Jesteś tutaj: HomeRegionDzisiaj świętują muzealnicy

Dzisiaj świętują muzealnicy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 18 maj 2017 00:12
Dzisiaj świętują muzealnicy Fot: Paweł Zielke

Od 1977 roku dzień 18 maja obchodzony jest jak Międzynarodowy Dzień Muzeów. Od kilku lat w łączności z tą datą organizowana jest Europejska Noc Muzeów, która w Bydgoszczy obchodzona będzie w sobotę (20 maja). Hasło przewodnie dla całej Europy to - Muzea i kontrowersja. Wypowiedzieć niewypowiedziane w muzeach.

Międzynarodowy Dzień Muzeów został ustanowiony w 28 maja 1977 roku w Moskwie przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Przyjęto wówczas dewizę- Muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami.

 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje łącznie 38 muzeów (wraz z oddziałami) – dane za rok 2015. W tym też roku na 1 tys. mieszkańców naszego województwa zanotowano 500 zwiedzających. Ta tendencja z roku na rok jest coraz wyższa. Najpopularniejsze dla zwiedzających w województwie kujawsko-pomorskim są muzea historyczne, na drugim miejscu znajdują się archeologiczne.

 

W sobotę podczas Europejskiej Nocy Muzeów będzie można bezpłatnie odwiedzić większość ekspozycji – My zawsze wypowiadamy w muzeach to co jest niewypowiedziane. Nawiązujemy do przeszłości – mówią o niej przedmioty i wystawy. Jesteśmy medium pomiędzy teraźniejszością i przeszłością – nawiązuje do hasła przewodniego dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy Michał Woźniak, które koordynuje noc muzealną w Bydgoszczy. Szerzej o przygotowywanym wydarzeniu pisaliśmy – Oczekując na kolejną Europejską Noc Muzeów

 

Komentarze

Warte obejrzenia

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.