Jesteś tutaj: HomeRegionDo Warszawy w 2,5 godziny? Wraca temat Kolei Dużych Prędkości

Do Warszawy w 2,5 godziny? Wraca temat Kolei Dużych Prędkości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 16 czerwiec 2017 17:25
Do Warszawy w 2,5 godziny? Wraca temat Kolei Dużych Prędkości Fot: MiB

Koncepcja wybudowania w Polsce Kolei Dużych Prędkości na długie lata wylądowała w zamrażarce. W środę konferencją zorganizowaną w Warszawie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało powrót do prac na tym tematem. Wdrożenie koncepcji tzw. ,,Y” kosztować miałoby około 50 miliardów złotych.

Wspominany ,,Y” tworzyć miałoby szybkie połączenie Warszawy przez Łódź z Poznaniem i Wrocławiem – zakłada się prędkość maksymalną do 350 km/h. Dodatkowo koncepcja zakłada budowę południowej linii KDP z Warszawy do Krakowa i Katowic.

 

- Warunkiem powstania w Polsce Kolei Dużych Prędkości musi być rentowność tego przedsięwzięcia. Resort infrastruktury i budownictwa wraca do debaty publicznej na ten temat, która została przerwana w 2011 r. Jeżeli podjęcie tej inwestycji będzie uzasadnione z punktu widzenia ekonomicznego - nie tylko społecznego - to ona powinna być podjęta, bo Polacy na to zasługują – mówił minister Andrzej Adamczyk na otwarciu konferencji.

 

Przyszłościowa zakłada się również połączenie Poznania z Berlinem, zaś Wrocławia z Pragą, co włączy polski system KDP do europejskiego. Jak jednak zaznaczało obecnie w planach niemieckich nie ma budowy szybkiej kolei na wschód od Berlina. W przypadku strony czeskiej w 2011 roku został podpisany wspólny list intencyjny w sprawie połączeń KDP.

 

 

Cały czas jednak mowa o południowej części kraju, bowiem na razie w kierunku północnym budowy KDP się nie planuje. Przedstawiciele Politechniki Krakowskiej wykazywali jednak, iż powinniśmy również odczuć korzyści z budowy KDP, głównie z powodu skrócenia czasu dojazdu do Warszawy. W przypadku Bydgoszczy szacuje się, że możliwe będzie uzyskanie ok. 2,5 godziny.

 

Szansa dla producentów taboru

Ministerstwo Rozwoju podczas konferencji poświęconej KDP przedstawiło bardziej szczegółowe założenia zawartego w tzw. Planie Morawieckiego projektu Luxtorpeda 2.0, prezentując program Innotabor. W ramach Innotaboru wspierane będą nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Jako potencjalny beneficjent tego taboru wskazana została PESA Bydgoszcz. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju zaznacza, że wprowadzenie do służby znaczne ilości nowoczesnego taboru szynowego przewiduje się dopiero na lata 2021-2026.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.