Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Od 10-11 lat walczymy o powiat” (wideo)

,,Od 10-11 lat walczymy o powiat” (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 28 luty 2013 19:40

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza w rozmowie z nami stwierdza, że miasto o prawa powiatu walczy przynajmniej od dekady. W opinii włodarza stolicy Kujaw Zachodnich miasto z tego powodu ma utrudnione działania inwestycyjne.

Leszno i Suwałki są to miasta mniejsze od Inowrocławia, tak samo Świnoujście i Sopot, ale są sprawniej zarządza przede wszystkim dla tego, że mieszkańcy wybierają tam swoje władze – jako miasta i powiatu jednocześnie – powiedział nam prezydent Ryszard Brejza. Prawa powiatu uzyskały miasta będące w przeszłości stolicami województw i posiadające powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Inowrocław, który nie przekracza 80 tys. mieszkańców bezskutecznie stara się o zmianę swojej pozycji. W kujawsko-pomorskim prawa powiatu po za stolicami Bydgoszczą i Toruniem, mają także miasta Włocławek i Grudziądz.

 

W miastach na prawach powiatu prezydent jest jednocześnie starostą, a Rada Miasta, Radą Powiatową. Takie rozwiązanie nie pozwala na przerzucanie się odpowiedzialnością. Prezydent wskazuje na starostę, a starosta na prezydenta. Moglibyśmy korzystać także z dodatkowych źródeł środków unijnych, z których nie możemy korzystać dzisiaj, tylko i wyłącznie dlatego, że realizujemy część zadań publicznych, zastrzeżonych dla miasta, a nie powiatu – wyjaśnia nam prezydent Brejza. Posiadanie praw powiatu to także większy budżet.

 

Ministerstwo proponuje łączenie się gmin

Zapytaliśmy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji o możliwość uzyskania praw powiatu przez Inowrocław. Takiej możliwości obecnie się niestety nie przewiduje. MAiC poinformowało nas jednak, że od początku przyszłego roku jednostki samorządu terytorialnego będą mogły się dobrowolnie łączyć, zyskując przy tym zachęty finansowe. Gmina miejska Inowrocław mogła by się połączyć zatem z gminą wiejską. Będą znane szczegóły, to wystąpimy z odpowiednią inicjatywą. Czekamy na to co z prac ministerstwa wyjdzie i wtedy będziemy mogli się pochylić nad tym problemem – komentuje prezydent.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

« Grudzień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 • Dobiega końca Europejski Tydzień Autyzmu

  W dniach 1- 8 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość osób objętych spektrum autyzmu, w celu z jednej strony wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum, ale też budowania większej świadomości społecznej. Warto wspomnieć o tym tygodniu, także z tego powodu, że mieliśmy w regionie kilka akcentów.

  Etykiety: autyzm
 • Tragedia pod Grudziądzem. Zginął były parlamentarzysta

  Dzisiaj w wieku 66-lat zginął w wypadku drogowym Janusz Dziecioł, któremu sławę przyniósł występ w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Zdobyta sława pozwoliła mu zostać posłem VI i VII kadencji Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas