Wiadomości z regionu http://www.portalkujawski.pl Thu, 18 Oct 2018 15:46:37 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Kolej Plus ma reaktywować zamknięte linie http://www.portalkujawski.pl/region/item/14229-kolej-plus-ma-reaktywowac-zamkniete-linie http://www.portalkujawski.pl/region/item/14229-kolej-plus-ma-reaktywowac-zamkniete-linie Kolej Plus ma reaktywować zamknięte linie

W środę premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosili Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, który zyskał przydomek Kolei Plus. Wśród potencjalnych beneficjentów tego programu wskazano Żnin, miasto od wielu lat pozbawionego dostępu do siatki połączeń kolejowych.

Przez wiele lat lokalne połączenia kolejowe były zaniedbywane. Bardzo wiele z nich zlikwidowano - powiedział premier Mateusz Morawiecki. W czasie ogłoszenia tego programu wskazano, że połączenia kolejowe mają zostać przywrócone m.in. do Żnina. Na tym etapie nie określono czy byłaby reaktywacja linii łączącej Inowrocław ze Żninem, czy np. odbudowa linii Szubin – Żnin.

 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury celem tego programu jest wsparcie rozwoju kolei w regionach, bowiem środki unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych są niewystarczające.

 

Przypomnijmy, że Samorząd Województwa środki z RPO zdecydował się przeznaczyć na inwestycje we wschodniej części województwa. Dodatkowe fundusze w ramach Kolei Plus są zatem szansą dla zadań w części zachodnie i nie tylko dla Żnina. Ostateczna liczba inwestycji będzie bowiem jeszcze ustalana, na niej może się znaleźć również zatem rewitalizacja linii z Bydgoszczy do Szubina – Kcyni, czy też budowa połączenia Maksymilianowa z Koronowem. Te plany się pojawiają przy okazji budowania Bydgoskiej Kolei Metropolitalnej, ale z myślą o przyszłej perspektywie unijnej. Jeżeli rząd zdecyduje się uruchomić ten program, to mogą być realizowane dużo szybciej.

 

]]>
Regionalne Wed, 17 Oct 2018 20:16:29 +0200
Kandydaci PiS z całej zachodniej strony województwa mówią jednym głosem http://www.portalkujawski.pl/region/item/14221-kandydaci-pis-z-calej-zachodniej-strony-wojewodztwa-mowia-jednym-glosem http://www.portalkujawski.pl/region/item/14221-kandydaci-pis-z-calej-zachodniej-strony-wojewodztwa-mowia-jednym-glosem Kandydaci PiS z całej zachodniej strony województwa mówią jednym głosem

Kolejny marszałek ma być z Bydgoszczy – taką deklarację wyrazili kandydaci do Sejmiku Województwa z Prawa i Sprawiedliwości, z okręgów nr 1, 2 i 5, czyli terenów położonych na zachód od Wisły. We wtorek w Parku Kochanowskiego w Bydgoszczy podpisali deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju całego województwa.

- Chcemy podpisać deklaracje, z której ma wynikać jeden jasny przekaz. W naszym przekonaniu po 20 latach funkcjonowania województwa kujawsko-pomorskiego, po 20 latach w których mieliśmy przez 5 kadencji marszałka z Torunia, dwukrotnie z ramienia SLD, trzykrotnie z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jesteśmy przekonani, że przyszedł czas na zmianę i że jest rzeczą uczciwą i sprawiedliwą, żeby marszałek był z Bydgoszczy – mówił poseł Łukasz Schreiber - Ta deklaracja to jest deklaracja, która mówi o zrównoważonym rozwoju całego województwa.

 

Jej treść odczytał przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku, Michał Krzemkowski. Napisano w niej m.in. - Trzy ostatnie kadencje rządów marszałka Piotra Całbeckiego i rządów PO-PSL pogłębiły nierówności w województwie i faworyzowanie przez marszałka własnego okręgu wyborczego. Mówimy temu dość. Wybór Platformy Obywatelskiej oznacza kolejną kadencję Piotra Całbekiego.

 

Obecni byli również kandydaci z okręgów obejmujących pozostałe powiaty, w zachodniej części województwa - PO inowrocławska wspiera marszałka Całbeckiego i cały ten układ, a Inowrocław tak naprawdę z tego nic nie ma. To musimy zmienić. Mniejsze ośrodki również mają prawo uczestniczyć w normalnym rozwoju – mówił Jerzy Gawęda, lider w okręgu nr 5 (powiaty: inowrocławski, mogileński, żniński i nakielski).

 

- Powiat sępoleński, bydgoski, tucholski i świecki, są żywo zainteresowane zmianami. Od dwóch kadencji zabiegam o rozwiązania chociażby drogowe, łączące Bydgoszcz z Więcborkiem, czy Sępólnem Krajeńskim, niestety pozostaje to bez echa. Przy rządach Prawa i Sprawiedliwości jesteśmy wstanie rozwiązać problemy komunikacyjne okręgu nr 2 – uzupełnił radny Marek Witkowski, lider listy PiS w okręgu nr 2.

 

Poseł Schreiber po wypowiedzi Witkowskiego dodał, że dla rozwiązania tych problemów komunikacyjnych PiS zaproponował projekt Bydgoskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Ustawa metropolitalna nie była dla Bydgoszczy korzystna

W konferencji udział wzięła również kandydatka do sejmiku z Bydgoszczy Paulina Wenderlich, która odniosła się do zarzutów kierowanych m.in. do kandydata PiS na prezydenta Bydgoszczy Tomasza Latosa, że ten był przeciwko ustawie o związkach metropolitalnych. Wenderlich wyjaśniła, że to była ustawa dla Bydgoszczy niekorzystna, bowiem związki metropolitalne miały być tworzone w oparciu o zapisy Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 oraz Strategii Rozwoju Województwa 2020, dokumentów utworzonych przy rządach PO, w których zapisano, iż Bydgoszcz ma tworzyć metropolię wspólnie z Toruniem.

 

Wenderlich zapowiedziała, że jeżeli zostanie wybrana na radną, będzie dążyć to wykreślenia w dokumentach strategicznych wszelkich zapisach mówiących o dwurdzeniowej metropolii, czy też tzw. bipolu.

 

]]>
Regionalne Tue, 16 Oct 2018 18:38:06 +0200
PiS zapowiada realizację Bydgoskiej Kolei Metropolitalnej http://www.portalkujawski.pl/region/item/14202-pis-zapowiada-realizacje-bydgoskiej-kolei-metropolitalnej http://www.portalkujawski.pl/region/item/14202-pis-zapowiada-realizacje-bydgoskiej-kolei-metropolitalnej PiS zapowiada realizację Bydgoskiej Kolei Metropolitalnej

W poprzedniej perspektywie unijnym sztandarowym projektem transportowym było BiT City. Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą stworzyć kolejny tak duży projekt, który miałby się nazywać Bydgoska Kolej Metropolitalna, bowiem Bydgoszcz jest obecnie jednym z niewielu dużych polskich miast, które nie posiadają nawet koncepcji kolei dojazdowej.

Bydgoska Kolej Metropolitalna miałaby służyć również mieszkańcom powiatów: nakielskiego, sępoleńskiego, bydgoskiego, tucholskiego i inowrocławskiego. Oprócz modernizacji szeregu linii kolejowych, objąć również budowę torów na lotnisko oraz Koronowa.

 

- Bydgoska Kolej Metropolitalna – muszę z pewnym zdziwieniem przyznać, ale zdziwieniem pozytywnym, że pan prezydent Rafał Bruski także podpisuje się pod tym projektem. Muszę zadać pytanie jak to jest panie prezydencie, bo bydgoski radni Prawa i Sprawiedliwości m.in. radny Paweł Bokiej. Za każdym razem większość rządząca odrzucała te poprawki, a pan prezydent tłumaczył ostatnio nawet dlaczego tego nie będzie. Cieszymy się, że pan prezydent korzysta z dobrych rad Prawa i Sprawiedliwości – mówił na konferencji prasowej poseł Łukasz Schreiber - Są to konkretne rozwiązania, są to plany, które mogą nadać nowy impuls rozwojowy naszej części województwa.

 

Bydgoska Kolej Metropolitalna ma być alternatywą do lansowanych przez obecne władze województwa projektów skupionych pod hasłem BiT City II, skupionych zwiększaniu dostępności transportowej przede wszystkim Torunia.

 

BKM zakłada budowę linii kolejowej z Solca Kujawskiego do Portu Lotniczego Bydgoszcz oraz Trzcinca oraz z Masymilianowa do Koronowa. Ponadto modernizację linii kolejowych:

nr 18 z Bydgoszczy do Nakła

nr 281 z Kcyni do Nakła i Kamienia Krajeńskiego, być może również do Gniezna i Chojnic

nr 356 z Bydgoszczy do Szubina i Kcyni a następnie województwa wielkopolskiego

nr 209 na odcinku przynajmniej fordońskim

 

Po wyborach samorządowcy PiS-u chcieliby opracować studium, które pozwoliłoby pozyskać środki unijne na realizację tych inwestycji. Studiu miałoby zostać opracowane w partnerstwie Samorządu Województwa z Miastem Bydgoszczą oraz zainteresowanymi samorządami.

 

- Samorząd Wojewódzki powinien być bardzo zainteresowany realizacją tego przedsięwzięcia – ocenia radny wojewódzki z Bydgoszczy Michał Krzemkowski, który krytycznie odniósł się do obecnych władz województwa, które nie wykorzystały funduszy unijnych na budowę linii kolejowej na lotnisko - Marszałek nie miał przygotowanego STEŚ, jest to wielka wyrwa jeszcze chodzi o realizacje inwestycji kolejowych. Marszałek Całbecki zrealizował tylko inwestycje z Regionalnego Programu Operacyjnego po wschodniej stronie województwa.

 

W konferencji prasowej wzięli również udział liderzy list do sejmiku z okręgów nr 1 i 4 (na północ i południe od Bydgoszczy) Marek Witkowski i Jerzy Gawęda.

 

- Powiat sępoleński nie ma ani kilometra połączeń kolejowych. Linia nr 281, która służyła rozwojowi tego powiatu, jest nieczynna. Biegnie ona od Gniezna, przez Kcynie do Kamienia Krajeńskiego, docelowo do Chojnic. Jako powiat jesteśmy żywo zainteresowanie odnowieniem tej linii, pomoże to nam w wielu sprawach, rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych mieszkańców naszego powiatu. Mieszkańcy powiatu sępoleńskiego nie mają interesu w tym, aby oddawać głos na siły rządzące tym województwem do tej pory – mówił radny Marek Witkowski.

 

- Patrzymy szeroko i nie wiążemy się tylko do swoich okręgów, staramy się objąć cały teren, żeby uruchomić ten potencjał co drzemie w poszczególnych ośrodkach – uzupełnił Jerzy Gawęda.

 

]]>
Regionalne Sat, 13 Oct 2018 17:42:04 +0200
Z próchnicą problem ma 72% polskich dzieci http://www.portalkujawski.pl/region/item/14201-z-prochnica-problem-m-72-procent-polskich-dzieci http://www.portalkujawski.pl/region/item/14201-z-prochnica-problem-m-72-procent-polskich-dzieci Z próchnicą problem ma 72% polskich dzieci

Przez ostatnie pięć lat prawie 46 tysięcy uczniów skorzystało z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych, a ponad 450 tysięcy dzieci z całej Polski uczestniczyło w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych o tematyce higieny jamy ustnej. Już wkrótce dołączy do nich kolejne 100 tysięcy – wszystko za sprawą VI edycji programu Dziel się Uśmiechem, który od 2013 roku aktywnie wspiera działania na rzecz profilaktyki próchnicy wśród dzieci.

Problem próchnicy wśród młodych Polaków jest poważny. Jak wynika z raportu Ipsos, przygotowanego na zlecenie Wrigley Poland, dotyczy aż 72% dzieci w wieku szkolnym. W największym stopniu dotyka dzieci w wieku 5-9 lat, gdzie odsetek chorych sięga 76%.i Badania wskazują na zależność między wielkością miejsca zamieszkania, a występowaniem próchnicy: z problemem częściej borykają się dzieci żyjące w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców lub na wsiach. Niestety nawet w większych aglomeracjach odsetek najmłodszych dotkniętych próchnicą nie spada poniżej 70%. Powszechność problemu jest więc niezaprzeczalna.

 

Jak walczyć z próchnicą wśród dzieci?

Stomatolodzy od lat podkreślają, że kluczem do sukcesu w walce z próchnicą jest odpowiednia profilaktyka i higiena jamy ustnej. Co to jednak dokładnie znaczy?

 

- Unikanie częstego spożywania produktów spożywczych z cukrem, oczyszczanie zębów co najmniej 2 razy dziennie, używanie dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak płyn do płukania czy nić dentystyczna, to podstawa profilaktyki przeciwpróchniczej. Jeżeli nie mamy przy sobie szczoteczki, warto skorzystać z bezcukrowej gumy do żucia. Samą szczoteczkę powinniśmy wymieniać na nową najlepiej co 2-3 miesiące – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej.

 

Niestety, badania wskazują, że większość najmłodszych nie przestrzega tych prostych zasad. Dzieci mają wymieniane szczoteczki do zębów niedostatecznie często, a ponad połowa z nich nie używa akcesoriów higieny jamy ustnej innych niż szczoteczka do zębów. Można więc przypuszczać, że świadomość społeczna na temat profilaktyki jest wciąż niska. Znaczącą rolę w budowaniu tej świadomości wśród odgrywają rodzice, opiekunowie i edukatorzy.

 

- Potrzebne są konsekwentne i długofalowe działania edukacyjne, które będą kształcić prawidłowe nawyki już u najmłodszych dzieci. Tak, aby w przyszłości stały się czymś naturalnym, przekazywanym kolejnym pokoleniom – dodaje prof. dr hab. n. med. Olczak-Kowalczyk

 

Jedną z inicjatyw podejmujących walkę z próchnicą jest program edukacyjny Dziel się Uśmiechem, w ramach którego już od ponad 5 lat na terenie całej Polski odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych. Podczas lekcji poruszane są tematy profilaktyki i higieny jamy ustnej, zbilansowanej, zdrowej diety oraz aktywnego stylu życia. Mali uczniowie wychodzą z zajęć z dawką praktycznej wiedzy, a także bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi, przygotowanymi specjalnie z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Do uczniów trafią również pakiety, w który znajdą się przybory niezbędne do higieny jamy ustnej: szczoteczka, pasta do zębów oraz bezcukrowa guma do żucia.

 

- Polski Czerwony Krzyż od wielu lat jest zaangażowany w działalność prozdrowotną wśród dzieci i młodzieży. W ramach Dziel się Uśmiechem docieramy do najmłodszych z całej Polski i przekazujemy im wiedzę i nawyki, które pomogą zapobiec pojawieniu się próchnicy. Z takiej edukacji skorzystało już 450 tysięcy dzieci, które wzięły udział w naszych lekcjach – mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

 

Najbliższa, szósta edycja programu rozpocznie się już 8 października br., w ramach której w zajęciach edukacyjnych udział weźmie około 100 tysięcy dzieci.

 

Dziel się Uśmiechem – informacje o programie

Wspierając walkę z problemem próchnicy wśród dzieci w Polsce, od 2013 roku Mars Polska wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej organizuje lekcje dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej w polskich szkołach podstawowych, w ramach programu „Dziel się Uśmiechem”. Już trzeci rok z rzędu akcję wspiera także Biedronka.

Program „Dziel się Uśmiechem” ma za zadanie budować wśród uczniów świadomość, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Do tej pory 450 000 dzieci uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych.

Co roku na realizację programu „Dziel się Uśmiechem” Wrigley przekazuje 1% ze sprzedaży dowolnych gum Orbit® kupionych w trakcie trwania akcji. Podczas pięciu poprzednich edycji programu na realizację jego założeń łącznie przekazanych zostało 3 958 326 złotych.

 

Więcej informacji o programie „Dziel się Uśmiechem” można znaleźć na stronach: www.pck.pl/dzielsieusmiechem oraz www.mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem

i Pełny Raport Ipsos uwzględniający wyniki z badań z piątej edycji programu znajduje się pod adresem: http://mojorbit.pl/docs/Wrigley_Stan_uzebienia_dzieci_fala_5.pdf

]]>
Regionalne Fri, 12 Oct 2018 23:40:37 +0200
Unia może wprowadzić rewolucje w prawach pasażerów na kolei http://www.portalkujawski.pl/region/item/14186-unia-moze-wprowadzic-rewolucje-w-prawach-pasazerow-na-kolei http://www.portalkujawski.pl/region/item/14186-unia-moze-wprowadzic-rewolucje-w-prawach-pasazerow-na-kolei Unia może wprowadzić rewolucje w prawach pasażerów na kolei

Wkrótce może dojść do dużych zmian w prawach pasażerów korzystających z usług kolei. Jeżeli opóźnienie pociągu przekroczy dwie godziny rozważane jest wprowadzenie w całej Unii Europejskiej prawa, które nakazywałoby przewoźnikowi zwrot całej wartości biletu. W praktyce byłby to zatem wzrost wysokości odszkodowań.

Rozważa się też, aby w przypadku opóźnienia sięgającego godzinę, zwracana była połowa wartości zakupionego biletu. Inna postulowana propozycja ma nałożyć na przewoźników obowiązek posiadania w każdym pociągu miejsc do transportu rowerów.

 

We wtorek 9 października za wprowadzeniem zmian głosowała Komisja Transportu i Turystyki UE, która zarekomendowała ten kierunek działań. Decydujący głos należeć będzie jednak do Parlamentu Europejskiego.

 

Jeżeli europosłowie zgodzą się na zwiększenie praw pasażerów, to i tak nie nastąpi to od razu. Realny termin wejścia w życie nowych regulacji to 2020 roku, niekoniecznie jednak w tym roku musi to nastąpić w całej UE. Nie są to bowiem korzystne propozycje dla polskich przewoźników, a ci mogą wynegocjować sobie dłuższy czas na przygotowanie się, być może nawet do 2023 roku.

 

]]>
Regionalne Wed, 10 Oct 2018 20:10:49 +0200
KOD włącza się w działania profrekwencyjne http://www.portalkujawski.pl/region/item/14176-kod-wlacza-sie-w-dzialania-profrekwencyjne http://www.portalkujawski.pl/region/item/14176-kod-wlacza-sie-w-dzialania-profrekwencyjne KOD włącza się w działania profrekwencyjne

,,Ogarnij wybory!” - to tytuł spotu promującego udział w wyborach samorządowych, adresowanego głównie do młodzieży, która nie jest najchętniej korzystającą z praw wyborczych grupą społeczną. Nakręcili go bydgoscy uczniowie, a sfinansowany został przez Komitet Obrony Demokracji, w żaden sposób jednak to dzieło nie nawiązuje do tej organizacji.

 

- Uznaliśmy, że trzeba skierować do młodzieży sygnał, że wybory samorządowe odbędą się już za 2 tygodnie – opowiada o spocie Jakub Herold, który angażuje się również w inne inicjatywy promujące udział w wyborach samorządowych - Młodzież jest tą grupą, która najmniej licznie głosuje w wyborach, w związku z tym przygotowaliśmy film profrekwencyjny.

 

Ogarnij wybory!:

{youtube}djhARlYzBi8{/youtube}

 

Działacze KOD obserwatorami społecznymi

Członkowie bydgoskiego Komitetu Obrony Demokracji włączyli się w akcję obserwowania wyborów organizowaną przez Fundację Batorego - Fundacja Batorego wylosowała 300 komisji w całym kraju, które będą obsadzone obserwatorami społecznymi. Od rozpoczęcia prac komisji, aż do zamknięcia komisji nocnej, w wybranych komisjach wyborczych będą obecni obserwatorzy społeczni – wyjaśnia Karol Słowiński - Żeby zostać obserwatorem społecznym należało przejść długą drogę, szkoleń, informacji w jaki sposób obserwować, notować. Szkolenia zorganizowała Fundacja Batorego.

 

W naszym regionie wyłonione do społecznej kontroli wyborów zostały obwodowe komisje wyborcze m.in. z Zalesiu pod Szubinem i Gąsawie w gminie Żnin. Podczas szkoleń przyszłych obserwatorów uczulano m.in. na to, iż powinni być tylko obserwatorami tego o się dzieje w lokalu wyborczym.

 

]]>
Regionalne Tue, 09 Oct 2018 17:58:12 +0200
Sikorski: PiS chce wprowadzić oligarchiczne zarządzanie Polską http://www.portalkujawski.pl/region/item/14160-sikorski-pis-chce-wprowadzic-oligarchiczne-zarzadzanie-polska http://www.portalkujawski.pl/region/item/14160-sikorski-pis-chce-wprowadzic-oligarchiczne-zarzadzanie-polska Sikorski: PiS chce wprowadzić oligarchiczne zarządzanie Polską

W ubiegłym tygodniu w czasie konwencji PiS w Bydgoszczy, prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazywał, że w tych wyborach zdecyduje się to czy państwo będzie prowadzić wobec samorządów politykę bierną, czy jak chce PiS czynnego wywoływania rozwoju w samorządach. Z tymi słowami na sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej polemizował były marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Swoje wystąpienie Sikorski rozpoczął jednak od nawiązania do ostatniej afery taśmowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz tej której był bohaterem, która doprowadziła do upadku rządów Platformy Obywatelskiej - Nie wiemy na ile to oni zmontowali aferę taśmową. Nie wiemy na ile świadomie zostali do tego użyci przez czynnik zewnętrzny tak jak w wielu innych krajach – mówił Sikorski, przyznając jednocześnie - Ja oczywiście nie jestem bez grzechu. Wiem jedno, w tej sprawie byli bezczelną bandą świętoszkowanych hipokrytów.

 

- Tu w Bydgoszczy był prezes Kaczyński i próbował przedstawić o co chodzi w tych wyborach. Powiedział ,,liberałowie mówią tak – gospodarka działa sama, rynek działa sam, kapitał nie ma narodowości”. Panie prezesie proszę mi pokazać liberała, który tak uważa. Dzisiaj nawet liberał ekonomiczny wie, że sukces w przedsiębiorczości zależy od dobrze funkcjonujących instytucji państwa, od dobrej polityki podatkowej, od urzędów skarbowych, od szybkich decyzji i od sprawiedliwych sądów. Wszyscy dzisiaj wiemy, że rynek działa w pewnym ekosystemie prawnym – polemizował z Kaczyńskim, Radosław Sikorski - Nie to jest różnicą między nami. Prawdziwą różnicą jest to czy kadry do zarządzania tam gdzie państwo ma swoją rolę, dobieramy w sposób konkurencyjny, czy też według układu politycznego.

 

- Prezes Kaczyński uważa, że Polską na wszystkich szczeblach muszą rządzić patrioci, a jedynymi patriotami są członkowie PiS i ich rodziny. Więc jest to przepis na oligarchiczne zarządzanie państwem i na Budapeszt w Polsce. Węgry są dzisiaj rządzone przez klikę oligarchów bliskich premierowi Orbanowi – ocenia były marszałek Sejmu, a także minister spraw zagranicznych.

 

]]>
Regionalne Sun, 07 Oct 2018 16:22:11 +0200
W Sejmie o grożącej kujawsko-pomorskiemu utracie funduszy unijnych http://www.portalkujawski.pl/region/item/14145-w-sejmie-o-grozacej-kujawsko-pomorskiemu-utracie-funduszy-unijnych http://www.portalkujawski.pl/region/item/14145-w-sejmie-o-grozacej-kujawsko-pomorskiemu-utracie-funduszy-unijnych W Sejmie o grożącej kujawsko-pomorskiemu utracie funduszy unijnych

W środę do Sejmu udał się wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski wraz z dyrektorem Rafałem Pietrucieniem. W praktyce byli jedynie słuchaczami debaty, mogli jednak bezpośrednio usłyszeć z ustaw sekretarza stanu Adama Hamryszaka, że kujawsko-pomorskie ma najgorsze wskaźniki we wdrażaniu funduszy unijnych oraz od ministra rolnictwa, że w naszym województwie kwitły przestępce procedery, za które Unia Europejska ukarała już Polskę ponad miliardem złotych kary.

 

Dyskusja o wykorzystaniu funduszy unijnych toczyła się w ramach informacji bieżącej, o którą wnioskował klub Prawa i Sprawiedliwości. Wnioskodawców reprezentował poseł Łukasz Schreiber - Usłyszeliśmy rzecz bardzo niepokojącą, o zagrożonych środkach unijnych, które w skali kraju przekraczają miliard euro. O działającej gilotynie N+3, o zagrożonych środkach z rezerwy wykonania.

 

Mechanizm N+3 to narzędzie Komisji Europejskiej mające na celu dbanie o racjonalne wykorzystanie funduszy. Zakłada ono minimalne wyniki jaki na dany rok muszą uzyskać regiony, których niespełnienie skutkować będzie przesunięciem pieniędzy do dyspozycji tych podmiotów, które fundusze wdrażają sprawnie - To nie jest przypadek, że wnioskodawcami tej dyskusji są posłowie z Bydgoszczy i Włocławka, ale tak naprawdę jest to głos mieszkańców z Bydgoszczy, Włocławka, Torunia, Nakła, Sępólna, Tucholi, bo w województwie kujawsko-pomorskim wygląda to z danych przedstawianych najgorzej, bo rezerwa wykonania ma być zagrożona w 100% - mówił poseł Schreiber.

 

{youtube}Uy3I1sZgR2w{/youtube}

 

Dobra wiadomość jest taka, że według danych na 30 września, kujawsko-pomorskiemu udało się uzyskać minimum na rok 2018 wskazane w mechanizmie N+3 - W odniesieniu do województwa kujawsko-pomorskiego, po interwencji ministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, dane na 30 września wskazują, że wyeliminowania zagrożenie utraty środków w ramach zastosowania zasady N+3, nie mniej jest to region o jednym z najniższych wśród Regionalnych Programów Operacyjnych programów operacyjnych programów operacyjnych poziomów kontraktacji. Są to poziomy niższe niż średnia dla innych programów, w tym regionalnych programów, zatem konieczne jest usprawnienie wdrażania tego programu – mówił podsekretarz stanu w ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszak. Bezpośrednio właśnie tego wystąpienia z galerii sejmowej słuchali wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i dyrektor Rafał Pietrucień.

 

- Na koniec sierpnia zagrożone było 1,3 mld euro i jak widać część marszałków wzięła się do pracy, to jest dobra wiadomość. Kwota zagrożonych środków jest znacznie mniejsza. Także w kujawsko-pomorskim pan marszałek zamiast cotygodniowej promocji w lokalnej prasie, chyba jednak wziął się z urzędnikami do roboty, ale ciągle ta alokacja jest w naszym województwie jedną z najniższych – komentuje debatę poseł Łukasz Schreiber.

 

Wicemarszałek Ostrowski do Warszawy przyjechał na zaproszenie podkomisji ds. monitorowania wykorzystania funduszy unijnych. Spotkanie dotyczyło głównie wyrażaniem ubolewania, że rząd mówiąc o zagrożonych środkach unijnych prowadzi nagonkę na samorządowców.

 

- Ci ludzie powinni dziś w regionie zajmować się nadrabianiem tych zaległości. Są w Warszawie, trochę prowadzą kampanie wyborczą swoją, trochę kampanie ogólnopolską Platformy – odnosi się do tego spotkania poseł Schreiber.

 

Ponad 1,2 mld kary

Zanim rozpoczęła się debata o wykorzystaniu funduszy unijnych, minister rolnictwa mówił o malwersacjach jakie stwierdziła Unia Europejska w programach wsparcia grup producenckich, czemu również mogła przysłuchiwać się delegacja z kujawsko-pomorskiego - To co się wydarzyło jest skandalem. Z kwoty 7,9 mld kontrolerzy UE, Europejskiego Trybunału Obrachunkowego i Komisji Europejskiej zakwestionowali podając bardzo precyzyjne przykłady malwersacji i działania patologicznych, zakwestionowali znaczną część i Polska musiała zapłacić do tej pory 1,2 mld zł kary. Wstyd. Pieniądze, które byłyby niezbędne dla polskiego rolnictwa, w szczególnie dramatycznej sytuacji owoców i warzyw. Te pieniądze trzeba było oddać.

 

{youtube}r7YV7yS6qZo{/youtube}

 

Minister Ardanowski wskazał chociażby dość powszechny proceder tworzenia sztucznych grup do uzyskiwania dotacji. Największą skalę ta patologia uzyskała w województwach mazowieckim i kujawsko-pomorskim.

 

Po ministrze głos zabrał prokurator krajowy Bogdan Święczkowski – Łączna kwota dofinansowania jaka dotyczy tych postępowań to ponad 2,1 mld zł, z tego o działania przestępcze, czyli wyłudzenia dotyczy kwota ponad 600 mln zł.

 

W czasie tej dyskusji chcąc nagrać siedzących na galerii sejmowej samorządowców (było przedstawicieli kilku Urzędów Marszałkowski w Polsce), doszło do pewnego incydentu, bowiem kilka osób nie życzyła sobie bycia filmowanymi. W tym gronie był dyrektor departamentu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Pietrucień. Nie reagował na to taką próbę ograniczania demokracji w żaden sposób wicemarszałek Ostrowski, który lubi często do wartości demokratycznych nawiązywać. Zwrócimy się do Marszałka Sejmu o wyjaśnienie tego incydentu.

 

]]>
Regionalne Thu, 04 Oct 2018 17:07:09 +0200
Wicemarszałek województwa w Sejmie, a jego podwładny skarży na nas http://www.portalkujawski.pl/region/item/14141-wicemarszalek-wojewodztwa-w-sejmie-a-jego-podwadny-skarzy-sie-na-nas http://www.portalkujawski.pl/region/item/14141-wicemarszalek-wojewodztwa-w-sejmie-a-jego-podwadny-skarzy-sie-na-nas Wicemarszałek województwa w Sejmie, a jego podwładny skarży na nas

Dzisiaj w Sejmie prowadzona jest dyskusja o wydatkowaniu funduszy unijnych przez samorządy wojewódzkie, w związku z niepokojącymi informacjami Ministerstwa Rozwoju i zagrożeniem utraty alokacji. Do Sejmu pojechał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz dyrektor departamentu Rafał Pietrucień.

Zanim rozpoczęto dyskusje o Regionalnych Programach Operacyjnych, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił o przestępczym procederze związanym z wyłudzeniem funduszy unijnych, na czym Polska straciła ponad miliard złotych. Temu również się przysłuchiwali samorządowcy, część z nich oburzyła się tym, że chcieliśmy ich filmować. Dość głośno podkreślał to dyrektor Pietrucień, co nie zrobiło wrażenia na wicemarszałku Ostrowskim, który zwyczajnie milczał.

 

Dziwi, że panowie oburzają się z bycia filmowanymi w miejscu jakim jest sala posiedzeń Sejmu RP. Szersza relacja w czwartek. Wicemarszałek Ostrowski jest liderem listy do sejmiku Koalicji Obywatelskiej w Bydgoszczy.

]]>
Regionalne Wed, 03 Oct 2018 12:57:40 +0200
Dlaczego sprawa KDP jest dla nas tak ważna? (komentarz) http://www.portalkujawski.pl/region/item/14126-dlaczego-sprawa-kdp-jest-dla-as-tak-wazna http://www.portalkujawski.pl/region/item/14126-dlaczego-sprawa-kdp-jest-dla-as-tak-wazna Dlaczego sprawa KDP jest dla nas tak ważna? (komentarz)

W ubiegłym tygodniu wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, goszcząc w Grudziądzu obiecał przebieg przez to miasto Kolei Szybkich Prędkości w ramach budowania dostępności komunikacyjnej Centralnego Portu Komunikacyjnego z Trójmiastem. Wypowiedź od razu wywołała niepokój w Bydgoszczy, za sprawą pominięcia nas w tym rozwiązaniu.

 

Główny mój zarzut do ministerstwa to brak jednolitego przekazu. Gdy 2 miesiące temu pytałem ten resort o plany związane z KDP to poinformowano mnie, że trwa analizowanie czy takie przedsięwzięcie miałoby w ogóle racje ekonomiczną. Teraz wiceminister Wild obiecuje w Grudziądzu szybką kolej, na konferencji prasowej z kandydatem PiS na prezydenta tego miasta. Trudno nie zauważyć, że jest to deklaracja na potrzeby wyborcze. Niestety nie buduje to przejrzystego przekazu, w szczególności, że do dzisiaj nie zaprezentowano całościowej konwencji.

 

Co wiemy?

KDP w ramach budowania dostępności CPK miało by przebiegać w kujawsko-pomorskim przez: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz. Nie wiemy już jednak czy Toruń znajdowałby się w nitce biegnącej w kierunku Grudziądza i Trójmiasta, czy nitce przez Bydgoszcz do Kołobrzegu (Kołobrzeg traktowany jest jako dalszy etap, jest natomiast zapewnienie, że Bydgoszcz ma się znaleźć w I etapie). Sama realizacja połączenia KDP Włocławek – Bydgoszcz była by rzeczą dodaną.

 

Kluczowe pytanie jest jednak takie, na ile te wszystkie plany będą w ogóle realizowane?

 

Konkrety na dzisiaj

Odejdę na chwilę od tematu KDP – od pewnego czasu PKP PLK przygotowuje się i tak do modernizacji linii kolejowej nr 131 z Inowrocławia przez Bydgoszcz do Gdańska do prędkości 200 km/h. To jest konkret, na którym Bydgoszcz skorzysta, w przeciwieństwie do luźnych jak na razie zapowiedzi KDP.

 

Kluczowe zagrożenie

Gdyby jednak realizacja KDP według tej koncepcji się rozpoczęła, to będzie to mimo wszystko mogło osłabić pozycję Bydgoszczy. Autostrada A1 przebiega bowiem na wschód od Torunia, czyli dość daleko Bydgoszczy. Takie decyzje zapadły już dawno i tego nie zmienimy. Dla przeciwwagi przez Bydgoszcz przebiegają kluczowe magistrale łączące północ z południem. Budowa w niedalekiej odległości, ale mimo wszystko w oddaleniu od Bydgoszczy KDP sprawi, że ten nasz atut zostanie zmarginalizowany. I w tym należy szukać zagrożenia.

 

Współpraca nie rywalizacja

KDP być może będzie wykorzystywane do walki politycznej. Trzeba jednak zacząć od tego, że przebieg przez Grudziądz wynika z analizy opracowanej w 2011 roku przez Instytut Rozwoju Kolejnictwa i miał on poparcie poprzedniego rządu. Dlatego też czym szybciej zrozumiemy, że nikt nie jest tu bez winy i nie zaczniemy ponad podziałami politycznymi działać na rzecz probydgoskich zmian w tych koncepcjach, tym lepiej. Inaczej przegramy jak z przebiegiem autostrady A1.

 

 

]]>
Regionalne Mon, 01 Oct 2018 21:11:24 +0200