Jesteś tutaj: HomeInowrocławNa Kujawach planuje się powstanie nowej spalarni odpadów

Na Kujawach planuje się powstanie nowej spalarni odpadów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 04 marzec 2020 13:24
Na Kujawach planuje się powstanie nowej spalarni odpadów Fot. mat. pras. Ciech

Firma Remondis planuje budowę w Inowrocławiu kompleksu unieszkodliwiania odpadów komunalnych, w sąsiedztwie zakładów Ciech Soda Polska na Mątwach. Firmy podpisały w tej sprawie list intencyjny w dniu 28 lutego.

Koszty inwestycji ma pokryć Remondis, natomiast Ciech udzieli pomocy organizacyjnej. Funkcjonowanie spalarni miałoby polegać na współpracy obu podmiotów – w ramach spalania odpadów komunalnych wytwarzane będzie ciepło i energia elektryczna, których odbiorcom byłby Ciech. Zakłady sodowe w ten sposób chcą obniżyć koszty uzyskania pary, która jest niezbędna do produkcji sody kalcynowanej. Zakłada się również uzyskanie efektów ekologicznych.

 

Nie są obecnie znane założenia dla nowej spalarni, jaką mocą spalania będzie dysponowała. Spółki nie informują również o kosztach inwestycji. Żeby inwestycja mogła ruszyć konieczna będzie najpierw zgoda ministra środowiska.

 

W województwie kujawsko-pomorskim działa obecnie spalarnia ProNatury w Bydgoszczy, będąca mieniem komunalnym. Inowrocławska spalarnia jeżeli chodzi o moce przerobowe zapewne z Bydgoszczą nie będzie mogła się równać, ale może mimo wszystko stać się konkurentem na regionalnym rynku odpadów komunalnych. Remondis natomiast w Bydgoszczy posiada kompostownie odpadów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu