który nie pełnił żadnych funkcji politycznej. Zarzucają oni jednocześnie wojewodzie brak konsultacji. Radni chwalą się, że zebrali już około 500 podpisów pod petycją w obronie patronu Alejnikowa.

 

Na łamach inowrocławskich mediów pojawia się informacja, iż zmiana nazwy przez wojewodę narazi mieszkańców na koszty wymiany dokumentów, co jest akurat w tym wypadku nie prawdą, bowiem ustawa jasno wskazuje, że nie będzie to wymagane. Nie wiemy zatem czy mieszkańcy swój opór wyrażają tylko z powodu przywiązania do patrona, czy być może również z obawy o koszty związane z wymianą dokumentów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Francja mistrzem świata. Mundial dobiega końca

  Po 20 latach najlepszą drużyną na świecie okazuje się reprezentacja Francji, która w finale pokonała Chorwatów 4:2. Tak wielu bramek w finale mundialu nie padło od 1958 roku. Mundial, którym przez dobry miesiąc się emocjonowaliśmy, dobiegł końca. Jutro wrócimy do szarej rzeczywistości.

 • Zawisza wysoko wygrywa z IV ligowcem z Wielkopolski

  W sobotę na boisku w Rynarzewie Zawisza Bydgoszcz zmierzył się w pojedynku sparingowym z Nielbą Wągrowiec. Piłkarze z Wielkopolski występować będą ligę wyżej od niebiesko-czarnych w IV lidze. Ten sparing zdominował jednak beniaminek V ligi z Bydgoszczy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Propozycja zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego podzieliła posłów z regionu

  Z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy zmieniającej ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Jej główne założenie to zapewnienie przynajmniej trzy osobowej reprezentacji w Parlamencie Europejskim danego regionu, co jest korzystne dla mniejszych województw jak kujawsko-pomorskie.

 • Polacy parlamentaryzmu nie otrzymali w darze

  Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się dzisiaj uroczyste zgromadzenie narodowej z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu oraz 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda mówił jak przez wieki sejmowanie budowało obywatelski charakter Rzeczypospolitej.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.