Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław chce siedziby CIECH-u

Inowrocław chce siedziby CIECH-u

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 18 marzec 2013 15:19

Dzisiaj Rada Miejska Inowrocławia przyjęła uchwałę, zezwalająca na ustanowienie terenów należących do zakładów przemysłowych Soda-Mątwy, jako podległych pod Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Ma to związek z planami zainwestowania przez CIECH ponad 200 mln złotych.

 

Większość radnych na sesje przyszło jednak z bardzo dużymi wątpliwościami, głównie z tego powodu, ze sesje zwołano w trybie nadzwyczajnym, na szybko.. Ustanowienie PSSE dla CIECH-u oznaczać będzie ulgi podatkowe i co prawda miasto na tym nie straci finansowo, to pojawiły się wątpliwości, czy po uzyskaniu tej uchwały CIECH SA nie zostawi miasta na lodzie.

 

Planowana inwestycja zakończyć ma się w 2016 roku i ma pozwolić na zatrudnienie 10 nowych pracowników. Radni i związkowcy wyrazili jednak obawy, że zatrudnienie 10 osób, w sytuacji, gdy do tego czasu zwolni się 100 osób, da ujemny bilans. Z niepokojem pytano także o przyszłość fabryki CIECH w Janikowie, padły zdecydowane pytania, czy prawdą jest, że może dojść do likwidacji fabryki Janikosody. Nawiązywano przy tym do losu jaki spotkał bydgoski Zachem.

 

Przedstawiciel firmy Soda Polska Ciech kategorycznie zaprzeczył jakoby miało dojść do likwidacji fabryki w Janikowie, w najbliższym czasie planowane tam mają być także inwestycje. Podjęcie inwestycji w Inowrocławiu spółka Soda Polska Ciech uważa za konieczne, w celu uratowania fabryki i utrzymania bieżących miejsc pracy, gdyż tylko w ten sposób firma będzie wstanie konkurować ze swoimi produktami na rynkach zbytu z wchodzącą turecką konkurencją.

 

Po debacie, mimo wstępnych wątpliwości, Rada Miejska Inowrocławia jednogłośnie wyraziła zgodę na objęcie mątewskiej fabryki specjalną strefą ekonomiczną.

 

Zakład Soda-Mątwy zatrudnia ponad tysiąc pracowników, nie ma się zatem dziwić dużej trosce związkowców i władz miasta o miejsca pracy, gdyż bezrobocie w powiecie wynosi mniej więcej 25% (pod koniec stycznia 24,2%).

 

CIECH za mało wspiera społeczność

Dyskusji towarzyszyły także kwestie dotyczące związków CIECH-u z powiatem inowrocławskim. Bez Inowrocławia nie było by CIECH-u – podkreślił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Maciej Szota, w ten sposób przypominając, że to na Kujawach wypracowywane jest większość zysków tej grupy kapitałowej.

 

Fabryka Anwilu we Włocławku od wielu lat wspiera sport w tym mieście. Dla jednych Anwil to przemysł, inni kojarzą tą nazwę z klubem sportowym. Na taki gest ze strony CIECH-u Inowrocław nie mógł póki co liczyć – dodał radny Henryk Procek.

 

Rada Miejska przyjęła z tego powodu wystąpienie do władz CIECH-u. Padła także sugestia, że być może warto by przenieść główną siedzibę firmy z Warszawy do Inowrocławia, co by wpłynęło pozytywnie na zwiększenie pozycji całego regionu. Głównym właścicielem grupy CIECH jest Skarb Państwa (nie posiada jednak pakietu większościowego akcji).

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

Wiadomości z regionu