Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław: Zniknie pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej

Inowrocław: Zniknie pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 05 luty 2018 19:37

Tak jak można było się spodziewać – w trakcie dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia, największe emocje budziła uchwała w sprawie likwidacji Pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. W samym głosowaniu przeciwko był jednak tylko jeden radny.

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania ustroju komunistycznego oraz opinią Instytutu Pamięci Narodowej pomnik powinien zniknąć do 31 marca, stąd też temat na dzisiejszej sesji wywołało przede wszystkim prawo krajowe. Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni jest miejscem, gdzie co roku spotyka się lewica, aby upamiętnić wyzwolenie Inowrocławia spod okupacji hitlerowskiej.

 

Przeciwko rozbiórce pomnika protestował radny Ryszard Rosiński z SLD – Na jakiej podstawie IPN sformułował taką opinie? - pytał radny, w którego opinii nie propaguje on ustroju komunistycznego – Kto tracąc zdrowie i życie wyzwolił nasze miasto? Żołnierz polski i radziecki – sprzeciwiał się radny Rosiński.

 

- Inowrocław wyzwolili żołnierze radzieccy i chwała im za to – wtórował mu radny Grzegorz Kaczmarek.

 

Argumenty lewicy nie przemówiły jednak do radnych PiS-u. Radny Maciej Basiński przypomniał, że sowieci 17 września 1939 roku napadli na Polskę. Również w jego opinii nazwa pomnika opiera się o rażący błąd logiczny, bowiem żeby mówić o braterstwie broni to żołnierze polscy i radzieccy powinni walczyć ramię w ramię jak równy z równym. W praktyce Armia Czerwona przeganiając hitlerowców przyniosła swoją okupację.

 

Fot: UM Inowrocław

 

Większość składu Rady Miejskiej głosowała za rozbiórką pomnika. Przeciwko był tylko radny Ryszard Rosiński, kilku rajców się natomiast wstrzymało.

 

Koszt usunięcia pomnika wyniesie ponad 100 tys. zł. Jeżeli samorząd Inowrocławia dokona tego przed 31 marca, to koszty te pokryje Skarb Państwa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Naprzód Jabłonowo – Zawisza Bydgoszcz

  W relacji z meczu 2 kolejki V ligi pisaliśmy, że wynik spotkana nie odzwierciedla emocji jakie panowały na boisku, zwłaszcza w pierwszej połowie, która mogła postawić niebiesko-czarnych w trudnej sytuacji. Te emocje chcemy Wam pokazać przez emisję skrótu z tego meczu.

 • Wbrew wynikowi dla Zawiszy nie była to łatwa przeprawa

  Wynik 2 kolejki V ligi rozgrywanej w Jabłonowie Pomorskim może sugerować, że niebiesko-czarni zespołowi Naprzodu zgotowali pogrom na boisku. Będąc na meczu przeżywało się jednak ogromne emocje, bowiem gospodarze mieli sytuację, aby sprawić niespodziankę w meczu przeciwko Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Czy kujawsko-pomorscy rolnicy otrzymają we wrześniu pomoc rządową?

  Susza kolejny rok z rzędu nie oszczędza kujawsko-pomorskich rolników, choć w tym roku skala tego zjawiska jest szczególna. 31 lipca Rada Ministrów zdecydowała się przeznaczyć na pomoc dla poszkodowanych przez suszę blisko 800 mln zł, mówi się nieoficjalnie nawet o zwiększeniu tej kwoty. Żeby rolnicy otrzymali pieniądze we wrześniu, do końca tego tygodnia samorządy powinny zakończyć szacowanie szkód.

 • Marszałek ogłasza przetarg na organizację wycieczek rowerowych

  Zorganizowane rajdy rowerowe czy spływy kajakowe odbywają się w naszym województwie dość regularnie i zazwyczaj ich organizacja odbywa się bez problemu oraz większej filozofii. Urząd Marszałkowski w Toruniu widocznie ma wątpliwości co do jakości takiej oddolnej pracy, bowiem planuje zorganizować na przełomie września i października kilka rajdów rowerowych,, wynająć do tego profesjonalną firmę i zapłacić jej z naszych podatków.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.