Jesteś tutaj: HomeInowrocławWywiad wyborczy: Jerzy Gawęda o marginalizacji Inowrocławia w województwie

Wywiad wyborczy: Jerzy Gawęda o marginalizacji Inowrocławia w województwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 15 październik 2018 18:36

O tym jak zwiększyć znaczenie Inowrocławia oraz zachodniej części województwie kujawsko-pomorskim rozmawiamy z Jerzym Gawędą, liderem listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmiku Województwa z okręgu nr 5.

Po kilku kadencjach w Radzie Powiatu Inowrocławskiego kandyduje Pan do Sejmiku Województwa. Co może wnieść radny powiatowy do Samorządu Wojewódzkiego?

Na moją kandydaturę trzeba spojrzeć szerzej, bowiem dużą część mojej aktywności zajmowało zabieganie o bezpieczeństwo energetyczne, chociażby poprzez kierowanie związkiem zawodowym NSZZ Solidarność przy Inowrocławskich Kopalniach Soli ,,Solino”. Znam doskonale problemy gospodarcze i społeczne tego regionu. Na szczeblu wojewódzkim przyda się na pewno osoba wdrożona w ten temat.

 

Drugi aspekt, to marginalizowanie Inowrocławia, ale także całej zachodniej części województwa. O to również zamierzam walczyć. Jak wynika z wyliczeń, na mieszkańca Żnina przypadło najniższe dofinansowanie unijne w perspektywie 2007-2013.

 

Wiele osób pamięta Pana, iż w czasie wyborów samorządowych w 2014 nie prowadził Pan kampanii, za to głodówkę w Solino.

Można dyskutować o metodach walki, ale później przyznano nam sprawiedliwość. Od samego początku krytykowaliśmy prywatyzację Ciech, jako zagrażającą bezpieczeństwu energetycznemu Polski, później okazało się, że kulisy prywatyzacji były bardzo podejrzane. Krytykowaliśmy politykę właściciela Solino, PKN Orlen oraz ówczesnych rządów PO-PSL, która naszym zdaniem nie służyła rozwojowi podziemnych magazynów, działalności mogącej być przyszłością dla Solino i regionu. Natomiast dla Polski żywotnym interesem. Przypomnę, że kilka miesięcy temu Rada Ministrów zdecydowała, że Solino trafi pod skrzydła Gaz-Systemu, operatora terminala LNG w Świnoujściu. Czyli przyznano nam rację i sprawy poszły w dobrym kierunku.

 

Czy było warto mierzyć się z tymi przeciwnościami?

Nie żałuję ani jednej chwili z tego co roiłem choć rozpętano w ciągu ostatnich lat wobec mojej osoby potężną machinę propagandową, która miała mnie zniszczyć w oczach opinii publicznej. Nie wahano się użyć sądów czy innych instytucji państwa. Proceder ten trwa do dnia dzisiejszego.

 

Wróćmy jednak do spraw samorządowych. Jak zakończyć marginalizację Inowrocławia?

Spójrzmy politycznie trochę na Sejmik Województwa. Karty rozdają politycy z okręgów toruńskiego i grudziądzkiego, choć swoją władzę zawdzięczają poparciu polityków PO i PSL z naszego okręgu. Nie przynosi nam to jedna większych korzyści, bo spójrzmy chociażby na siatkę połączeń kolejowych, pociągów z Inowrocławia do Bydgoszczy i Torunia jest stanowczo za mało. W mojej opinii to jednak kolej powinna odgrywać tutaj kluczową rolę, z uwagi na fatalny stan drogi krajowej nr 25. Jako radny będę chciał zmodyfikować w tym zakresie wojewódzki plan transportowy.

 

Interesują mnie działania na rzecz szeroko rozumianej infrastruktury komunikacyjnej co pozwoliłoby na pełną integrację wszystkich ośrodków i równomierny rozwój całego województwa w tym jego zachodniej części.

 

W mojej opinii dużo można by dla Inowrocławia wywalczyć w bliższej współpracy z Bydgoszczą. Liczę, że ta kadencja będzie w relacjach bydgosko-inowrocławskim nowym otwarciem i wkrótce Inowrocław będzie też traktowany poważnie przy budowaniu metropolii. Tak jak współpraca odbywa się już pomiędzy Bydgoszczą i samorządami z powiatu nakielskiego.

 

Powiat nakielski to również Pana okręg. Ostatnio mówił Pan z posłem Łukaszem Schreiberem o Bydgoskiej Kolei Metropolitalnej.

Jest to moim zdaniem bardzo dobry projekt, który naprawić może nierówności w planowaniu kolei wojewódzkiej z ostatniej dekady. Daje to bowiem szansę na przywrócenie pociągów do Szubina, Kcyni, Mroczy, powiatu sępoleńskiego, a także stania się z Nakła nad Notecią poważnego węzła przesiadkowego.

 

Liczę również, że w dalszej przyszłości zaczniemy prace na rzecz reaktywacji połączenia z Inowrocławia do Żnina.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Michał Żurowski wzmocni Zawiszę

  Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza będzie miało koordynatora ds. szkolenia. To zadanie powierzone będzie byłemu piłkarzowi Michałowi Żurowskiemu, obecnie wykładowcy na UKW i kursach trenerskich.

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

Wiadomości sportowe

Rok 2019 - rokiem Powstania Wielkopolskiego w województwie kujawsko-pomorskim

Kosma Złotowski

 • W Parlamencie Europejskim udało się zablokować niekorzystne dla polskich firm propozycje

  Batalia wokół tzw. pakietu mobilności się toczy już od dłuższego czasu. Postulowane przez niektóre państwa rozwiązania są niebezpieczne dla polskich firm transportowych, które coraz bardziej się liczą w Europie. Wprowadzenie zasad delegowania pracowników jakie chcą Niemcy, mogą polską konkurencyjność znacząco obniżyć.

 • Sejm uchwalił budżet na 2019 rok

  Bez debaty na posiedzeniu plenarnym Sejm RP uchwalił dzisiaj budżet państwa na rok 2019, wcześniej głosując nad kilkudziesięcioma poprawkami i setkami wniosków mniejszości. Przyjęta ustawa przewiduje dochody państwa na poziomie 388,3 mld zł, wydatki zaś na poziomie 416,8 mld zł. Maksymalny budżet uchwalono na poziomie 28,5 mld zł.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.