Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy Inowrocław powinien mieć prawa powiatu?

Czy Inowrocław powinien mieć prawa powiatu?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 29 styczeń 2013 17:26

W kujawsko-pomorskim mamy pięć miast prezydenckich, jednak tylko cztery z nich mają status miasta na prawach powiatu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz), który daje gminom dodatkowe korzyści. Inowrocław musi się zadowolić jednak tylko prestiżem z posiadania prezydenta zamiast burmistrza.

 

Obserwując posiedzenia Rady Miejskiej Inowrocławia dość często radni akcentują nienajlepsze relacje pomiędzy władzami miasta a powiatu. W przypadku, gdyby Inowrocław miał prawa powiatu to obowiązki prezydenta i starosty pełniła by jedna osoba. Ponadto zamiast Rady Miejskiej i Rady Powiatu funkcjonowała by jedna Rada Miasta. W praktyce prowadzi to także do konfliktów w przypadku realizacji inwestycji, gdy fragment ulicy podlega pod miasto, a drugi pod powiat.

 

Miasta nie posiadające praw powiatu mają także niższe budżety - Mamy mniejszy budżet i mniejszą możliwość partycypacji w środkach z Unii Europejskiej – powiedział nam o obecnej sytuacji poseł Krzysztof Brejza, który wyraził w rozmowie z nami poparcie dla zmiany statusu Inowrocławia.

 

Warto zauważyć, że miasta na prawach powiatu mogą tworzyć między innymi Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Obecnie inowrocławianie muszą zdawać egzamin państwowy w Bydgoszczy lub Toruniu. Posłowie PO proponują, aby WORD-y mogły powstawać także w mniejszych miastach, o poparcie parlamentarzystów z okręgu bydgoskiego w tej sprawie apeluje poseł Brejza.

 

Obecna sytuacja prawna

Zgodnie z obowiązującą ustawą o podziale terytorialnym kraju, status miasta na prawach powiatu przysługuje tylko ośrodkom które posiadają powyżej 100 tysięcy mieszkańców (Inowrocław ma około 75 tysięcy). W 2006 roku w Inowrocławiu miała miejsce konferencja z udziałem 20 prezydentów i burmistrzów miast, którzy postulowali, aby prawa powiatu przysługiwały miastom powyżej 50 tysięcy mieszkańców, gdyż w ich opinii ułatwiło by to znacznie zarządzanie ośrodkami oraz dostęp do środków unijnych.

 

Interpelacje w tej sprawie skierował także poseł Michał Jach z zachodniopomorskiego. Resort administracji kierowany wówczas przez rząd Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy przeprowadzić niezależne analizy. Po zmianie władzy temat na długo został zapomniany.

 

W 2011 roku do sprawy wrócił poseł Cezary Tomczyk. W odpowiedzi sekretarz stanu Tomasz Siemoniak stwierdził jednak, że na chwilę obecną resort administracji nie jest zainteresowany zmianami ustawowymi, które umożliwiły by miastom o mniejszej ilości mieszkańców uzyskanie praw powiatu.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

« Kwiecień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Kosma Złotowski

  • Związkowcy grożą, że maturzyści mogą nie zostać sklasyfikowani

    Wczoraj informowaliśmy o stanowisku Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, który zadeklarował, że maturzyści nie muszą się obawiać o wystawienie ocen końcowych, bez których nie będą w maju mogli przystąpić do matur. Wieczorem tę deklarację zdementowały związki zawodowe. Oznacza to, że maturzyści nie mogą spać spokojnie.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Komitet Strajkowy: Uczniowie będą sklasyfikowani

    Przed świętami zawiązał się w Warszawie Międzyszkolny Komitet Strajkowy pracowników oświaty, który dzisiaj podjął decyzję o tym, że maturzyści otrzymają oceny końcowe, jednocześnie jego przedstawiciele krytykowali rząd za brak rzeczowej woli dialogu. Najważniejsze dla maturzystów jest jednak to, że otrzymają oceny końcowe i będą mogli przystąpić w maju do matur.

    Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.