Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław: Zniknie pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej

Inowrocław: Zniknie pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 05 luty 2018 19:37

Tak jak można było się spodziewać – w trakcie dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia, największe emocje budziła uchwała w sprawie likwidacji Pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. W samym głosowaniu przeciwko był jednak tylko jeden radny.

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania ustroju komunistycznego oraz opinią Instytutu Pamięci Narodowej pomnik powinien zniknąć do 31 marca, stąd też temat na dzisiejszej sesji wywołało przede wszystkim prawo krajowe. Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni jest miejscem, gdzie co roku spotyka się lewica, aby upamiętnić wyzwolenie Inowrocławia spod okupacji hitlerowskiej.

 

Przeciwko rozbiórce pomnika protestował radny Ryszard Rosiński z SLD – Na jakiej podstawie IPN sformułował taką opinie? - pytał radny, w którego opinii nie propaguje on ustroju komunistycznego – Kto tracąc zdrowie i życie wyzwolił nasze miasto? Żołnierz polski i radziecki – sprzeciwiał się radny Rosiński.

 

- Inowrocław wyzwolili żołnierze radzieccy i chwała im za to – wtórował mu radny Grzegorz Kaczmarek.

 

Argumenty lewicy nie przemówiły jednak do radnych PiS-u. Radny Maciej Basiński przypomniał, że sowieci 17 września 1939 roku napadli na Polskę. Również w jego opinii nazwa pomnika opiera się o rażący błąd logiczny, bowiem żeby mówić o braterstwie broni to żołnierze polscy i radzieccy powinni walczyć ramię w ramię jak równy z równym. W praktyce Armia Czerwona przeganiając hitlerowców przyniosła swoją okupację.

 

Fot: UM Inowrocław

 

Większość składu Rady Miejskiej głosowała za rozbiórką pomnika. Przeciwko był tylko radny Ryszard Rosiński, kilku rajców się natomiast wstrzymało.

 

Koszt usunięcia pomnika wyniesie ponad 100 tys. zł. Jeżeli samorząd Inowrocławia dokona tego przed 31 marca, to koszty te pokryje Skarb Państwa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

« Luty 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Kosma Złotowski

  • W internecie poznasz historię swojego samochodu

    Dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nie jest już tylko ograniczony do urzędników, ale teraz również do danych zgromadzonych w tym systemie, będą mogli bez wychodzenia z domu zajrzeć właściciele pojazdów. Umożliwia do zmodernizowanie systemu CEPiK do wersji 2.0 – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

  • To był dzień Victorii!

    16 lutego 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze, który kończył również konflikt polsko-niemiecki. Ten dzień stał się symbolicznym zakończeniem Powstania Wielkopolskiego, co trzeba podkreślić zwycięskiego powstania. Wyznaczono linie demarkacyjną – tereny wyzwolone przez Powstańców znalazły się pod polską kontrolą.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.