Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy pogorszenie stosunków z Iranem uderzy w gospodarkę Kujaw?

Czy pogorszenie stosunków z Iranem uderzy w gospodarkę Kujaw?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 15 styczeń 2019 21:32

Upadek huty Irena przed kilkoma laty przyniósł dla Inowrocławia oraz powiatu inowrocławskiego duże problemy społeczne, spowodowane dość wysokim już wówczas bezrobociem. Irena przeszła restrukturyzację i wznowiła produkcję, po tym jak zdecydował się w nią zainwestować Irańczyk. Pogorszenie relacji dyplomatycznych z Iranem może nieść ryzyko ponownych problemów.

 

W piątek na antenie amerykańskiej telewizji Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował, że w lutym Polska będzie gospodarzem konferencji w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ta wypowiedź sprawiła, że o tym zamiarze dowiedziała się opinia publiczna w Polsce. Na tę informację dość szybko zareagowało irańskie MSZ nazywają planowaną konferencję – desperackim antyirańskim cyrkiem. Iran zapowiedział również możliwość zastosowania wobec Polski działań odwetowych.

 

Póki co w Persji odwołano zaplanowany ,,Tydzień Filmu Polskiego”, ale skutki wojny gospodarczej z Iranem odczuliśmy już przed kilkoma laty w naszym regionie, gdy Iran podjął odwetowe sankcje gospodarcze wobec tych nałożonych na niego przez Unię Europejską. Eksportująca głównie do Iranu inowrocławska huta Irena z powodu utraty rynku zbytu musiała ogłosić bankructwo. Obecnie dla Ireny Iran jest głównym rynkiem zbytu, stąd też ewentualne sankcje mogą dotknąć hutę. Trudno przewidzieć w jakim kierunku pójdzie cała sytuacja i jaki będzie odbiór planowanego na 13-14 lutego szczytu bliskowschodniego w Polsce. Nieoficjalnie znów się mówi o rozważanej przez Stany Zjednoczonej interwencji militarnej w Iranie.

 

 

 

W 2016 roku IRENA HOLDING GROUP SP. z o. o. eksportowała miesięcznie na wartość 600-800 tys. dolarów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

  Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.