Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy Inowrocław powinien mieć prawa powiatu?

Czy Inowrocław powinien mieć prawa powiatu?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 29 styczeń 2013 17:26

W kujawsko-pomorskim mamy pięć miast prezydenckich, jednak tylko cztery z nich mają status miasta na prawach powiatu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz), który daje gminom dodatkowe korzyści. Inowrocław musi się zadowolić jednak tylko prestiżem z posiadania prezydenta zamiast burmistrza.

 

Obserwując posiedzenia Rady Miejskiej Inowrocławia dość często radni akcentują nienajlepsze relacje pomiędzy władzami miasta a powiatu. W przypadku, gdyby Inowrocław miał prawa powiatu to obowiązki prezydenta i starosty pełniła by jedna osoba. Ponadto zamiast Rady Miejskiej i Rady Powiatu funkcjonowała by jedna Rada Miasta. W praktyce prowadzi to także do konfliktów w przypadku realizacji inwestycji, gdy fragment ulicy podlega pod miasto, a drugi pod powiat.

 

Miasta nie posiadające praw powiatu mają także niższe budżety - Mamy mniejszy budżet i mniejszą możliwość partycypacji w środkach z Unii Europejskiej – powiedział nam o obecnej sytuacji poseł Krzysztof Brejza, który wyraził w rozmowie z nami poparcie dla zmiany statusu Inowrocławia.

 

Warto zauważyć, że miasta na prawach powiatu mogą tworzyć między innymi Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Obecnie inowrocławianie muszą zdawać egzamin państwowy w Bydgoszczy lub Toruniu. Posłowie PO proponują, aby WORD-y mogły powstawać także w mniejszych miastach, o poparcie parlamentarzystów z okręgu bydgoskiego w tej sprawie apeluje poseł Brejza.

 

Obecna sytuacja prawna

Zgodnie z obowiązującą ustawą o podziale terytorialnym kraju, status miasta na prawach powiatu przysługuje tylko ośrodkom które posiadają powyżej 100 tysięcy mieszkańców (Inowrocław ma około 75 tysięcy). W 2006 roku w Inowrocławiu miała miejsce konferencja z udziałem 20 prezydentów i burmistrzów miast, którzy postulowali, aby prawa powiatu przysługiwały miastom powyżej 50 tysięcy mieszkańców, gdyż w ich opinii ułatwiło by to znacznie zarządzanie ośrodkami oraz dostęp do środków unijnych.

 

Interpelacje w tej sprawie skierował także poseł Michał Jach z zachodniopomorskiego. Resort administracji kierowany wówczas przez rząd Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy przeprowadzić niezależne analizy. Po zmianie władzy temat na długo został zapomniany.

 

W 2011 roku do sprawy wrócił poseł Cezary Tomczyk. W odpowiedzi sekretarz stanu Tomasz Siemoniak stwierdził jednak, że na chwilę obecną resort administracji nie jest zainteresowany zmianami ustawowymi, które umożliwiły by miastom o mniejszej ilości mieszkańców uzyskanie praw powiatu.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu