Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław: Zniknie pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej

Inowrocław: Zniknie pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 05 luty 2018 19:37

Tak jak można było się spodziewać – w trakcie dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia, największe emocje budziła uchwała w sprawie likwidacji Pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. W samym głosowaniu przeciwko był jednak tylko jeden radny.

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania ustroju komunistycznego oraz opinią Instytutu Pamięci Narodowej pomnik powinien zniknąć do 31 marca, stąd też temat na dzisiejszej sesji wywołało przede wszystkim prawo krajowe. Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni jest miejscem, gdzie co roku spotyka się lewica, aby upamiętnić wyzwolenie Inowrocławia spod okupacji hitlerowskiej.

 

Przeciwko rozbiórce pomnika protestował radny Ryszard Rosiński z SLD – Na jakiej podstawie IPN sformułował taką opinie? - pytał radny, w którego opinii nie propaguje on ustroju komunistycznego – Kto tracąc zdrowie i życie wyzwolił nasze miasto? Żołnierz polski i radziecki – sprzeciwiał się radny Rosiński.

 

- Inowrocław wyzwolili żołnierze radzieccy i chwała im za to – wtórował mu radny Grzegorz Kaczmarek.

 

Argumenty lewicy nie przemówiły jednak do radnych PiS-u. Radny Maciej Basiński przypomniał, że sowieci 17 września 1939 roku napadli na Polskę. Również w jego opinii nazwa pomnika opiera się o rażący błąd logiczny, bowiem żeby mówić o braterstwie broni to żołnierze polscy i radzieccy powinni walczyć ramię w ramię jak równy z równym. W praktyce Armia Czerwona przeganiając hitlerowców przyniosła swoją okupację.

 

Fot: UM Inowrocław

 

Większość składu Rady Miejskiej głosowała za rozbiórką pomnika. Przeciwko był tylko radny Ryszard Rosiński, kilku rajców się natomiast wstrzymało.

 

Koszt usunięcia pomnika wyniesie ponad 100 tys. zł. Jeżeli samorząd Inowrocławia dokona tego przed 31 marca, to koszty te pokryje Skarb Państwa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polki powalczą na Kujawach o awans na Mistrzostwa Europy

  Stawka turnieju Elite Round będzie awans na kobiece Mistrzostwa Europy U19 w piłce nożnej, których gospodarzem będzie Szwajcaria. Reprezentantki Polski o miejsce w kontynentalnej elicie powalczą z Norweżkami, Islandkami i Greczynkami. Turniej odbędzie się na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wygraj koszulkę reprezentacji Polski

  Akademia Piłkarska  Reissa organizuje konkurs w związku ze zbliąjącymi się Mistrzostwami Świata. Do wygrania jest koszulka reprezentacja Polski, która może okazać się przydatnym gadżetem podczas kibicowania biało-czerwonym w trakcie tego turnieju. Konkurs dedykowany jest przede wszystkim młodzieży.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Leśnicy jeszcze długo będą usuwać skutki ubiegłorocznych nawałnic

  Sierpniowe nawałnice sprawiły, że na pewien czas życie w naszym województwie przeszło na inne tory. W kujawsko-pomorskim skala zniszczeń spowodowanych przez trąbę powietrzną była największa. Do dzisiaj nie zakończono odbudowy domów, dużo pracy mają także leśnicy.

 • Coraz więcej turystów nocuje w kujawsko-pomorskim

  Za nami zlot miłośników motocyklów marki Harleya Davidsona, na którym zyskała przede wszystkim branża turystyczna. GUS opublikował natomiast wstępne informacje dotyczące turystyki w województwie za rok 2017.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.