Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy pogorszenie stosunków z Iranem uderzy w gospodarkę Kujaw?

Czy pogorszenie stosunków z Iranem uderzy w gospodarkę Kujaw?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 15 styczeń 2019 21:32

Upadek huty Irena przed kilkoma laty przyniósł dla Inowrocławia oraz powiatu inowrocławskiego duże problemy społeczne, spowodowane dość wysokim już wówczas bezrobociem. Irena przeszła restrukturyzację i wznowiła produkcję, po tym jak zdecydował się w nią zainwestować Irańczyk. Pogorszenie relacji dyplomatycznych z Iranem może nieść ryzyko ponownych problemów.

 

W piątek na antenie amerykańskiej telewizji Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował, że w lutym Polska będzie gospodarzem konferencji w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ta wypowiedź sprawiła, że o tym zamiarze dowiedziała się opinia publiczna w Polsce. Na tę informację dość szybko zareagowało irańskie MSZ nazywają planowaną konferencję – desperackim antyirańskim cyrkiem. Iran zapowiedział również możliwość zastosowania wobec Polski działań odwetowych.

 

Póki co w Persji odwołano zaplanowany ,,Tydzień Filmu Polskiego”, ale skutki wojny gospodarczej z Iranem odczuliśmy już przed kilkoma laty w naszym regionie, gdy Iran podjął odwetowe sankcje gospodarcze wobec tych nałożonych na niego przez Unię Europejską. Eksportująca głównie do Iranu inowrocławska huta Irena z powodu utraty rynku zbytu musiała ogłosić bankructwo. Obecnie dla Ireny Iran jest głównym rynkiem zbytu, stąd też ewentualne sankcje mogą dotknąć hutę. Trudno przewidzieć w jakim kierunku pójdzie cała sytuacja i jaki będzie odbiór planowanego na 13-14 lutego szczytu bliskowschodniego w Polsce. Nieoficjalnie znów się mówi o rozważanej przez Stany Zjednoczonej interwencji militarnej w Iranie.

 

 

 

W 2016 roku IRENA HOLDING GROUP SP. z o. o. eksportowała miesięcznie na wartość 600-800 tys. dolarów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

Wiadomości sportowe

« Luty 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Kosma Złotowski

 • Zdesperowani rolnicy wyjechali na drogi

  W środę na drodze krajowej nr 25, na północ od Bydgoszczy kilkadziesiąt ciągników rolniczych wzięło udział w proteście. Zarzucają wojewodzie i ministrowi Ardanowskiemu brak chęci dialogu, co miało skłonić ich do wyjechania na ulicę. Policjanci starali się kierować ruchem oraz wyznaczać objazdy, aby w jak największym stopniu zmniejszyć dla kierowców uciążliwość tego protestu.

 • Tak GDDKiA widzi przebieg drogi S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozpoczyna procedowanie raportu środowiskowego dla budowy drogi ekspresowej S-10, który dostarczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Prezentujemy wariant przebiegu drogi ekspresowej rekomendowany przez GDDKiA.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.