Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Od 10-11 lat walczymy o powiat” (wideo)

,,Od 10-11 lat walczymy o powiat” (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 28 luty 2013 19:40

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza w rozmowie z nami stwierdza, że miasto o prawa powiatu walczy przynajmniej od dekady. W opinii włodarza stolicy Kujaw Zachodnich miasto z tego powodu ma utrudnione działania inwestycyjne.

Leszno i Suwałki są to miasta mniejsze od Inowrocławia, tak samo Świnoujście i Sopot, ale są sprawniej zarządza przede wszystkim dla tego, że mieszkańcy wybierają tam swoje władze – jako miasta i powiatu jednocześnie – powiedział nam prezydent Ryszard Brejza. Prawa powiatu uzyskały miasta będące w przeszłości stolicami województw i posiadające powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Inowrocław, który nie przekracza 80 tys. mieszkańców bezskutecznie stara się o zmianę swojej pozycji. W kujawsko-pomorskim prawa powiatu po za stolicami Bydgoszczą i Toruniem, mają także miasta Włocławek i Grudziądz.

 

W miastach na prawach powiatu prezydent jest jednocześnie starostą, a Rada Miasta, Radą Powiatową. Takie rozwiązanie nie pozwala na przerzucanie się odpowiedzialnością. Prezydent wskazuje na starostę, a starosta na prezydenta. Moglibyśmy korzystać także z dodatkowych źródeł środków unijnych, z których nie możemy korzystać dzisiaj, tylko i wyłącznie dlatego, że realizujemy część zadań publicznych, zastrzeżonych dla miasta, a nie powiatu – wyjaśnia nam prezydent Brejza. Posiadanie praw powiatu to także większy budżet.

 

Ministerstwo proponuje łączenie się gmin

Zapytaliśmy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji o możliwość uzyskania praw powiatu przez Inowrocław. Takiej możliwości obecnie się niestety nie przewiduje. MAiC poinformowało nas jednak, że od początku przyszłego roku jednostki samorządu terytorialnego będą mogły się dobrowolnie łączyć, zyskując przy tym zachęty finansowe. Gmina miejska Inowrocław mogła by się połączyć zatem z gminą wiejską. Będą znane szczegóły, to wystąpimy z odpowiednią inicjatywą. Czekamy na to co z prac ministerstwa wyjdzie i wtedy będziemy mogli się pochylić nad tym problemem – komentuje prezydent.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Co się odwlecze to nie uciecze

  Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

  Etykiety: piłka nożna
 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Oficjalne wyniki wyborów

  W poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich i obwieściła wybór Andreja Dudę na kadencję 2020-2025. O tym, że urzędujący prezydent uzyskał reelekcję można było mówić już nad ranem, gdy pojawiły się cząstkowe dane. Na ostateczne wyniki czekaliśmy tak długo głównie z powodu komisji w Wielkiej Brytanii.

 • ,,To jest główne zadanie dla prezydenta - odbudowa wspólnoty narodowej”

  Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to w ciągu najbliższych 3 lat czeka nas odpoczynek od wyborów. Prezydent elekt Andrzej Duda staje jednak przed wielkim wyzwaniem, obniżenia poziomu debaty publicznej, która w trakcie tej gorącej kampanii niekiedy przekracza nomy. Odbudowa wspólnoty narodowej, to wyzwanie jakie stawiają prezydentowi Andrzejowi Dudzie politycy, w tym przede wszystkim związani z jego zapleczem politycznym Zjednoczonej Prawicy.

Wiadomości z regionu