Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy pogorszenie stosunków z Iranem uderzy w gospodarkę Kujaw?

Czy pogorszenie stosunków z Iranem uderzy w gospodarkę Kujaw?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 15 styczeń 2019 21:32

Upadek huty Irena przed kilkoma laty przyniósł dla Inowrocławia oraz powiatu inowrocławskiego duże problemy społeczne, spowodowane dość wysokim już wówczas bezrobociem. Irena przeszła restrukturyzację i wznowiła produkcję, po tym jak zdecydował się w nią zainwestować Irańczyk. Pogorszenie relacji dyplomatycznych z Iranem może nieść ryzyko ponownych problemów.

 

W piątek na antenie amerykańskiej telewizji Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował, że w lutym Polska będzie gospodarzem konferencji w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ta wypowiedź sprawiła, że o tym zamiarze dowiedziała się opinia publiczna w Polsce. Na tę informację dość szybko zareagowało irańskie MSZ nazywają planowaną konferencję – desperackim antyirańskim cyrkiem. Iran zapowiedział również możliwość zastosowania wobec Polski działań odwetowych.

 

Póki co w Persji odwołano zaplanowany ,,Tydzień Filmu Polskiego”, ale skutki wojny gospodarczej z Iranem odczuliśmy już przed kilkoma laty w naszym regionie, gdy Iran podjął odwetowe sankcje gospodarcze wobec tych nałożonych na niego przez Unię Europejską. Eksportująca głównie do Iranu inowrocławska huta Irena z powodu utraty rynku zbytu musiała ogłosić bankructwo. Obecnie dla Ireny Iran jest głównym rynkiem zbytu, stąd też ewentualne sankcje mogą dotknąć hutę. Trudno przewidzieć w jakim kierunku pójdzie cała sytuacja i jaki będzie odbiór planowanego na 13-14 lutego szczytu bliskowschodniego w Polsce. Nieoficjalnie znów się mówi o rozważanej przez Stany Zjednoczonej interwencji militarnej w Iranie.

 

 

 

W 2016 roku IRENA HOLDING GROUP SP. z o. o. eksportowała miesięcznie na wartość 600-800 tys. dolarów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

  • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

    Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.