Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy obwodnica Kruszwicy znajdzie się w rządowym programie budowy obwodnic?

Czy obwodnica Kruszwicy znajdzie się w rządowym programie budowy obwodnic?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 29 styczeń 2020 15:58
Czy obwodnica Kruszwicy znajdzie się w rządowym programie budowy obwodnic? OpenStreetMaps

Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku drogą krajową nr 62 przez Kruszwicę przejeżdża dziennie około 9 tys. pojazdów, co stawia go wśród odcinków dróg krajowych bardziej obłożonych ruchem. Ruch ten odbywa się przez środek miasta, w tym przez kruszwicką starówkę. O potrzebie budowy obwodnicy Kruszwicy mówi się od wielu lat, czy uda się w najbliższych latach?

W kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział program 100 obwodnic na najbliższą kadencję. Na razie nie przedstawiono jednak pełnej listy planowanych obwodnic, w kampanii wyborczej premier deklarował w naszym regionie budowę jedynie obwodnicy Strzelna. Pozostałe miejscowości będą przedmiotem analiz.

 

Program 100 obwodnic jest natomiast przedmiotem zaawansowania posłów, posłanka Magdalena Łośko w interpelacji pytała wprost o budowę obwodnicy Kruszwicy.

 

Na tym etapie prac za wcześnie jest mówić o dokładnym zakresie rzeczowym i finansowym. Założeniem nowego programu będzie budowa nowych obejść miejscowości tam gdzie uzasadnią to ważne czynniki ruchowe, czy społeczne. Program ten będzie ważnym elementem inwestycyjnym, na który skierowane będą również środki finansowe z nowej perspektywy UE, która rozpocznie się w 2021 – informuje posłankę sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Rafał Weber - Zapewniam, że Ministerstwo Infrastruktury uważnie przygląda się wszelkim postulatom i wnioskom strony samorządowej oraz partnerów gospodarczych i społecznych.

 

Reasumując – na razie w sprawie obwodnicy Kruszwicy nic nie wiemy. Program 100 obwodnic był wymieniany jako projekt do opracowania na pierwsze 100 dni nowego rządu Mateusza Morawieckiego, czyli wkrótce powinny pojawić się już jakieś konkrety. Patrząc jednak na natężenie ruchu, Kruszwica wydaje się być poważnym kandydatem do ujęcia w tym programie. Dużo zależeć będzie jednak od tego jaki budżet wieloletni na realizację tego programu przewidzi strona rządowa, na razie żadna deklaracja kwotowa jeszcze nie padła.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu