Jesteś tutaj: HomeNakielskiW niedzielę Potulice wybierają radnego

W niedzielę Potulice wybierają radnego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 27 październik 2017 17:34

Na dzień 29 października zaplanowano wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią. W godzinach 7:00-21:00 mieszkańcy sołectw Potulice i Gorzeń wybierać będą swojego przedstawiciela w radzie miejskiej. Rozmawiamy z Krzysztofem Ksobiakiem, który jest jednym z dwóch kandydatów na tą funkcję.

 

Kojarzony jest Pan dzisiaj w dużej mierze ze sportem, w ostatnim czasie Dębem Potulice. Co może Pan jeszcze o sobie powiedzieć?

Jestem szczęśliwym mężem i ojcem 3 dzieci. Absolwentem AWF w Gdańsku. Założycielem prezesem i trenerem klubu Dąb Potulice. Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Potulicach. V-ce przewodniczącym Stowarzyszenia Potulice Historia-Teraźniejszość-Przyszłość. Inicjatorem reaktywacji KGW Potulice. A najważniejsze jest to ze od wielu wielu lat jestem społecznikiem i działam w taki sposób aby w malej wsi jaka są Potulice coś się działo. Od lat jestem też Szefem Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej

 

Pomocy w Potulicach. W 2015 roku bylem jednym z inicjatorów założenia szkółki piłkarskiej dla dzieci przy Dąb Potulice, wiem ze daje to młodym dzieciakom alternatywę wobec używek a także możliwość spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu. Jestem inicjatorem obozów sportowych dla dzieci i młodzieży zarówno w klubie sportowym jak i w OSP Potulice. Obozy te odbywają się w górach i nad morzem i do dnia dzisiejszego skorzystało z tej oferty prawie 500 dzieci. Jestem tez członkiem Klubu Olimpijczyka przez co mam kontakt z najlepszymi sportowcami i olimpijczykami w kraju.

 

Posiadam doświadczenie samorządowe ponieważ bylem radnym w gminie Nakło w latach 2002-2010. Lata te uznaje jako swój sukces, gdyż sporo udało się wówczas zrobić dla mieszkańców wsi - m.in udało się przeprowadzić renowację boiska, które teraz jest wizywówką wsi a także rozbudować plac zabaw dla dzieci w Potulicach, powstały nowe punkty świetlne na wsiach. Mogę też nadmienić ze jako jeden z nielicznych radnych w tamtej kadencji bylem przeciwko powstaniu Noclegowni w Potulicach.

 

Co chciałby Pan wnieść jako radny Gminy Nakło?

Są to wybory uzupelniajace a kadencja jest tylko przez rok wiec jako radny chciałbym przede wszystkim zająć się sprawami Sołectwa Potulice i Gorzeń, dokończyć to co zostało rozpoczęte, czyli doprowadzić do ukończenia przebudowy ulicy Szkolne Potulicach, dokończenia modernizacji historycznej fontanny w Potulicach, zamierzam również wspierać i walczyć o poprawę infrastruktury drogowej i sportowej Sołectwa Gorzeń i Potulice. Zamierzam wspierać lokalne stowarzyszenia w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Zamierzam wspierać modernizację obecnego placu zabaw oraz dążyć do powstawania nowych. Zamierzam również nadal wspólpracować ze stowarzyszeniami, szkołami oraz Sołtysami wsi Gorzeń i Potulice.

 

Należy Pan do osób, które wyciągnęły pomocną dłoń wobec Zawiszy w trudnym okresie

Bardzo dziwi mnie to, że taki klub jak Zawisza nie może znaleźć dla siebie miejsca w Bydgoszczy. To, że tak utytułowany klub występuje w Potulicach to na pewno jest dla naszej gminy wielka promocja, również ciekawa atrakcja dla mieszkańców Potulic, którzy mogą zobaczyć zawody przy profesjonalnym i w mojej ocenie jednym z najlepszych dopingu w kraju. Wierze, że niekorzystna sytuacja polityczna w Bydgoszczy się odwróci i Zawisza wróci na Gdańską. Życzę im tego z całego serca i cieszę się że przysłowie ,,Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" dotyczy klubu Dąb Potulice.

 

Potulice należą chyba do tych wiosek o ciekawej historii

Dokładnie tak. Potulice to piękna miejscowość bogata w historię. Jest to wieś ktora w latach 30-tych była w rekach rodziny Potulickich. W okresie okupacji niemieckiej wieś została włączona w granice III Rzeszy i założono tu niemiecki obóz przesiedleńczy i obóz pracy Lebrechtsdorf. W latach 1945 - 1950 w Potulicach znajdował się Centralny Obóz Pracy dla Niemców. Od 13 grudnia 1981 do 30 marca 1982 obóz internowania dla działaczy NSZZ "Solidarność" Regionu Bydgoskiego i Regionu Toruńskiego.

 

W Potulicach znajdują się takie atrakcje jak :

-Zespół pałacowo-parkowy w Potulicach wzniesiony w XIX wieku.

-Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, wzniesiona w 1868 roku, mieści kryptę rodu Potulickich gdzie spoczywa tu także ostatnia z rodu hr. Aniela Potulicka.

-Cmentarz wojenny zlokalizowany na terenie byłego obozu przesiedleńczego i pracy mieści pochówki około 1300 osób.

-We wsi rośnie Dąb im. Władysława Szafera dąb szypułkowy objęty formą ochrony przyrody w postaci pomnika przyrody.

 

Drzewo zostało objęte ochroną w 1954 roku, a 12 maja 1995 nadano mu imię Władysława Szafera. Dąb ma obwód w pierśnicy 736 cm, wysokość ok 30 m no i najważniejsze ma prawie 1000 lat i rośnie naturalnie.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Grudzień 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Kosma Złotowski

  • Rok 2019 w Kujawsko-Pomorskim – rokiem Powstania Wielkopolskiego

    Do 27 grudnia, czyli setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego pozostało już niewiele czasu. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę, aby rok 2019 ustanowić rokiem Powstania Wielkopolskiego, dla upamiętnienia wkładu mieszkańców dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

  • Województwo z niepokojem patrzy na możliwość wzrostu cen energii

    Budżet województwa na rok 2019 został uchwalony, ale zależny jest on od wielu zewnętrznych czynników, chociażby cen energii elektrycznej. Ich wzrost może wpłynąć bowiem na wzrost kosztów utrzymania połączeń kolejowych, co dla Samorządu Województwa może stać się problemem. Marszałek Piotr Całbecki nie wyklucza nawiązania współpracy z przewoźnikiem PKP Interecity.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.