Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław: Zniknie pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej

Inowrocław: Zniknie pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 05 luty 2018 19:37

Tak jak można było się spodziewać – w trakcie dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia, największe emocje budziła uchwała w sprawie likwidacji Pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. W samym głosowaniu przeciwko był jednak tylko jeden radny.

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania ustroju komunistycznego oraz opinią Instytutu Pamięci Narodowej pomnik powinien zniknąć do 31 marca, stąd też temat na dzisiejszej sesji wywołało przede wszystkim prawo krajowe. Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni jest miejscem, gdzie co roku spotyka się lewica, aby upamiętnić wyzwolenie Inowrocławia spod okupacji hitlerowskiej.

 

Przeciwko rozbiórce pomnika protestował radny Ryszard Rosiński z SLD – Na jakiej podstawie IPN sformułował taką opinie? - pytał radny, w którego opinii nie propaguje on ustroju komunistycznego – Kto tracąc zdrowie i życie wyzwolił nasze miasto? Żołnierz polski i radziecki – sprzeciwiał się radny Rosiński.

 

- Inowrocław wyzwolili żołnierze radzieccy i chwała im za to – wtórował mu radny Grzegorz Kaczmarek.

 

Argumenty lewicy nie przemówiły jednak do radnych PiS-u. Radny Maciej Basiński przypomniał, że sowieci 17 września 1939 roku napadli na Polskę. Również w jego opinii nazwa pomnika opiera się o rażący błąd logiczny, bowiem żeby mówić o braterstwie broni to żołnierze polscy i radzieccy powinni walczyć ramię w ramię jak równy z równym. W praktyce Armia Czerwona przeganiając hitlerowców przyniosła swoją okupację.

 

Fot: UM Inowrocław

 

Większość składu Rady Miejskiej głosowała za rozbiórką pomnika. Przeciwko był tylko radny Ryszard Rosiński, kilku rajców się natomiast wstrzymało.

 

Koszt usunięcia pomnika wyniesie ponad 100 tys. zł. Jeżeli samorząd Inowrocławia dokona tego przed 31 marca, to koszty te pokryje Skarb Państwa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza zagra zaległy mecz już w środę

  W środę 14 listopada, o godzinie 14:00, w Kończewicach pod Chełmżą miejscowy Cyklon podejmie w ramach zaległego meczu 11 kolejki V ligi Zawiszę Bydgoszcz. Mecz ten planowo miał zostać rozegrany w październiku, ale z powodu problemów ze zdrowiem zawodników gospodarzy, władze ligowe zdecydowały się go przesunąć najpierw na 24 listopada. Ostatecznie mecz będzie rozegrany 14 listopada.

 • W ten weekend Zawisza nie gra o punkty

  Według harmonogramy w 14 kolejce Zawisza Bydgoszcz miał podejmować Iskrę Ciechocin. Klub ten wycofał się już na początku rozgrywek, stąd też planowani rywale Iskry w tych kolejkach pauzują.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 • ,,Jesteśmy po największej manifestacji po roku 1989 w Polsce”

  W poniedziałek pod Sejmem został podsumowany przez organizatorów 9. Marsz Niepodległości, który odbył się w 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Według szacunków Policji wzięło w nim udział ok. 250 tys. osób, co jak podkreśla poseł Robert Winnicki od początku związany z tą inicjatywą, jest największą manifestacją po 1989 roku w naszym kraju.

 • Setki tysięcy Polaków cieszyło się z Niepodległej

  Szacuje się, że ćwierć miliona osób wzięło udział w marszach: ,,Dla Ciebie Polsko” oraz Marszu Niepodległości pod hasłem ,,Bóg, Honor, Ojczyzna”. Wydarzenia odbywały się wspólnie we współpracy narodowców z władzami państwowymi. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Marsze przebiegły spokojnie.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.