Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław pomogli zdobyć powstańcy spod Gniezna

Inowrocław pomogli zdobyć powstańcy spod Gniezna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 07 styczeń 2020 17:16
Inowrocław pomogli zdobyć powstańcy spod Gniezna Fot: Kurier Inowrocławski Ki24.info

W niedzielę przypadła 101. rocznica bitwy o Inowrocław, w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Rajd ppor. Pawła Cymsa doprowadził do wyzwolenia miast po okresie zaborów. Zajęcie Inowrocławia, trzeciego co do wielkości miasta w Prowincji Poznańskiej miało korzystny wpływ na dalsze dzieje Powstania. Pamiętać trzeba jednak o wkładzie powstańców z Gniezna i okolic.

I pamięta się o tym, bowiem w niedzielę przed południem odbyły się uroczystości na inowrocławskim dworcu, gdzie w obecności rekonstruktorów, odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą Kompanię Witkowską oraz powstańców gnieźnieńskich, którzy brali udział w walkach o Inowrocław, a także później walczyli na froncie północnym w kierunku Bydgoszczy. Tablica upamiętnia zatem również kpt. Pawła Cymsa, który wywodził się z Pawłowa pod Gnieznem i z dawnej polskiej stolicy wraz ze swoimi oddziałami ruszył wyzwalać Kujawy.

 

Fot: Kurier Inowrocławski

 

Witkowo to miasteczko położone pod Gnieznem, z którego wywodziło się kilkudziesięciu powstańców.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu