Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław: Zniknie pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej

Inowrocław: Zniknie pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 05 luty 2018 19:37

Tak jak można było się spodziewać – w trakcie dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia, największe emocje budziła uchwała w sprawie likwidacji Pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. W samym głosowaniu przeciwko był jednak tylko jeden radny.

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania ustroju komunistycznego oraz opinią Instytutu Pamięci Narodowej pomnik powinien zniknąć do 31 marca, stąd też temat na dzisiejszej sesji wywołało przede wszystkim prawo krajowe. Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni jest miejscem, gdzie co roku spotyka się lewica, aby upamiętnić wyzwolenie Inowrocławia spod okupacji hitlerowskiej.

 

Przeciwko rozbiórce pomnika protestował radny Ryszard Rosiński z SLD – Na jakiej podstawie IPN sformułował taką opinie? - pytał radny, w którego opinii nie propaguje on ustroju komunistycznego – Kto tracąc zdrowie i życie wyzwolił nasze miasto? Żołnierz polski i radziecki – sprzeciwiał się radny Rosiński.

 

- Inowrocław wyzwolili żołnierze radzieccy i chwała im za to – wtórował mu radny Grzegorz Kaczmarek.

 

Argumenty lewicy nie przemówiły jednak do radnych PiS-u. Radny Maciej Basiński przypomniał, że sowieci 17 września 1939 roku napadli na Polskę. Również w jego opinii nazwa pomnika opiera się o rażący błąd logiczny, bowiem żeby mówić o braterstwie broni to żołnierze polscy i radzieccy powinni walczyć ramię w ramię jak równy z równym. W praktyce Armia Czerwona przeganiając hitlerowców przyniosła swoją okupację.

 

Fot: UM Inowrocław

 

Większość składu Rady Miejskiej głosowała za rozbiórką pomnika. Przeciwko był tylko radny Ryszard Rosiński, kilku rajców się natomiast wstrzymało.

 

Koszt usunięcia pomnika wyniesie ponad 100 tys. zł. Jeżeli samorząd Inowrocławia dokona tego przed 31 marca, to koszty te pokryje Skarb Państwa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

 • Zawisza remisuje w sparingu. Zobacz jak radzili sobie niebiesko-czarni

  W środę wieczorem przy sztucznym świetle niebiesko-czarni rozegrali piaty mecz kontrolny, w ramach przygotowań do rundy wiosennej. Rywalem Zawiszy była IV ligowa Chełminianka Chełmno. Mecz rozegrany został na bocznym boisku stadionu Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Rok 2019 w województwie kujawsko-pomorskim rokiem Powstania Wielkopolskiego

Kosma Złotowski

 • Niemcy podpisują rozejm – Powstanie Wielkopolskie kończy się zwycięstwem

  16 lutego 1919 roku zawarty został rozejm w Trewirze – jest to data uznana za symboliczny koniec Powstania Wielkopolskiego. Rozejm w Trewirze stał się symbolem zwycięstwa powstania, bowiem jego ustalenia sprawiły, że strony rozejmu uznały tereny zajęte przez powstańców, za znajdujące się pod polską kontrolą.

 • Pamięci premiera Olszewskiego

  W piątek i sobotę trwa w Polsce żałoba narodowa w związku ze śmiercią byłego premiera Jana Olszewskiego, wcześniej zasłużonego działacza opozycji antykomunistycznej. Dla uczczenia jego pamięci w czwartek Senat RP przyjął uchwałę, której treść w całości publikujemy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.