Jesteś tutaj: HomeInowrocławMieszkańcy chcą zachowania radzieckiego żołnierza jako patrona ulicy

Mieszkańcy chcą zachowania radzieckiego żołnierza jako patrona ulicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 06 październik 2017 13:32

Iwan Alejnikow był żołnierzem Armii Czerwonej w trakcie II wojny światowej. Zginał w trakcie walk o Inowrocław. W ramach uznania jego zasług w walce o miasto, jego imieniem nazwano jedną z ulic w Inowrocławiu. Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy w ramach dekomunizacji powinien utracić ten patronat.

Zgodnie z ustawą samorządy powinny dokonać dekomunizacji do 2 września. Po tym terminie do wydania zarządzeń zastępczych zobowiązany będzie wojewoda. Nazwisko Iwana Alejnikowa w wykazie nazw uznanych przez IPN za propagujące komunizm się nie znalazły. Wątpliwości ma mieć natomiast wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który miał zwrócić się do władz Inowrocławia z zapytaniem, czy planują zmianę nazwy tego patrona.

 

W obronie ulicy Alejnikowa stanęli natomiast radni Platformy Obywatelskiej, którzy uważają, żę Iwan Alejnikow był zwykłym żołnierzem, który nie pełnił żadnych funkcji politycznej. Zarzucają oni jednocześnie wojewodzie brak konsultacji. Radni chwalą się, że zebrali już około 500 podpisów pod petycją w obronie patronu Alejnikowa.

 

Na łamach inowrocławskich mediów pojawia się informacja, iż zmiana nazwy przez wojewodę narazi mieszkańców na koszty wymiany dokumentów, co jest akurat w tym wypadku nie prawdą, bowiem ustawa jasno wskazuje, że nie będzie to wymagane. Nie wiemy zatem czy mieszkańcy swój opór wyrażają tylko z powodu przywiązania do patrona, czy być może również z obawy o koszty związane z wymianą dokumentów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • ,,Ks. Bosko mówił, że kiedy boisko jest pełne, wtedy diabeł jest smutny”

  W piątek w Hotelu Brzoza odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne Stowarzyszenia Piłkarskiego ,,Zawisza”. Była to okazja do spotkania się całej niebiesko-czarnej rodziny, począwszy od piłkarzy pierwszej drużyny, po najmłodszych adeptów piłki nożnej. Nie zabrakło również działaczy, sponsorów i innych przyjaciół klubu.

 • Halowe Mistrzostwa Świata nie dla Torunia

  Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki chciał zorganizować w 2020 roku w Toruniu Halowe Mistrzostwa Świata – byłaby to impreza najwyższej rangi, do tej pory organizowana w naszym województwie. Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna IAAF, postanowiła postawić jednak na Chiny.

Wiadomości sportowe

« Grudzień 2017 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kosma Złotowski

 • Toruński szpital i drogi priorytetem na rok 2018

  Jutro (poniedziałek, 18 grudnia) Sejmik Województwa uchwali budżet na rok 2018. Bydgoscy radni twierdzą, że jest to budżet wyborczy marszałka Piotra Całbeckiego, zadowoleni z tych zapisów będą jednak głównie wyborcy z Torunia. W okręgu wyborczym marszałka Całbeckiego prowadzona jest rozbudowa szpitala.

 • Dwóch toruńskich posłów we władzach krajowych PO

  Dzisiaj w Warszawie odbyła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, w trakcie które wybrano nowy Zarząd Krajowych Platformy Obywatelskiej. W liczącym ponad 32 osoby ciele znalazło się dwóch przedstawicieli województwa kujawsko-pomorskiego. Obaj związani z okręgiem toruńskim.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.