Jesteś tutaj: HomeInowrocławRolnicy z regionu piszą do premiera (wideo)

Rolnicy z regionu piszą do premiera (wideo)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław niedziela, 17 luty 2013 13:33

W sobotę Kruszwica odbyła się konferencja rolna z udziałem kujawsko-pomorskich rolników i parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Głównym prelegentem był poseł Krzysztof Ardanowski, jeden z autorów programu rolnego tej partii, który doradzał w sprawach rolnictwa zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

 

Poseł Krzysztof Ardanowski zwracał uwagę na nierówne traktowanie rolników w Unii Europejskiej, co odzwierciedla głównie wysokość dopłat jakie uzyskują w poszczególnych państwach. Ardanowski podkreślał, że rząd polski w Brukseli odniósł porażkę w czasie negocjacji ram budżetu na rok 2014-2020. Zachowanie premiera Tuska już mnie nie dziwi, tylko dlaczego nic nie robi z tego chłopski koalicjant – PSL – wyraził zdziwienie Ardanowski.

 

Rząd nie ma kompletnie pomysłu na polskie rolnictwo – podsumowywał parlamentarzysta, w jego opinii jedyne co władza robi, to szuka kolejnych sposobów jak wyciągnąć od rolników dodatkowe pieniądze. Były doradca prezydenta przedstawił także sposoby w jaki swoich rolników wspierali Niemcy – U nas nikt nie ma na to pomysłów po za naszym ugrupowaniem. Dysponujemy programem, który cały czas jest aktualizowany.

 

W spotkaniu w Domu Kultury ,,Ziemowit” uczestniczyli także posłowie z Bydgoszczy Kosma Złotowski i Tomasz Latos. Złotowski mówił o polityce metropolitarnej polskiego rządu - Te pieniądze przeznaczone tylko na rozwój dużych miast, to jest mniej pieniędzy dla Kruszwicy, Mogilna czy Sanoka i całej polskiej wsi.

 

Jakie to wspólna polityka rolna jeżeli polskie cukrownie dobrze prosperujące zlikwidowano. Kujawy i Pomorze słynęły niegdyś z bardzo wysokiej jakości. Obecnie cukier do Polski sprowadzamy – mówił do rolników poseł Tomasz Latos. Zwrócił on także uwagę na obywatelską postawę mieszkańców Kruszwicy i okolic, którzy walczyli przeciwko zanieczyszczeniu jeziora Gopło.

 

Warto zaznaczyć, że gmina Kruszwica należy do tych, które w ostatnich latach ucierpiały najbardziej z powodu klęsk żywiołowych.

Podsumowaniem spotkania w Kruszwicy był list kierowany do premiera Donalda Tuska, w którym rolnicy wzywają szefa rządu do poważnego potraktowania problemów polskiej wsi. Wyrażają oni także solidarność z protestującymi w zachodniopomorskim.

 

Pamięci legendy Solidarności

Przed spotkaniem w kruszwickiej Kolegiacie odprawiono mszę świętą w intencji rolników oraz Antoniego Kusia, legendy solidarności rolników w naszym województwie. Zmarł on nagle i niespodziewanie 3 września ubiegłego roku. Ta wiadomość była o tyle zaskakująca z tego powodu, że dzień wcześniej na dożynkach chłopskich w Bytkowicach (gmina Koronowo) żywo wzywał rolników do dalszej walki.

 

 

Dla chłopów z naszego regionu był on liderem. W marcu ubiegłego roku był jednym z kierujących okupacją Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Gdy protest ten doprowadził do podjęcia przez ministra rolnictwa rozmów, Kuś aktywnie rozliczał stronę rządową z wypełniania zobowiązań.

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu